DOLAR 13,2871-0.76%
EURO 15,0775-0.61%
ALTIN 759,16-0,26
BITCOIN 746362-2,64%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akrabasının Kimliğiyle Ameliyat Olan Vatandaşa SGK Dava Açtı; Yargıtay Ceza Vermedi
37 okunma

Akrabasının Kimliğiyle Ameliyat Olan Vatandaşa SGK Dava Açtı; Yargıtay Ceza Vermedi

ABONE OL
Ekim 17, 2021 17:00
Akrabasının Kimliğiyle Ameliyat Olan Vatandaşa SGK Dava Açtı; Yargıtay Ceza Vermedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Apansız rahatsızlanan vatandaş, toplumsal garantisi olmadığı için bir akrabasının kimliğiyle hastaneye gitti. Birebir gün ameliyat olan hasta hakkında SGK, ‘nitelikli dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik’ cürümlerinden dava açtı. Yıllar süren davaya son noktayı koyan Yargıtay, ortada mecburilik hali bulunduğundan kamu kurumunu dolandırma cürmü oluşmayacağına hükmetti.

İHA’nın haberine nazaran hemoroid rahatsızlığı bulunan sigortası olmadığı için hastaneye gitmekte tereddüt eden hasta, akrabasına ilişkin nüfus cüzdanıyla hastaneye gitti. Acil servisten giriş yapan hasta, tıpkı gün ameliyata alındı.

Mahkeme ceza vermedi

Sıhhatine kavuşan hastanın akrabasının kimliğiyle tedavi olduğu tespit edildi.

Bin 178 TL fiyatındaki tedavi masrafını karşılayan Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), resmi evrakta sahtecilik yapıldığını sav ederek 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme, sigortası olmayan sanığın ani rahatsızlığı üzerine tedavi olmak gayesiyle akrabasının kimlik dokümanını alarak hastane kaydını onun üzerinden yaptırıp ameliyat olması aksiyonunda mecburilik hali bulunduğundan kamu kurumunu dolandırma hatası oluşmayacağına hükmetti.

Yargıtay kararı onadı

Kararı SGK temyiz edince devreye Yargıtay 15. Ceza Dairesi girdi. Daire, mahkeme kararını onadı. Yargıtay kararında şöyle denildi:

Katılan kurum tarafından karşılandığı ve bu biçimde sanıkların fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ederek katılan kurumu ziyana uğrattıkları argüman edilmiştir.

Sanığı hastaneye gittiği, burada misyonlu olan ve haklarında beraat kararı verilen sanıkların yardımları ile hastanenin genel cerrahi polikliniğine giriş kaydını yaptırdıktan sonra tabip tarafından muayene edilerek birebir gün ameliyat olduğu anlaşılmaktadır.

Sanıkların fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ederek katılan kurumu ziyana uğrattıklarının sav edildiği somut olayda sanık savunmaları, hastane ve SGK yanıtı yazıları ve öbür kanıtlar doğrultusunda sanığın atılı suça ait aksiyonunun mecburilik hali kapsamında kaldığı münasebetine dayanan mahkemenin kabul ve uygulamasında bir isabetsizlik görülmemiştir.

Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen kanıtlara, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen evrak kapsamına nazaran katılan vekilinin eksik araştırma ile karar kurulduğuna yönelik yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle, kararların onanmasına oybirliğiyle karar verildi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: