DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4796342,56%
Kars
13°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
ABD sessiz sedasız devreye soktu! Ukrayna Savaşı için kaplan takımı…
42 okunma

ABD sessiz sedasız devreye soktu! Ukrayna Savaşı için kaplan takımı…

ABONE OL
Mart 24, 2022 10:00
ABD sessiz sedasız devreye soktu! Ukrayna Savaşı için kaplan takımı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya-Ukrayna Savaşında bir ay geride kalırken gözler Rusya Devlet Lideri Putin’in bundan sonra atacağı adımlara çevrildi. ABD ve Avrupa, Ukrayna’daki ilerlemeden ötürü hüsrana uğrayan ve Batı’nın yaptırımlarına kızgın olduğu bilinen Putin’in yeni bir atılım yapacağı konusunda hemfikir.

ABD SESSİZCE DEVREYE SOKTU

Beyaz Saray, Putin’in kimyasal, biyolojik ve nükleer silahları devreye sokması durumunda milletlerarası toplumun savaşa nasıl müdahale edeceği konusundaki senaryoları hazırlamak için güvenlik yetkililerinden oluşan bir grubu sessizce bir ortaya getirdi.

KAPLAN GRUBU: HAFTADA 3 KERE BİR ORTAYA GELİYOR

Kaplan grubu (The Tiger Team) olarak bilinen kümeyle ilgili sürece dahil olan birkaç yetkiliye nazaran takım Putin’in Ukrayna’ya silah ve yardım getiren konvoylara saldırmak için NATO topraklarına girmesi halinde verilecek reaksiyonları inceliyor.

Haftada üç defa, sınıflandırılmış oturumlarda bir ortaya gelen grup, Rusya’nın savaşı Moldova ve Gürcistan üzere komşu ülkelere genişletmek istemesi halinde verilecek cevapları ve Avrupa’nın şimdiye kadar görülmemiş ölçekteki mülteci akınına nasıl hazırlanacağını da inceliyor.

ŞİMDİYE KADARKİ KARARLARDA MERKEZİ BİR ROL OYNADI

Kelam konusu grup Ukrayna işgalinin başlamasından 4 gün sonra, 28 Şubat’ta Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan tarafından imzalanan bir doküman ile kuruldu.

ABD hükümeti Rusya’nın Ukrayna’yı işgali muhtemelliğine hazırlanmak için perde gerisinde aylarca çalışmıştı.

Bu takım, NATO ülkelerindeki askeri imkanları ve Rusya’nın zayıflıklarını hesaplayıp Ukrayna Ordusunu silahlandıran planlar ve Putin hükümetini muazzam bir baskı altına sokan derin yaptırımlar ardında merkezi bir rol oynadı.

ABD FIRSATLARI İNCELİYOR

Lider Biden, Rusya ile direkt karşı karşıya gelmenin çatışmayı denetimden çıkarabileceğinden korktuğu için bunu yapmaya son derece isteksiz olduğunu tekraren defa belirtmişti. NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg de ittifakın çatışmaya karışmasının yalnızca daha büyük trajedilere yol açacağı konusunda uyarmıştı.

Kaplan grubu tam bu noktada bir yandan ittifakı Ukrayna’da askeri güç kullanmaya sevk edebilecek eşiğe bakarken bir yandan da ABD’nin jeopolitik pozisyonunu güzelleştirmesi için uzun vadeli fırsatları inceliyor.

Beyaz Saray içinde, Putin’in Rusya’nın pozisyonunu mahvedecek ve iktisadını felce uğratacak büyük bir stratejik kusur yaptığı herkesin katıldığı bir fikir olsa da yetkililer, çatışmanın şimdi başlarında olduğu konusunda uyarıyor: Savaşın sonuçlarını kestirim etmek için şimdi çok erken, süreç herkesi şaşırtabilir.

KAPLAN TAKIMI BİLE GERGİN

The New York  Times’a konuşan ABD’den üst seviye bir yetkili, Biden’ın Amerikan güçlerini Ukrayna’dan uzak tutma konusunda kararlı olduğunu lakin rastgele bir nükleer silah kullanımına verilecek cevaplarla ilgili kurulan Kaplan grubunun bile gergin olduğu belirtti.

CEP TELEFONU, YARDIMCI YASAK! BAŞKANLAR KAPALI KAPILAR ARKASINDA TOPLANIYOR…

Yalnızca bir ay evvel, bu tıp senaryolar daha teorik görünüyordu. Lakin bugün, Beyaz Saray’dan NATO’ya kadar herkes Rusya’nın kendisini askeri bir çıkmazdan kurtarmak için cephanesindeki en güçlü silahlara başvurabileceğini kabul ediyor.

Bugün Brüksel’de düzenlenen NATO tepesinde ABD Lideri Biden ve 29 NATO ülkesinin önderleri birinci sefer kapalı kapılar arkasında bir ortaya gelecek. Yardımcılar ve cep telefonlarının girmesinin yasak olduğu fevkalâde toplantıda Putin’e karşı planlanan mümkün senaryolar konuşulacak.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: