DOLAR 13,2871-0.76%
EURO 15,0775-0.61%
ALTIN 759,16-0,26
BITCOIN 746362-2,64%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Bilgin’den ‘EYT, Asgari Ücret ve 3600 Ek Gösterge’ Açıklaması
24 okunma

Bakan Bilgin’den ‘EYT, Asgari Ücret ve 3600 Ek Gösterge’ Açıklaması

ABONE OL
Kasım 9, 2021 22:30
Bakan Bilgin’den ‘EYT, Asgari Ücret ve 3600 Ek Gösterge’ Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte yaşa takılanların durumu uzun müddettir gündemde. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım hususa ait olarak yeni bir açıklama yaptı. Bakan Alım ‘Bir yaş hududu söylem etmedi, çalışmalar sürüyor’ dedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, minimum fiyat, EYT ve 3600 ek gösterge hususlarına ait açıklamalarda bulundu.

EYT konusunda çalışmanız var mı?

‘Bu mevzular aslında işimiz, çalışıyoruz lakin karar kademesine gelince paylaşırız. Şu anda önümüzde olan bahislerin başında taban fiyat ve 3600 ek gösterge geliyor. Bakanlıkta bu calışmalarımız bitince diğer bakanliklari da ilgilendiriyor. Ekonomi, devlet işçi başkanlığı bir ortaya gelip lakin o vakit kamuoyuyla paylaşacağız.

50 yaş sonu tartışılıyor, bu türlü bir çalışmanız var mı?

Şu anda rastgele bir şeyi tartışmıyorum yaş vs. Çalışmamız bütün bu mevzularla ilgili detaylı bir açıklama yaparız. Bütün bu mevzular gündemimizde. Henüz bakanlık bünyesinde ilgili maliyetleri ve kapsamları çalışıyoruz. Bunlar bitince ilgili bakanlıklar ve sendikalarla paylaşacağız.

3600 ek göstergenin kapsamı ve maliyetiyle ilgili çalısma ne durumda?

Kasım ayında Kamu İşçisi Müracaat Heyeti (KPDK) toplanacak. Orada açıklayacağım birtakım şeyler var. Önümüzdeki hafta üçlü müşavere konseyini toplayacağız. Orada da açıklamalarımız olacak.

Minimum fiyat ne kadar artacak?

Kamuoyu anketinın ayrıntıları nedir?

Kapsamlı bir çalışma olacak. Farklı işletme seviyelerinde,

1-10 10-2020-5050-100100-250 250 ve üzeri çalışanı olan işletmelerle yapılıyor.

Profesyonel yöneticiler işletme sahipleri, personeller ve ortalama sokaktaki adam. Örneğin mühendis memur eczacı ögretmen sokaktaki insan yani. 

Kim yürütüyor bu çalışmayı? Bir üniversite ile mi anlaşıldı?

İsmini açıklamayayım lakin evet. Çalışılıyor.

Minimum fiyatla ilgili bir amaç var mı?

Natürel ki var fakat artık açıklamayacağız. Çalışma sürüyor. Aralıkta minimum fiyat tespit kurulu toplanacak, ondan evvel elimizde olur. Talep edilen sayı kamuoyunun beklentisi açıklanacak.

Anket sonucu ne vakit açıklanacak, toplumun beklentisi şu sayı denilecek mi?

Kamuoyuna bilgi verilecek. Araştirma ve anket sonucunu açiklayacagiz. Hangi meslek guruplari ne bekliyor gecim durumları hayata bakış şekilleri. Hayat standatları neler fiyat durumları v.s.

Minimum fiyatlı olmayanlar da var ankette. Onların beklentileri de var. Onlar taban fiyatlı calışanlarla kurulan bağların sürdürülebilirliği açısından kıymetli.

Muhalefet taban gelir vergisi alınmasın önerisi yaptı. Bu husus gündeminizde mi?

O hususta da bir çalışmamız var. Alternatif vergi modelleri var. Alternatif düzenlemeler var, inceliyoruz. Vergi oranları var.

Ne kadarlık yararı olacak? 

Vergi geliri olarak ne kadarından vazgeçtiğimize bağlı.

Yasal düzenleme gerekiyor mu?

Kimileri için yasal düzenleme kimileri için Cumhurbaskanı kararı kâfi. Belirlediğimiz kritere göre Asgari Ücret Tespit Kurulu’nun alacağı karar da kâfi olabilir.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: