DOLAR 17,9295 0.09%
EURO 18,2869 -0.67%
ALTIN 1.022,60-0,87
BITCOIN 4112521,74%
Kars
24°

AÇIK

04:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
334 okunma

COVID-19 mRNA aşıları anne sütüne geçiyor mu?

ABONE OL
Temmuz 20, 2021 23:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haberci yani mRNA aşıları gebe ve emziren bayanlar için emniyetli mi? Bilim insanları aşı çalışmalarının başından beri bu sorunun yanıtını arıyor. Son olarak yeni bir bilimsel araştırmada aşıların muteber olduğuna dair bulgular ortaya çıktı. California Üniversitesi araştırmacıları, yedi bayan iştirakçi ile küçük bir çalışmayı tamamladı.

mRNA aşıları anne sütüne geçmiyor

California Üniversitesi araştırmacıları küçük bir çalışma yürüttü. Çalışma, COVID-19’a karşı haberci RNA aşılarının insan sütüne geçmediğini gösterdi. Böylelikle araştırma grubu, aşıların bebeğe aktarılmadığına dair erken bulgular elde etti. Grup, çalışmayı JAMA Pediatrics‘te yayımladı. Moderna ve Pfizer / Biontech COVID-19 aşıları mRNA teknolojisine dayanıyor. Bu yeni araştırmada da her iki aşıyı tahlil ettiler.

Çalışma için yedi bayan mRNA aşılarını olduktan sonra test verdi. Makale, emzirme sırasında aşı güvenliğine ait birinci direkt dataları sunuyor. Bununla birlikte, aşıyı reddeden yahut emzirmeyi bırakanların telaşlarını de giderebilir. Dünya Sıhhat Örgütü emziren bireylerin aşılanmasını tavsiye ediyor. Emzirme Tıbbı Akademisi, teorik olarak bebek bağışıklığını etkileyebilecek aşı nanoparçacıklarının yahut mRNA’nın göğüs dokusuna girme yahut süte geçme riskinin çok az olduğunu açıklamıştı.

Çalışmanın muharrirlerinden Dr. Stephanie L. Gaw,”Sonuçlar, mRNA aşılarının emzirme periyodunda inançlı olduğunu gösteriyor. Tıpkı vakitte COVID-19 aşısı olan emziren bireylerin emzirmeyi bırakmaması gerektiği istikametindeki mevcut teklifleri güçlendiriyor.” dedi.

Doktora sonrası araştırmacı baş muharrir Dr. Yarden Golan da araştırmaya ait konuştu. Dr. Golan’ın açıklaması, “Test edilen süt örneklerinin hiçbirinde aşıyla bağlı mRNA’yı tespit etmedik. Bu bulgular, emzirme periyodunda mRNA bazlı aşıların kullanımının güvenliğine ait deneysel bir ispat sağlıyor.” biçimindeydi.

Araştırmacıların Aralık 2020 – Şubat 2021 tarihleri ​​arasında yaptıkları çalışmada annelerin yaş ortalaması 37,8 iken çocukların yaşları bir ay ile üç yıl ortasında değişiyordu. Süt örneklerini ise aşılamadan evvel ve aşılamadan 48 saat sonrasına kadar çeşitli vakitlerde topladılar.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: