DOLAR 13,5851-1.59%
EURO 15,3306-1.89%
ALTIN 773,30-2,01
BITCOIN 6928111,79%
Kütahya

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Araştırma: ‘3 Gençten 1’i Seçimlere Katılmayabilir’
14 okunma

Araştırma: ‘3 Gençten 1’i Seçimlere Katılmayabilir’

ABONE OL
Kasım 13, 2021 04:00
Araştırma: ‘3 Gençten 1’i Seçimlere Katılmayabilir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni bir gençlik araştırmasına nazaran, Türkiye’de gençler gündemi Instagram’dan takip ediyor. Dindar gençler tarikatlara inanç duymazken gençlik ortasında en muteber kurumlar ordu ve sivil toplum olarak ön plana çıkıyor.

İstanbul İktisat Araştırma, 18-30 yaş kümesine mensup 3 bin genç ile görüşerek ‘Türkiye’nin Geleceğine Genç Bakış’ isimli bir rapor hazırladı.

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 22‘si, kendini siyasi partilere yakın hissetmiyor ve seçimlerin işlevselliğine inanmıyor. 

18-30 yaş ortası seçmen ortasında bu pazar seçim olması halinde kararsız olacağını lisana getirenlerin oranı yüzde 19 iken, oy kullanmamakta karar kılmış olanların oranı yüzde 14

İstanbul İktisat Araştırma Direktörü Can Selçuki, bu sonuçlardan yola çıkarak ‘Her üç gençten biri önümüzdeki seçimlere katılmayabilir’ iddiasında bulundu.

Gençler gündemi Instagram’dan takip ediyor

Siyaset ve gündem hakkında bilgi sahibi olmak isteyen gençlerin en fazla hangi mecrada vakit harcadığı sorusuna verilen cevaplar, raporun çarpıcı sonuçlarından birini oluşturuyor. Gençler gündem takibi için sırasıyla Instagram, WhatsApp, Twitter ve YouTube‘da en çok vakit harcıyor.

Rapora nazaran, Instagram tüm eğitim düzeyi kümelerinde genel olarak en çok kullanılan toplumsal medya platformu. Eğitim düzeyi düştükçe TikTok üzerinden siyaset ve gündem takibi artarken YouTube kullanımı azalıyor. Sonuçlara nazaran, gençlerin gündem takibi için en az vakit harcadığı mecra ise gazeteler. 

Gençlerin memleketler arası alanda işbirliğine bakışı da araştırma sonuçları ortasında. Araştırmaya katılan 18-30 yaş ortası gençlerin birçok yakın gelecekte ABD-NATO ve Avrupa Birliği ile işbirliğine olumlu, büyük çoğunluk ise Ortadoğu, Rusya ve Çin ile işbirliğine olumsuz bakıyor.

Dindar gençlerin yüzde 72’si tarikatlara itimat duymuyor

Raporda, tarikatlara duyulan itimada dair sonuçlar da var. Araştırmaya nazaran, kendilerini ‘oldukça dindar’ olarak tanımlayan gençlerin yüzde 72‘si tarikatlara inanç duymuyor. Öteki yandan hayli dindar olan genç iştirakçilerin yüzde 31‘i Diyanet İşleri Başkanlığı‘na çok güveniyor.

Dindarlık düzeyi azaldıkça otoriter tercihi azalıyor

Araştırmaya katılan gençler ortasında demokrasi talebi gençler epeyce güçlü. Gençlerin yüzde 66′sının iştirakçi demokrasiyi tercih etmesi nedeniyle mevcut başkanlık sisteminin Türkiye’nin gelecek vizyonu olmadığını gösterdiği, araştırma tespitlerinden bir oburu.

Araştırmaya katılan gençlerin ‘Cumhurbaşkanlığı, yetkili otoriteler tarafından daha sıkı bir şekilde denetlenmelidir’ sorusuna yüzde 37’si ‘Katılıyorum’ yanıtını verirken yüzde 31’i ‘Kesinlikle katılıyorum’ diyor. AKP’ye dayanak veren gençlerin yüzde 65‘i de ‘Cumhurbaşkanlığı, yetkili otoriteler tarafından daha sıkı bir şekilde denetlenmelidir’ görüşünü lisana getiriyor.

Rapor, dindarlık düzeyinin azalmasıyla güçlü ve otoriter liderlik tercih edenlerin oranının süratle azaldığını da ortaya koyuyor.

Gençler eşcinsel evlilik ve göçmen zıddı

Raporda, toplumsal cinsiyet konusuna bakış hakkında da tespitler var. Farklı cinsel yönelime sahip olmanın doğal bir durum olduğunu kabul edenlerin oranı yüzde 52 olsa da LGBTİ+’ların evlenme hakkına karşı olanlar yüzde 62. Eşcinsel evliliklerini destekleyenlerin oranı ise yüzde 30’larda kalıyor. 

Bayanlar açısından da durum parlak değil. Her 4 genç bayandan 1’i, Türkiye’de bayan olması sebebiyle hiçbir vakit inançta hissetmiyor. 

Suriyeli mülteciler konusu da araştırmaya katılan gençlere sorulan sorular ortasında yer alıyor. Güvenlik güçlerinin Suriyeli göçmenlere karşı daha sert tutum almasını onaylayanların oranı, yüzde 61

Raporda, ‘Dindar olup olmamaktan bağımsız olarak, çoğunluk Suriyelilerin topluma olumlu katkısı olmadığı görüşünde. Geçim düşüncesi arttıkça güvenlik güçlerinin Suriyelilere karşı sert hal göstermesini onaylayanların oranı da artıyor. Eğitim düzeyi yükseldikçe Suriyelilerin topluma olumlu katkı yaptığını düşünenlerin oranı azalıyor’ deniliyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: