DOLAR 13,5918-1.53%
EURO 15,3440-1.82%
ALTIN 778,89-1,30
BITCOIN 6934521,68%
Kütahya

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

16 Günde 17 Kez Yanan Evin Sahipleri Diyanet’ten Yardım İstedi
25 okunma

16 Günde 17 Kez Yanan Evin Sahipleri Diyanet’ten Yardım İstedi

ABONE OL
Kasım 12, 2021 10:00
16 Günde 17 Kez Yanan Evin Sahipleri Diyanet’ten Yardım İstedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kastamonu’da ‘esrarengiz’ bir formda daima konutları yanan aile Diyanet İşleri Başkanlığından yardım istedi.

Kastamonu’nun Kurusaray köyünde yaşayan Dadaylı ailesinin yaşadığı konutta bilinmeyen bir sebeple daima olarak yangın çıkıyor. 

İHA‘nın haberine göre ev, 16 gün içerisinde üst üste 17 defa yandı. Küçük çaplı yangınlara aile kendi imkanlarıyla müdahale ederken evdeki bütün eşyalar da sokağa çıkartıldı. Üzeri branda ile örtülen eşyaların bir kısmının da çıkan yangınlarda ziyan gördüğü görüldü. 

Konutun dışında aileye ilişkin ahır ve samanlıkta da yangınlar çıktı. Samanlıkta çıkan yangında 40 bin lira civarında saman, arpa, buğday üzere tahıl eserlerinin yandığı belirtildi.

Dadaylı ailesi, ellerine aldığı yangın söndürme hortumuyla konutta nöbet tutmaya başladı. Yangın çıktığı alanlarda elektrik tesisatının da olmadığı tabir edilirken, çekyat, çiçeklik, buzdolabı, çekmece üzere yerlerde yangının başladığı belirtildi. 

Gizemli yangınların yaşandığı konutta aile, Diyanet İşleri Başkanlığından meskenlerini inceleme talebinde bulundu. 

Çıkan yangınlar sebebi ile meskende duramayan aile, geceyi araçlarında geçirmeye başladı.

“Yangınlara itfaiye hortumu ile müdahale ediyoruz” ????

Birinci yangının 27 Kasım’da yatak odasından başladığını söyleyen konut sahibi Ahmet Dadaylı, “Yatak odasındaki yangını söndürdük. O günden bu tarafta her gün konutumuz yanıyor. Şimdiye kadar 17 sefer meskenimiz yandı. Şu ana kadar 2 sefer jandarma ve itfaiye takımlarına haber verdik. Onlar sağ olsun geldiler, söndürdüler, yardım ettiler. Sonuçta neden yandığıyla ilgili bir şey bulamadık. Konutumuzda çıkan küçük çaptaki yangınları da bizler kendi imkanlarımızla söndürdük. İtfaiye hortumu ile müdahale ediyoruz. Gece gündüz bekliyoruz. Şaşırdık, konutumuzda yanmayan yer kalmadı. Bütün eşyalarımız, elbiselerimiz, çoraplarımıza varana kadar her şey yandı. Devlet büyüklerimizden bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Maddi durumumuz yok, konutumuzda bekliyorduk. Bekleyecek yerimizde kalmadı. Sokak aracın içerisinde nöbet tutuyoruz. Hala konutumuzda nöbet tutmayı sürdürüyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor, yalnızca çıkan yangını çabucak söndürmeye çalışıyoruz. Şaşırdık, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

“Diyanet’ten yardım talep ediyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığından yardım talebinde bulunan Ahmet Dadaylı, “Küçük bir oğlum vardı, o da korktuğu için Kastamonu’ya ağabeyinin yanına gitti. Bizde korkar olduk, konutta oturamıyoruz. Meskenin önünde aracın içerisinde kalıyoruz. Gece gündüz meskeni bekliyoruz. Bugün buradan mı yangın çıkacak, yarın diğer yerden mi yangın çıkacak. Yatak mı yanacak, öbür oda mı yanacak. Şaşkınız, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Artık devlet büyüklerimizden, Diyanet İşleri Başkanlığından yardım istiyoruz. Biz bıktık, yardım talep ediyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” diye konuştu.

Meskenlerinde hiçbir eşyalarının kalmadığını söyleyen Ahmet Dadaylı, “Çorabımıza varana kadar yandı. Televizyon, buzdolabı, çekyat, koltuk, yatak, yorgan meskende ne varsa hepsi yandı. Artık ayağıma giymeye çorabım dahi kalmadı. Devlet büyüklerimizden, hayırsever vatandaşlarımızdan bir yardım talep ediyoruz. Oturacak meskenimiz yok, konutu tekrar yaptıracak gücümüz yok. Çiftçilik yapıyorum, aylık olağan bir çıkarımda yok. Şaşırmış durumdayız. Mesken görüldüğü üzere her yeri yandı. Odalar kapkara oldu, camlar yandı, odalar is oldu. Koltuklarımız, halılarımız yandı, artık yardım bekliyoruz” biçiminde konuştu.

“Hocalarımızın incelemesini istiyoruz”

Meskenlerinin daima yandığını belirten konut sahibi Mehmet Dadaylı ise “Bu odada otururken karşı oda yanıyor. Orayı söndürüyoruz, bu sefer bu oda yanıyor. Burayı söndürüyoruz, samanlık yanıyor. Samanlığı söndürüyoruz, ahır yanıyor. Ahırı söndürüyoruz bu sefer meskenin dış cephesi yanıyor. Artık elimizde, konutumuzda hiçbir şey kalmadı. Bütün eşyalarımız yandı. Gece sokakta otomobilin içerisinde nöbet tutuyoruz. Elimizde itfaiye hortumu var, sanki neresi yanacak. Sanki çatı mı yanacak, yoksa öteki oda mı yanacak. Şaşırdık kaldık, akıl mantık alacak bir şey yok. Tek isteğimiz Diyanet İşleri Başkanlığından hocalarımız gelsin, bir inceleme de bulunsun. Artık bizler bu meskende duramaz olduk. Daima bir yerler yanıyor. Bizde ne yapacağımızı şaşırdık kaldık, bütün eşyalarımızı yandı. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Elimizde avucumuzda hiçbir şey kalmadı. Bir çıtırtı gelse çabucak gidip bakıyoruz. Korkuyoruz, bir yerden ses gelse çabucak bir yer mi yanıyor sanki diye bakıyoruz. Daima panik içerisinde, diken üstünde duruyoruz” sözlerini kullandı.

27 Kasım’dan bu tarafa 17 kez konutlarının yandığını tabir eden Mehmet Dadaylı, şöyle konuştu:“2 kezinde itfaiye ve jandarma takımlarını çağırdık. Ondan sonrasında da yangınlar küçük çapta oldu, bunları da kendi imkanlarımızla müdahale ettik. Yangın vanasından aldığımız yangın hortumuyla bu yangınlara müdahale ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığından gelip konutumuzu incelemelerini istiyoruz. Artık bu konutta biz duramıyoruz.”

Öte yandan, jandarma takımları de sık sık yangınların çıktığı bölgeye devriye vazifesi atarak incelemelerde bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: