DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5140522,03%
Kütahya
-3°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Birçoğumuzun En Sevidiği Kitap “Küçük Prens” ve Yazarı Saint-Exupéry Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 16 Bilgi
17 okunma

Birçoğumuzun En Sevidiği Kitap “Küçük Prens” ve Yazarı Saint-Exupéry Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 16 Bilgi

ABONE OL
Kasım 20, 2021 04:20
Birçoğumuzun En Sevidiği Kitap “Küçük Prens” ve Yazarı Saint-Exupéry Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 16 Bilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küçük Prens, ruha işleyen bir yapıt. Herkesin okuması ders çıkarması gereken bir eser. Biz de bu kitap ve müellifi Antoine de Saint-Exupéry hakkında bilmiyor olabileceğinizi düşündüğümüz bilgileri sizin için derledik.

1. “Küçük Prens”in müellifi Antoine de Saint-Exupéry, “Küçük Prens’in yazarı” olarak tanınmadan evvel aristokrat bir uçak pilotu ve seyahat müellifi olarak tanınıyordu.

Saint-Exupéry 2. Dünya Savaşı sırasında test pilotu olarak Afrika ve Güney Amerika’da posta yolları uçakla kat etti. Bu mühlet zarfında hem bu tecrübeleri hem de yazdıklarıyla ün kazandı.

2. Kitabın müellifi Saint-Exupéry’nin özyaşam hikayesine ilişkin pek çok ayrıntının “Küçük Prens”te yer aldığı düşünülüyor.

3. Saint-Exupéry, Sahra Çölü ve uçak kazası hakkında yazarken sahiden ne yazdığını biliyordu.

Saint-Exupéry Paris ve Saigon arasındaki en süratli seyahat rekorunu kırma teşebbüsünde bulunurken kullandığı uçak Kahire’nin yaklaşık 200 km dışında Sahra Çölü’ne düştü.

4. Bu teoriye nazaran, Saint-Exupéry, Hans Christian Andersen’ın meşhur masalı “Küçük Deniz Kızı”ndan ilham aldı.

Antoine de Saint-Exupéry, geçirdiği uçak kazalarından dolayı birçok sıhhat sorunu ile boğuşmaktaydı ve hastanedeydi.

Hastanede sıkışıp kalmasından ötürü kendini epey sıkılmış hissediyordu. Annabella isimli arkadaşı bu devirde hayal gücünü canlandırması ismine kendisine ‘Küçük Deniz Kızı’nı okudu.

5. Saint-Exupéry eşi Consuelo’nun da kitaptaki “Gül”e ilham verdiğine inanılmaktadır.

Eşiyle inişli çıkışlı bir bağları olmasına ve hayatlarının büyük kısmında başka kalmalarına rağmen Consuelo daima onun ilham perisi olarak kaldı.  

Prens seyahati boyunca öteki güllerle müsabakasına karşın (bu durumda öteki kadınlar) onu daima kalbine yakın tuttu. Suladı, ilgi gösterdi, korudu. 

Zira ‘Ne ekersen, sonsuza dek ondan sorumlu hâle gelirsin…’  

6. Saint-Exupéry’nin yaptığı çizimler için model alabileceği bir hayvanat bahçesine erişimi yoktu. Bu yüzden hem kendi oyuncaklarını hem de arkadaşlarının evcil hayvanlarını model olarak kullandı.

7. Saint-Exupéry, kitabını ABD’de sürgünde bulunduğu sırada (bir bakıma istekli bir sürgün) yazdı.

Saint-Exupéry, Fransız Hava Kuvvetleri’nde bir pilottu. 1940 yılında Almanya ve Fransa ortasındaki ateşkes sonucunda Fransız Hava Kuvvetleri terhis edildi. 

Bunun üzerine Charles de Gaulle kendisine Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (Britanya) katılmasını önerdi. 

Bu fikirden hoşlanmayan Saint-Exupery ABD’ye gitti ve orada hükumete girmeye uğraş verdi. Hedefi ABD’nin Almanya’ya savaş açmasını sağlamaya çalışmaktı.

8. Kitabın en değerli karakterlerinden biri olan pilot (anlatıcı) okura hiçbir çizimde gösterilmiyor.

Edebiyat araştırmacıları yayımlanmayan bütün el yazmalarını ve çizimlerini incelemelerine karşın pilota dair bir imaja rastlayamadılar.

Bu durum şununla ilgili olsa gerek: ‘İnsan gerçekleri yalnızca kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.”

9. Orson Welles, “Küçük Prens’i” sinemaya uyarlamak istedi ve bunun için Walt Disney’e iş birliği teklifi götürdü.

İkili sinema ve senaryo üzerinde çalışmaya başladılar fakat bir türlü ahenk yakalayamadılar. 

En nihayetinde birlikte çalıştıkları bir sırada Walt Disney ‘Bu odada iki dâhiye yer yok.’ diyerek bağırdı ve proje iptal oldu.

10. Kitap 1943 yılında ABD’de İngilizce ve Fransızca olarak basıldı lakin Saint-Exupéry, kitabının ana vatanı Fransa’da basıldığını göremedi.

11. Japonya’nın Hakone isimli kentinde bir Küçük Prens müzesi bulunuyor. Ayrıyeten, Güney Kore’de Gyeonggi-do kentinde Küçük Prens temalı bir köy var.

Müze ve köy turistlerin uğrak noktalarından. Bununla birlikte 2000 yılında da muharririn doğup büyüdüğü Lyon kentindeki havaalanına da Saint Exupéry’nin adı verildi.

12. Fil mi şapka mı? Bu soru zihnimizi kurcalamaya devam ediyor.

Yanıtı ise bireyden bireye nazaran değişiyor…

13. Küçük Prens, her yıl yaklaşık iki milyon satmakta ve şu ana kadarki toplam satış ölçüsü 140 milyonu aşmaktadır.

14. “Küçük Prens’i” Türkçeye çevirenler ortasında Ahmet Muhip Dıranas, Cemal Süreya, Tomris Uyar ve Selim İleri üzere Türk edebiyatının güçlü isimleri bulunmaktadır.

15. Fransa, para ünitesi olarak euroya geçmeden evvel 50 frankların üzerinde “Küçük Prens” ve Saint-Exupéry’nin fotoğrafları bulunuyordu.

16. Antoine de Saint-Exupéry’nin gizemli mevti ve vefatına dair 65 yıl sonra gelen itiraf

2. Dünya Savaşı sırasındaki misyonu nedeniyle 31 Temmuz 1944’te Akdeniz semalarında havalanan müelliften bir daha haber alınamadı. 

Bu durum 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçının muharrire ilişkin bir bilekliği bulunana ve 2004 yılında tekrar Marsilya kıyılarında yapılan araştırmalar sonucu uçağın enkazına ulaşılmasına kadar sürdü. 

Vefatından 65 yıl sonra, bir Alman pilotu olan Hors Rippert, yazarın kullandığı uçağı düşürdüğünü itiraf etti ve “İçinde kimin olduğunu bilseydim ateş etmezdim,” dedi.

‘Küçük Prens’ ile ilgili görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşın lütfen! 

Artık sen hatırlamak zorunda değilsin.

Q senin yerine bankacılık süreçlerini takip eder, tek bir onayınla süreçleri halleder. Kıymetli bahislerde bildirim göndererek seni uyarır. 

Q her vakit yanında.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: