DOLAR 13,70540.3%
EURO 15,53910%
ALTIN 781,720,36
BITCOIN 762640-1,36%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Koca Açıkladı: mRNA Aşısı Olanlara Yarından İtibaren Üçüncü Doz Uygulanacak
17 okunma

Bakan Koca Açıkladı: mRNA Aşısı Olanlara Yarından İtibaren Üçüncü Doz Uygulanacak

ABONE OL
Kasım 4, 2021 04:42
Bakan Koca Açıkladı: mRNA Aşısı Olanlara Yarından İtibaren Üçüncü Doz Uygulanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs Bilim Konseyi Toplantısı’nın akabinde yapılan açıklamada, yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk kümelerine nazaran hatırlatma dozu uygulanacağı duyuruldu.

Sıhhat Bakanı Koca, Bilim Heyeti toplantısının akabinde açıklama yaptı. Koca, ‘Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk kümelerine nazaran hatırlatma dozu uygulanacak’ dedi. 

Bakan Koca’nın paylaştığı açıklamada şu sözler yer aldı:

Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise tekrar kimi kıymetli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. mRNA aşısı olmuş olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar müddet geçmiş şahıslara risk kümeleri önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu kümeler;

a) 60 yaş üzerindeki vatandaşlarb) 18-60 yaş ortasında olup kronik hastalıkları olanlarc) Başta sıhhat çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.

2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile hamilelerin tam aşılı olmalarının son derece değerli olduğu bir defa daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Ulusal Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından değerli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden önlemlerden vazgeçilmemeli.

Detaylar geliyor…

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: