DOLAR 13,2871-0.76%
EURO 15,0775-0.61%
ALTIN 759,16-0,26
BITCOIN 746362-2,64%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir Buçuk Milyar Yıllık Gizem Çözülecek: Yeni Bir Mineral Bulundu
12 okunma

Bir Buçuk Milyar Yıllık Gizem Çözülecek: Yeni Bir Mineral Bulundu

ABONE OL
Kasım 16, 2021 16:20
Bir Buçuk Milyar Yıllık Gizem Çözülecek: Yeni Bir Mineral Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim insanları tarafından varlığı 1967’de iddia edilen, fakat daha evvel hiç görülmeyen bir mineral çeşidi, dünyanın en büyük elmas madeninde keşfedildi. Bostvana’daki Orapa madeninde yerin 660 km derinliğinden çıkarılan ve bir elmasın içinde sıkışmış olarak bulunan minerale ‘davemaoit’ ismi verildi. Uzmanlar, kelam konusu mineralin dünya tarihinin son bir buçuk milyar yılına ışık tuttuğunu ve yeryüzünün derinliklere dair çok kıymetli bilgiler içerdiğini aktardı.

Afrika’nın güneyinde yer alan Botsvana’da bulunan eski bir elmasın Dünya’nın derinliklerinden gelen ve daha evvel hiç görülmemiş bir mineral içerdiği açıklandı. 

Dünyanın en büyük elmas madeni olarak kabul edilen Bostvana’nın Orapa kasabasında çıkarılan elmasın, yaklaşık 4 milimetre genişliğinde ve 81 miligram tartısında olduğu belirtildi.

1987’de bir bilim insanına satılmıştı

Bununla birlikte, kelam konusu elmasın 1987 yılında California Teknoloji Enstitüsü’ndeki kıymetli taşlar üzerinde çalışan bir bilim insanına satıldığı belirtildi. Fakat, ne satıcı ne de bilim insanı elmasın ne kadar özel olduğunu şimdiye kadar fark etmedi. 

Şu anda, ABD’nin California eyaletindeki  Los Angeles County Tabiat Tarihi Müzesi’nde bulunan elmas, yakın vakitte Nevada Üniversitesi’nden Oliver Tschauner tarafından tahlil edildi.

Öbür taraftan, birçok elmas yerin 120 ile 250 kilometre altında oluşuyor. Harika derin olarak isimlendirilen daha pahalı elmaslar ise yüzeyin 660 kilometre altında başlayan Dünya’nın alt mantosunda oluşuyor.

Basıncın 200 bin kat daha yüksek olduğu alt mantoda oluşuyor

Science mecmuasında yayımlanan çalışma kapsamında Tschauner ve meslektaşları, X-ışınlarını kullanarak Botsvana elmasına baktıklarında, içinde sıkışmış öteki bir mineralin küçük kristallerini keşfetti. Elması kesmek ve bu kristalleri çıkarmak için lazer kullanan araştırmacılar, kütle spektrometrisi ismi verilen bir teknik kullandı.

Minik kristallerin, alt mantoda var olduğu teorik olarak ortaya konan fakat daha evvel hiç gözlemlenmemiş bir kalsiyum silikat formu olduğu ortaya çıktı. 

Bilim insanları, temel olarak kalsiyum, silikon ve oksijen içeren bu özel kimyasal birleşimin  sadece basıncın Dünya yüzeyinde bulunandan 200 bin kat daha fazla olduğu alt mantoda yaşanan çok şartlar altında oluşabileceğini açıkladı. Yüzey şartları altında, kalsiyum silikat tipik olarak iğne gibisi kristallere sahip volastonit ismi verilen beyaz bir mineral olarak bulunuyor.

Ünlü bilim beşerinin ismi verildi

Tschauner ve meslektaşları,  Carnegie Bilim Enstitüsü’nde jeoloji bilimcisi Ho-Kwang Dave Mao’nun onuruna yeni kalsiyum silikat mineraline “davemaoit adını” verdi.

Öte yandan, olağan olarak, davemaoit’in kristal yapısı, basınçtaki büyük düşüş nedeniyle Dünya’nın yüzeyine çıkarılsaydı parçalanırdı. Lakin, sert bir elmasın içinde sıkışıp kaldığı için, muhtemelen 1,5 milyar yıllık bir geçmişe sahip olan Orapa madeninin uzun tarihi boyunca korundu.

Tschauner, ‘Elması kırdığımızda, davemaoit yaklaşık bir saniye bozulmadan kaldı, sonra mikroskop altında genişlediğini ve şiştiğini, ardından  cama dönüştüğünü gördük’ dedi.

Dünya’yı ısıtan maddeyi içeriyor olabilir

Sonuç olarak, davemaoit’in Dünya’nın alt mantosunun yaklaşık yüzde 5’ini oluşturduğu düşünülüyor. Bilim insanları, bu mineralini çürürken Dünya’yı ısıtan uranyum, toryum ve potasyum-40 üzere radyoaktif elementlere de mesken sahipliği yapabileceğini düşünüyor. Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden David Phillips, “Bu radyoaktif elementler olmasaydı, Dünya şimdiye kadar soğumuş olurdu” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: