DOLAR 13,5851-1.59%
EURO 15,3306-1.89%
ALTIN 773,30-2,01
BITCOIN 6928111,79%
Kütahya

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Koca Açıkladı: BioNTech Aşısında Üçüncü Doz Uygulanacak
26 okunma

Bakan Koca Açıkladı: BioNTech Aşısında Üçüncü Doz Uygulanacak

ABONE OL
Kasım 4, 2021 10:48
Bakan Koca Açıkladı: BioNTech Aşısında Üçüncü Doz Uygulanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs Bilim Heyeti Toplantısı’nın akabinde yapılan açıklamada, yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk kümelerine nazaran hatırlatma dozu uygulanacağı duyuruldu.

Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası görüntü konferans tekniğiyle toplandı. Aşılama ve salgınla uğraşın ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk kümelerine nazaran hatırlatma dozu uygulanacak” dedi. Koca açıklamada şu tabirleri kullandı:

‘Sağlık çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren mevzularda bilgiler vermiştim. Sonuç alınıncaya kadar bu hususların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 vilayetimizin il sıhhat müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma müddetleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani şartlarda sürdürülmesini istedim.

Çeşitli vilayetlerimizin il sıhhat müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum.

Mülakat kaldırılacak

En geniş manada sıhhat çalışanlarımızın özlük haklarının güzelleştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sıhhat işçimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en güzeliyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve sonuç alacağımızı görüyorum.

Uzmanlık asistanlarının çalışma şartları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Mevzuyu tüm istikametleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, deneyimine ve görüşüne müracaat edeceğiz.

Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her mevzuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece pahalı görüyorum. Daha yeterli eğitim alan ve daha güzel şartlarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik düzeyimizin değerli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum.

Sıhhat çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı muştusunu daha evvel vermiştim. Bu mevzuda da çok yakında hoş haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla ortamıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını söz etmek isterim. Mülakat yapmadan yalnızca KPSS imtihanı sonuçlarına nazaran yerleştirme yapacağız.

Yerli aşı için davet

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için hala gönüllülere muhtaçlığı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş ortası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için istekli olmak üzere en yakın kent hastanemize müracaat edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız taşınabilir uygulamasından istekli olabilirler. İstekli olun, kendi aşımızın sahibi olalım.

BioNTech’te hatırlatma dozu başlıyor

Bugün gerçekleşen Bilim Konseyi Toplantımızda ise yeniden birtakım değerli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar müddet geçmiş şahıslara risk kümeleri önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu kümeler;

a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlar

b) 18-60 yaş ortasında olup kronik hastalıkları olanlar

c) Başta sıhhat çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile hamilelerin tam aşılı olmalarının son derece değerli olduğu bir sefer daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Ulusal Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından kıymetli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden önlemlerden vazgeçilmemeli.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: