DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5656270,13%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Bakanlık Kusurlu Bulundu… Hrant Dink’in Ailesine 1 Milyon Liralık Tazminat
11 okunma

Bakanlık Kusurlu Bulundu… Hrant Dink’in Ailesine 1 Milyon Liralık Tazminat

ABONE OL
Ekim 11, 2021 17:00
Bakanlık Kusurlu Bulundu… Hrant Dink’in Ailesine 1 Milyon Liralık Tazminat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Danıştay, Hrant Dink’in öldürülmesinde İçişleri Bakanlığı’nın ‘hizmet kusuru’ olduğu gerekçesiyle Dink’in ailesine 1 milyon 66 bin liralık tazminat verilmesi kararını onadı.

Eski Agos Gazetesi Yayın Direktörü Hrant Dink’in Ogün Samast tarafından 19 Ocak 2007 tarihinde suikast sonucu öldürülmesinde ‘hizmet kusuru’ olduğu gerekçesiyle eşi Rahel Dink, kızları Sera ve Delal ile oğlu Arat Dink maddi ve manevi 1.5 milyon liralık tazminat davası açmıştı. 

Danıştay, Dink’in öldürülmesinden İçişleri Bakanlığı’nın hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle mahkemenin 1 milyon 66 bin liralık tazminat kararını onadı. İçişleri Bakanlığı’nın kararın düzeltilmesi istemini ise reddetti.

Mahkeme idareyi kusurlu buldu

Sabah‘tan İlker Turak’ın haberine nazaran İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi, Agos Gazetesi’nde yayınlanan birtakım çok milliyetçi kümelerin reaksiyonuna yol açan makaleler nedeniyle Hrant Dink’in gaye haline geldiği, yaşama hakkının açık ve yakın bir tehlike içerisinde bulunduğu, hasebiyle da kendisinin talebini beklemeden müdafaa önleminin alınması gerektiğine dikkat çekerek Hrant Dink’in yaşama hakkının korunmasında yönetimin hizmet kusuru bulunduğu noktasında kuşkuya yer bulunmadığına karar vermişti.

Açıklanan nedenlerle İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi, tazminat isteminin 466 bin 781 TL maddi, 600 bin TL manevi olmak üzere kabulüne, fazlaya ait tazminat ve faiz isteminin reddine oy birliğiyle karar vermişti.

Davalı İçişleri Bakanlığı, İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi’nin kararını temyiz etmek için Danıştay’a başvurdu. Temyiz istemini görüşen Danıştay 10. Dairesi, İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi’nin kararını oy birliğiyle onadı.

Danıştay İçişleri Bakanlığı’nın kararın düzeltilmesi talebini reddetti

Davalı İçişleri Bakanlığı, Danıştay 10. Dairesince verilen kararın, 2577 sayılı İdari Yargılama Yordamı Kanunu’nun 54. Unsuru uyarınca düzeltilmesini istedi. Danıştay, kararın düzeltilmesi istemini reddetti.

Danıştay 10. Daire Lideri Yılmaz Akçil, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından, Hrant Dink’in ailesine manevi tazminat olarak 100 bin Euro ödenmesine karar verildiğini, açılan bu davada da manevi tazminata hükmedilmesi halinde mükerrerlik ortaya çıkacağını belirterek Yönetim Mahkemesi kararının manevi tazminata ait kısmının bozulmasını talep etti ve karşı oy kullandı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: