DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5656270,13%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Öğrencilikle Alakası Olmayan Kişiler Parklarda Poz Veriyor’
6 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Öğrencilikle Alakası Olmayan Kişiler Parklarda Poz Veriyor’

ABONE OL
Ekim 10, 2021 05:06
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Öğrencilikle Alakası Olmayan Kişiler Parklarda Poz Veriyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘CHP’nin başını çektiği sermaye ırkçısı ve yatırım düşmanı odaklara karşın milletlerarası yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor, potansiyeline inanmayı sürdürüyor’ dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Milletlerarası Adana Lezzet Festivali’nin açılışını yaptıktan sonra AKP Adana Vilayet Müşavere Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

‘Siz nasıl bizi yalnız bırakmıyorsanız, biz de gece- gündüz sizin için çalışıyoruz. Adana kalkınsın, Adana büyüsün diye çaba ediyoruz. Son 19 yılda Adana’ya 50 milyar liralık yatırım yaptık. Bugün de Adana’ya birçok yatırımı devreye almanın memnunluğunu yaşıyoruz.

Bugün, Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi’nin temelini attık. Türkiye’nin Polipropilen gereksiniminin 5’te 1’ini karşılayacak. Bu tesis sanayimizi dışa bağımlılıktan büyük ölçüde kurtaracak. CHP’nin başını çektiği sermaye ırkçısı ve yatırım düşmanı odaklara karşın uluslararası yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor, Türkiye’nin potansiyeline ve parlak geleceğine inanmayı sürdürüyor.

Global sermayenin ülkemize yönelik ilgisi ve yatırım iştahı salgın kurallarına karşın hamdolsun günden güne artıyor. Global seviyede yatırımların yüzde 35 azaldığı, birçok ülkenin iktisatta kontak kapattığı bir periyotta biz de yatırımlar hiç sürat kesmiyor.Uluslararası piyasadaki zahmetli atmosfere karşın ihracatta yıllık 212 milyar doların üzerine çıkmayı başardık. Bay Kemal, kıskanma, çalış senin de olur. Turizmde de farklı bir ivme yakalayarak geçen yılki kayıplarımızın değerli bir kısmını telafi ettik, ediyoruz.

Memleketler arası yatırımcılar üzere ülkemizdeki özel kesim firmalarının da sanayi ve üretim yatırımları artarak devam ediyor.’

‘Muhalefet kendini güncellemeyi başaramadı’

Erdoğan kelamlarını şöyle sürdürdü:

‘Kefenimizi giyerek çıktığımız yolda 20 yıldır başımız dik yürüyoruz. Türkiye’nin geleceğine dair hayallerimiz, umutlarımız var. Gençlerimize umut aşılayan yegane parti AK Parti’dir. Kuruluşumuzdan itibaren milletimize dürüst olduk.

Kürsülerde milletimize verdiğimiz kelamları unutanlardan olmadık. Meydanlarda ne söylemişsek, sözlerimizi yerine getirmeye çalıştık. Kimseye iftira atmadık. Muhalefet çamur siyasetiyle milleti ve gündemi meşgul ederken biz daima yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan bahsettik.

AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak bu başarılardan gurur duyuyoruz. Lakin 20 yılın muhasebesini yaptığımızda bir mevzuda başarısız kaldığımızı görüyoruz. Tüm uğraşlarımıza tüm emeklerimize karşın ülkemizdeki bu büyük dönüşümden muhalefetin de nasiplenmesini sağlayamadık.

Dünyada taşlar yerinden oynarken, Türkiye’de statüko değişirken ne yazık ki muhalefet kendini güncellemeyi başaramadı. Türk siyaseti yeni bir istikamete evrilmişken CHP’nin başını çektiği muhalefet hala ideoloji, kimlikler ve endişeler üzerinden siyaset yapmayı tercih etti.

Muhalefet eski Türkiye’nin berbat alışkanlıklarından, eski Türkiye’de siyaset yapmanın konforundan bir türlü kendisini kurtaramadı. Muhalefetin nasıl derin bir buhran yaşadığını salgın periyodunda bir sefer daha gördük.

Son bir asrın en büyük sıhhat krizi karşısında birinci günden itibaren muhalefet partileri akla, bilime, gerçeğe uygun hiçbir siyaset geliştiremediler.

Türkiye’nin bu salgın sürecini çok daha başarılı yönetmesini sağlayacak tek bir teklif dahi getirmediler. Tam bilakis o denli hususlarla gündeme geldiler ki hem kendilerini hem de temsil ettikleri insanları gülünç duruma düşürdüler.’

‘Başvuran öğrencilerimizin neredeyse tamamının talebini karşıladık’

‘Bizim tek hüznümüz hayatın doğal akışı içinde yaşanan hadiselerin abartılması marjinal çevrelerce çarptırılması, mecrasından çıkartılarak istismar aracı haline dönüştürülmesidir. Bu istismar siyasetini son günlerde yurt probleminde bir sefer daha gördük.

Geçtiğimiz yılın ve bu yılın müracaatlarının üst üste binmesiyle oluşan süreksiz yoğunluk, takımlı militanlar tarafından istismar edildi. Öğrencilikle hiçbir alakası olmayan bu şahıslar, parklarda ve sokaklarda poz vererek devletimizin bu alandaki yatırımlarını gölgelemeye çalıştı. Halbuki Türkiye, yüksek öğretim alanında dünyanın öğrencilerine en yüksek kapasitede ve en yüksek kalitede barınma imkanı sağlayan ülkesidir.

Örneğin Türkiye’de 730 bin kamu ve 300 bin özel kesimiyle toplamda 1 milyonun üzerinde yurt kapasitesi varken, tıpkı sayı İngiltere’de 500 bin, Fransa’da 365 bin, Almanya’da 290 bin, İspanya’da 91 bindir. Hala süren yatırımlarla birkaç yıl içinde bu sayısı 110 bin kapasite daha ek edeceğiz.

Yalnızca yatak kapasitesini arttırmakla kalmadık, yurtlarımızın donanımını da otel konforuna yükselttik. Evvelden 30-40 kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz tıpkı bugün hizmete açtığımız yurtlar üzere artık 3-4 kişilik içinde yatağı dolabı, çalışma masası, banyosu, tuvaleti, interneti olan otel standardında odalara kavuştu. Aldığımız önlemler sayesinde pek çok kentimizde yurtta kalmak için başvuran öğrencilerimizin neredeyse tamamının talebini karşıladık.’

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: