DOLAR 16,7239 -0.97%
EURO 17,6970 -0.79%
ALTIN 987,54-0,44
BITCOIN 357196-1,39%
Kars
11°

HAFİF YAĞMUR

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Akıllı Telefonlarla İlgili Batıl İnanışları Sizin İçin Açıklıyoruz!
29 okunma

Akıllı Telefonlarla İlgili Batıl İnanışları Sizin İçin Açıklıyoruz!

ABONE OL
Mayıs 15, 2022 09:30
Akıllı Telefonlarla İlgili Batıl İnanışları Sizin İçin Açıklıyoruz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknolojinin her alanında olduğu üzere akıllı telefonlar konusunda da birçok batıl inanış bulunuyor. Art planda çalışan uygulamalar bataryayı öldürür mü? Gece telefonu şarjda bırakmak ziyanlı mı? Yüksek donanım her vakit düzgün performans verir mi? Üzere sorulara verilen binlerce karşılık bulunuyor. Pekala bunlardan hangisi yanlışsız? Gelin teknoloji hakkındaki batıl inanışlara yakından bakalım.

Art plan uygulamalarını kapatmak pil ömrünü uzatır mı?

Apple ve Android, daha verimli bir kullanım için uygulamaların art planda çalışmasına müsaade verir. Bu efsane, rastgele bir ek sürecin sistem kaynaklarını kullandığı fikrinden ötürü legal olabilir üzere görünüyor ve ne kadar çok program çalıştırırsanız, aygıt o kadar yavaş olacaktır.

Lakin, her iki işletim sistemi de bu uygulamaların art planda çalışırken yapabileceklerini hudutlar. Ancak pilinizi bu çok az tesirler ve telefonunuzu yavaşlatmak kelam konusu olduğunda, hatalı art planda çalışan uygulamalar değildir.

Batarya büsbütün boşalmadan şarj etmek ziyanlı mı?

Lityum iyon piller, şarjlı kaldıklarında aslında daha âlâ performans gösterirken, Eski NiCD ve NiMH, yüzde 100’e geri şarj etmeden evvel büsbütün boşalmasına müsaade verdiğinizde daha uzun müddet dayanır.

Çağdaş piller, eski NiCD ve NiMH şarj edilebilir piller üzere ‘hücre hafızasına’ sahip olmadıkları için birebir problemle karşılaşmazlar.

Pilinizin daha fazla dayanmasını sağlamasa da, kimi uzmanlar her üç ayda bir yahut 40 kısmi döngüden sonra 0-100 döngüsü, yani büsbütün şarj olmadan evvel büsbütün boşalmasına müsaade vermeniz gerektiği konusunda hemfikir.

Bluetooth/Wi-Fi pil ömrünü kısaltır.

Bluetooth ve Wi-Fi Direct, büyük belgeleri yahut başka bilgileri aygıttan aygıta süratle aktarmanıza imkan tanır. Hangisinin daha âlâ olduğunu tartışabilsek de, gerçek şu ki ikisi de epeyce kullanışlı ve dikkate bedel ölçüde emsal. Lakin pilinizi öldürürler mi?

Yeni kuşak Bluetooth ve Wi-Fi Direct, kullanılmadığında çok az güç tüketir yahut hiç tüketmez. Öbür bir aygıtı aktifleştirip evrakları aktarmaya başladığınızda, o vakit pilinizi tüketmeye başlarlar. O vakte kadar, sadece etkinleştirilmeleri, gözle görülür bir pil boşalmasına neden olmaz.

Daha çok özellik daha yeterli performans sağlar mı?

Bu efsanenin bir yükü var, lakin gerçek şu ki, performans için gereğince muteber bir gösterge değil. Android’in her yıl piyasaya çıkan düzinelerce aygıtı var ve bunlardan kimileri epey etkileyici özelliklere sahip. Lakin, mükemmel özelliklere sahip olmak her vakit bir telefonu şahane yapmaz.

Örneğin, birçok Android telefonun bir iPhone’dan daha âlâ özellikleri var, lakin bu, telefonun daha düşük özelliklere sahip olanlardan daha süratli yahut daha üstün olduğu manasına gelmiyor.

Yalnızca telefonla gelen şarj aygıtını kullanmamız mı gerekiyor?

Gerçek şu ki, üreticinin teknik özelliklerine nazaran oluşturulmuş rastgele bir şarj aygıtının telefonunuzla kullanımı inançlıdır.

Birçok tüketicinin anlamadığı şey, kaliteli bir üçüncü taraf şarj aygıtı ile ucuz bir Çin çakması ortasında bir fark olduğudur. Belkin, Amazon ve öbürleri üzere kaliteli üreticiler, üreticinin şarj aygıtının orjinal özelliklerine nazaran üretildikleri için akıllı telefonunuzla kullanım için büsbütün inançlıdır.

Akıllı telefonumu gece şarjda bırakırsam bataryam ölür mü?

Eski piller, ne vakit dolduğunu anlayacak kadar akıllı değildi ve daima olarak çok şarj edilmesi pil ömrünü vakitle azaltıyordu. 

Günümüzün şarj sistemleri daha akıllı. Telefonunuz büsbütün şarj olduğunda, elektrik çekmeyi durdurur. Uyurken akıllı telefonunuzu şarj etmek büsbütün kabul edilebilir.

Google Play yahut Apple App Store’dan indirilen uygulamalar büsbütün inançlı mi?

Çoğumuz çoklukla kaynağa güvenmediğimizden Android için APK yükleme belgelerini indirmekten korkarız. Lakin doğal olarak Google Play yahut Apple App Store’dan bir uygulama indirdiğinizde kendinizi inançta hissedersiniz.

Bu türlü düşünmekte haklı olsanız da, birden fazla vakit resmi mağazalardan uygulama indirmek güvenliği garanti etmez. Uygulamaların birden fazla internete bağlanır ve sunucularıyla bağlantı kurar. Bu, rastgele bir vakitte telefonunuza berbat emelli yazılım gönderilebileceği manasına gelir.

Sağlam geliştiricilerin uygulamaları çoklukla inançlıdır. Müdafaaları gereken bir prestijleri var. Böylelikle uygulamalarını pak meblağlar. Yeniden de, bilinmeyen geliştiricilerin uygulamalarına dikkat etmek isteyebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: