DOLAR 18,4766 0%
EURO 17,8141 0.41%
ALTIN 972,851,04
BITCOIN 3721785,43%
İzmir
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Başlangıç Düzeyi İngilizce Kitap Teklifleri
329 okunma

Başlangıç Düzeyi İngilizce Kitap Teklifleri

ABONE OL
Temmuz 12, 2021 12:51
Başlangıç Düzeyi İngilizce Kitap Teklifleri
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllardır “anlıyorum lakin konuşamıyorum…”, “bir türlü öğrenemiyorum…” üzere cümlelerin öznesi olan İngilizce öğrenme macerasında yapılabileceklerden biri de çokça İngilizce kitap okumaya çalışmak. Dikkat ettiyseniz okumak değil okumaya çalışmak dedik.

Düşünsenize, Türkçe bir kitabı elimize aldığımızda hele de lisanı biraz eski ve ağırsa okuduklarımızın hepsini anlamayabiliyoruz. Emsal halde İngilizceyi ilerletmek için de hepsini anlamasak bile İngilizce kitap okumaya çalışmak, İngilizce öğrenme sürecinde yapılabilecek en yararlı aktivitelerden biri. Münasebetiyle okuduklarınızın hepsini anlamamak sizi yıldırmasın.

Lisan öğrenmenin en kilit noktalarından biri de söz öğrenmek. Evet İngilizce kitap okurken temel gayelerimizden biri söz dağarcığımızı genişletmek ancak tek odak noktamız bu olursa ne okuduğumuz kitabın önümüze serdiği dünyadan keyif alabiliriz ne de sözleri kalıcı biçimde öğrenebiliriz. Hasebiyle İngilizce kitap okumaya başlarken birinci vakitlerde içinde çok güç sözler bulunmayan kitaplarla başlayıp vakit içinde seviyeyi yükseltmekte yarar var. Haberimizde yer alan İngilizce kitapların hepsi başlangıç düzeyine uygun fakat tekrar de kendi ortalarında da sözlerin ve lisanın zorluğu açısından bir sıralama yaptık.

Şayet İngilizce öğrenme sürecine girdiyseniz lakin hangi kitapları okuyacağınızı bilmiyorsanız bu haber tam size nazaran. Gelin hepsi birlikte başlangıç düzeyi İngilizce kitaplara göz atalım.

Okuyarak kendinizi geliştirebileceğiniz İngilizce kitap teklifleri:

 • Charlotte’s Web
 • Mieko and the Fifth Treasure
 • The House on Mango Street
 • The Giver
 • The Outsiders
 • African Safari Adventures
 • Sincerely, Carter
 • Nine Lives to Die
 • Thirteen Reasons Why
 • Peter Pan
 • Number the Stars
 • The Old Man and The Sea

Herkesin okuması gereken bir çocuk kitabı Charlotte’s Web

Muharriri: E.B White

Kitabın kapağında gördüğünüz görsel sizi yanıltmasın. Evet bu bir çocuk kitabı lakin Charlotte’s Web, dünyanın dört bir yanından yetişkinin severek okuduğu bir kitap. Hayli sade bir lisanla yazılmış olan bu İngilizce kitap, birçok ülkede eğitim müfredatına dahil edilmiştir. Charlotte’s Web, İngilizce kitap okuma ve manaya çalışmalarının yanı sıra içinizi ısıtacak bir kitap olması açısından tavsiye ediliyor.

İngilizcenizi geliştirirken Japon kültürüne dair izler de bulabileceğiniz Mieko and the Fifth Treasure


Müellifi: Eleanor Coerr

Mieko and the Fifth Treasure, bir çocuk kitabı. Fakat İngilizce kitap okuma sürecine yeni yeni girenler için en sık tavsiye edilen kitaplardan biri de bu. Oldukça kısa olan ve akıcı bir lisanla yazılan Mieko and the Fifth Treasure, Japon kültürüne ve tarihine ilgi duyan yetişkinler için de kaynak niteliğinde bir kitap birebir vakitte.

12 yaşındaki bir kızın hayatına göz atıyoruz: The House on Mango Street

Muharriri: Sandra Cisneros

Genel manada betimlemelerin bol olduğu bir kitap olan The House on Mango Street’in lisanı o kadar da kolay değil. Lakin bu gözünüzü korkutmasın. Zira kitaptaki cümleler kısa kısa. The House on Mango Street, Esperanza Cordero isimli 12 yaşındaki kızın hayatının bir yılını mevzu ediniyor. Bu kitap, İngilizce öğrenme maceranıza katkıda bulunurken bir yandan da farklı bir kültüre tanıklık etmenizi sağlıyor.

Epey sürükleyici bir kitap olan The Giver

Müellifi: Lois Lowry

Anlaşılması kolay bir lisanla yazılan ve çok sıkıntı sözler içermeyen bu kitabın konusu da çok enteresan. Başlangıçta ütopya üzere görünen fakat vakitle distopya olduğu fark edilen bir toplumda geçen bu kitap, okuyanı süratlice tesiri altına alıyor. Bu yüzden de uzun bir kitap olmasına karşın kolaylıkla ve keyifle okunuyor.

Muharririn 18 yaşındayken yayımladığı The Outsiders


Müellifi: S.E. Hinton

İngilizce kitap okumaya yeni yeni başlayanlara en çok önerilen kitaplardan biri The Outsiders. Kitaptaki cümlelerin kısa ve anlaşılır olması okumayı kolaylaştırdığı için son derece motive edici oluyor. Muharrir daha 18 yaşındayken yayımlanan The Outsiders, şaşırtan halde derin sorunlara odaklanıyor. Sosyoekonomik durumlarına nazaran ayrılan iki küme ortasındaki çatışmaya tanıklık ettiğimiz kitabın bir de sinema versiyonu mevcut.

Seyahat kitapları severlere uygun bir kitap: African Safari Adventures


Muharriri: Thomas Walsh

Kolay ve akıcı bir İngilizce kitap arayanlar için uygun seçeneklerden biri de African Safari Adventures. Kitapta Uganda’daki bir hastanede istekli olarak çalışan tabip ve hemşire; Ruanda, Kenya ve Tanzanya’ya safari düzenliyorlar ve olaylar gelişiyor. İngilizce söz dağarcığınızı genişletirken bir yandan da yeni yerler hakkında genel kültürünüzü geliştirecek bir kitap olduğu için African Safari Adventures tavsiye edilebilir.

Bu sefer aşkı bir erkeğin ağzından dinliyoruz: Sincerely, Carter

Muharriri: Whitney Gracia Williams

“Hafif” ya da “kumsalda okumalık” bir İngilizce kitap arıyorsanız bu kitap hoş bir seçenek olabilir. Sade ve kolay bir lisanla yazılan Sincerely, Carter, en yakın arkadaşına aşık olan bir erkeğin bakış açısından anlatılıyor. Kitaplarda aşk meşk sorunlarının genelde bayanların ağzından anlatılmasına alışkın olduğumuzdan bu kitabın bir erkek karakterin ağzından anlatılması da farklılık yaratıyor.

Tam polisiye severlere nazaran: Nine Lives to Die

Müellifi: Rita Mae Brown

Sade bir lisan ve gerçekçi diyaloglar kullanılan Nine Lives to Die, bir polisiye romanı. Polisiye romanlarda bazen fazla karakter olması sebebiyle okurken baş karışıklığı yaşanabiliyor. Lakin bu kitabın başında karakterler sıralandığı için kimin kim olduğunu karıştırma ihtimaliniz daha az. ABD’nin Virginia eyaletinde geçen bu kitapta, küçük bir kasabada yaşanan kuşkulu vefatları görüyoruz. Bu polisiye kıssada hayvanlar bile kendi ortalarında sade ve anlaşılması kolay bir lisanla konuşuyor.

Dizisinin kitaptan daha tanınan olduğu bir kitap: Thirteen Reasons Why


Muharriri: Jay Asher

Bu kitabı dizi versiyonu sebebiyle duymuş olabilirsiniz. Aslında eğlenceli bir gençlik kitabı üzere görünse de derin hususlara yer verilen bu kitapta hayli kolay bir lisan kullanılıyor. Kitap, Hannah Baker isimli lise birinci sınıf öğrencisinin intihar etmesinin 13 sebebine odaklanıyor. Kitaptaki cümlelerin kısa ve kullanılan lisanın sade olması açısından tercih edilebilir bir kitap.

Hepimizin aşina olduğu bir kıssa: Peter Pan


Muharriri: J. M. Barrie

Tanınan bir kitap olan Peter Pan, çocuklara yönelik olarak yazılmış bir kitap. Lakin İngilizce öğrenme sürecinin başlarında olup İngilizce kitap arayanlar için tercih edilebilir bir kitap tıpkı vakitte. Doğal olarak sade bir lisanla yazılan Peter Pan’i anlamak da kolay olduğu için İngilizce öğrenme sürecinde insanı motive edecek nitelikte bir kitap.

İkinci Dünya Savaşı’yla ilgilenenlere: Numbers the Stars

Muharriri: Lois Lowry

Şayet başlangıç düzeyi İngilizce kitap arıyorsanız ve de İkinci Dünya Savaşı’na ilginiz varsa bu kitap tam size nazaran. Number the Stars, gerçek hayata dayanan gerçekçi bir roman. Başka tarihi romanların bilakis anlaması da epeyce kolay. Şayet İkinci Dünya Savaşı’na dair biraz ön bilginiz varsa bu kitap ilginizi çekebilir. Fakat şayet bilginiz yoksa ve tekrar de okumak istiyorsanız öncesinde biraz bilgi edinmeniz tavsiye olunur çünkü direkt başlarsanız olayları anlamaya çalışmaktan kitabın keyfine pek varamayabilirsiniz.

İnsan tabiata karşı: The Old Man and The Sea

Muharriri: Ernest Hemingway

Klasik yapıtlardan biri olan The Old Man and The Sea, aslında lisanı kolay olan bir kitap değil. Hatta ülkemizde birçok İngiliz Lisanı ve Edebiyatı kısmında okutulan kitaplardan biri. Kitapta yaşlı bir balıkçının denizde yaşadığı bir gayrete tanıklık ediyoruz. İçinde sıkıntı sözler bulunsa da The Old Man and The Sea, kısa bir kitap olduğu için okuyanı motive edebilir. Edebiyat dünyasında değerli bir yere sahip olması sebebiyle biraz zorlayabilecek olmasına karşın tavsiye edilebilecek bir kitap.

Kaynak: Fluentu, Cambly, WSE

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
%d blogcu bunu beğendi: