DOLAR 13,73240.47%
EURO 15,55780.21%
ALTIN 785,620,86
BITCOIN 752022-2,96%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

10 Kişinin Öldüğü Selden Hiçbir Ders Alınmamış: Ev ve Köprüleri Yıkan Tomruklar Yine Dere Yatağında
14 okunma

10 Kişinin Öldüğü Selden Hiçbir Ders Alınmamış: Ev ve Köprüleri Yıkan Tomruklar Yine Dere Yatağında

ABONE OL
Kasım 7, 2021 10:54
10 Kişinin Öldüğü Selden Hiçbir Ders Alınmamış: Ev ve Köprüleri Yıkan Tomruklar Yine Dere Yatağında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sinop’ta 10 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin kaybolduğu sel felaketinde sürüklenen, uzunlukları 12 metreyi bulan tomruklar, mesken ve köprüleri yıktı, altyapı ve üstyapıda hasara yol açtı. Afetin akabinde yaklaşık 3 ay geçmesine karşın, Ayancık ilçesi Babaçay köyünde dere yatağındaki tomruk dolu depolar, halkı huzursuz ediyor.

Sinop’ta 11 Ağustos’ta 24 saatte metrekareye düşen 240 kilogram yağışın akabinde meydana gelen sel ve heyelanlarda, 10 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi ise kayboldu. Debisi yükselen Ayancık Çayı ilçe merkezine taştı, cadde ve sokakları sel bastı. 3-4 kilometre aralıktaki tomruk depoları, selle birlikte ilçe merkezi ve Babaçay köyünde yıkıcı tesir gösterdi. Sürüklenen, uzunlukları 12 metreyi bulan tomruklar, mesken ve köprülerin yıkılmasına, altyapı ve üstyapıda ağır hasarların oluşmasına yol açtı.

Halk depoların kaldırılmasını istiyor

Ayancık ilçesinde selin izleri silinmeye, alt ve üstyapı hasarları giderilmeye çalışılıyor. Lakin afetin akabinde yaklaşık 3 ay geçmesine karşın Ayancık ilçesi Babaçay köyünde dere yatağında tomruklarla dolu depolar huzursuz ediyor. Tomrukların selde sürüklenip, dereyi tıkadığını belirtilen yöre halkı, depoların kaldırılmasını istiyor.

‘Tomruklar, bu mahalleyi öylece götürdü, arkadaşlarımız öldü’

Yaşadıkları afeti anlatan Kazım Üzü, “Tomruk depolarının burada durması çok yanlış oldu. O tomruklar, bu mahalleyi öylece götürdü. Arkadaşlarımız öldü, kayboldu. Çok üzgünüz” dedi. Tomruk depoları nedeniyle selin yıkıcı olduğunu söyleyen Kazım Gülen de “Tomruk deposu üstten dağılınca istinat duvarını kırdı ve sel mahalleye girdi. Mahallemizi eksiksiz aldı gitti. Tomruk depoları hala birebir yerinde duruyor. Sel, gece olsaydı çok daha makus olurdu” diye konuştu.

‘İnsanlarımız gitti’

Mahallede yaşayan Cemal Ünal ise, “Sel tomruk deposunu dağıtınca yıkıcı bir tesir gösterdi. Burayı koruyan set bir metre daha uzun olsaydı bu facia yaşanmayabilirdi. Artık tedbir alınacaktır ama insanlarımız gitti” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: