DOLAR 13,2758-2.9%
EURO 15,0606-3.25%
ALTIN 759,22-2,49
BITCOIN 758089-3,58%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bu Haber Ciğerimizi Deldi: Kilosu 110 Liraya Ulaşan Ciğer Karaborsaya Düştü
22 okunma

Bu Haber Ciğerimizi Deldi: Kilosu 110 Liraya Ulaşan Ciğer Karaborsaya Düştü

ABONE OL
Kasım 7, 2021 16:30
Bu Haber Ciğerimizi Deldi: Kilosu 110 Liraya Ulaşan Ciğer Karaborsaya Düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kebabın başşehri Adana’da canlı hayvan bölümünün azalmasıyla birlikte ciğer problemi yaşanmaya başladı. Ciğerin karaborsaya düşmesiyle kentteki birtakım kebapçılar, devayı etraf vilayetlerden ciğer siparişinde buldu.

İHA‘nın aktardığı habere nazaran kentte günlük küçük ve büyükbaş hayvan kısmının azalmasıyla birlikte ciğer de bulunmaz oldu. Kuzu ciğerine bir ayda üç defa artırım gelirken, kilogram fiyatı 110 liraya ulaştı.

Ciğer adeta karaborsaya düştü ve kentteki kimi kebapçılar devayı etraf vilayetlerden ciğer siparişi vermekte buldu. Adana’da sabah kahvaltısından itibaren gün uzunluğu tüketilen ciğerde badire çekildiğini belirten esnaf, sorunun tahlili için yetkililerden yardım bekliyor.

Fiyatlar arttı, ciğer bulunamıyor

Kentte 42 yıldır kebapçılık yapan Yaşar Aydın, ciğerin artık lüks tüketime girdiğini söyledi.

Aydın, fiyat artışına karşın ciğer bulunmadığına belirterek, “Ciğer fiyatı aldı başını gidiyor, durdurmak imkansız. ‘Adana’ya gel, ciğerimi ye’ diyoruz lakin ciğer yiyemez olduk. Evvelden ciğer kullanılan bir şey değildi lakin ciğer şu anda aldı başını gidiyor. Şu anda 110 TL’ye kadar ulaştı. Ciğer fiyatları artmasına karşın ciğer bulunmuyor, kısıtlı. Evvelce garibanın yemeğiydi ancak şu anda zenginin yemeği oldu” diye konuştu.

“İnsanlarımız fırsatçılığı seviyor”

42 yıllık meslek hayatı boyunca ciğerin birinci kere bu kadar talep gördüğünü söyleyen Aydın, “Ciğer evvelden atılıyordu. Kısmı kendisi yapan benim üzere firmalar ciğer buluyor lakin bulamayan esnaf çok var. Buna bir tedbir bulunmalı. Ne değişti de bu ciğer bu kadar arttı. Et fiyatıyla ortasında uçurum var. Bence burada bir fırsatçılık var. Bizim ülkemizde ne yazık ki insanlarımız fırsatçılığı seviyor. Bizim kalben bir şeyler yapmamız lazım. Bunu fırsata dönüştürmemek lazım” tabirlerini kullandı.

Adana Kasaplar Çarşısı‘nda yıllardır esnaflık yapan Rıdvan Ökmen ise ciğerin adeta karaborsaya düştüğünü söyledi. 

Ökmen, “Şu an ciğerin kilogram fiyatı 110 lira. Çok ender bulunuyor. Koyunlar için arpa ve buğday fiyatlarının artışı da bu fiyatlarını arttırdı. Ciğer ve kuyruk yağına artırım geldi. Kuyruk yağı 60 lira, ciğer 110 lira, erkek kemiksiz kuzu eti 70 lira. Yetkililerden deva bekliyoruz. Ciğer şu anda karaborsa” dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: