DOLAR 18,4829 0%
EURO 17,8800 0.77%
ALTIN 972,591,02
BITCOIN 3737587,43%
İzmir
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Değirmenimden Mektuplar (Lettres de mon Mouline)
288 okunma

Değirmenimden Mektuplar (Lettres de mon Mouline)

ABONE OL
Ocak 5, 2021 23:04
Değirmenimden Mektuplar (Lettres de mon Mouline)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değirmenimden Mektuplar

Letters from My Windmill

Lettres de mon Mouline

Yel Değirmenimden Mektuplar (Fransızca: Lettres de mon moulin), Alphonse Daudet tarafından ilk kez 1869’da yayınlanan kısa öykülerin bir derlemesidir. Öykülerin bazıları daha önce Le Figaro ve L’Evénement gibi gazete veya dergilerde yayınlanmıştır. 1865 gibi erken bir tarihte.

 

Hikayelerin tümü yazar tarafından birinci şahıs olarak anlatılır, tipik olarak Parisli bir okuyucuya hitap eder. Evini Paris’ten başka yere taşıyan yazar, Provence’taki yeni hayatının yanı sıra Korsika ve Fransız Cezayir’e yaptığı seyahatlerle ilgili kısa pastoral hikayeler anlatıyor.

Hikayeler, güney Fransa’daki günlük olaylardan Provençal halk masallarına kadar değişir ve genellikle Provence’a özgü mesleklere ve faunal referanslara sahiptir. Masallar, neşe ve alaycılığın yanı sıra acıma, hassasiyet ve üzüntü ile karakterizedir.

Yel Değirmenimden Mektuplar bazen Daudet’in en önemli eseri olarak kabul edilir. Yerel kültürün resmettiği tablo nedeniyle, özellikle Güney’de birçok Fransız tarafından sevgiyle karşılanmaktadır.

1954 yılında Marcel Pagnol tarafından aynı adlı bir Fransızca film çekildi ve dört öyküden oluştu: “Üç Alçak Kitle”, “Baba Gaucher İksiri”, “Cucugnan Rahibi” ve “Usta Cornille’in Sırrı”

Değirmenimden Mektuplar

Yazar Alphonse Daudet

Orijinal İsmi Lettres de mon moulin

Ülke France

Dil Fransızca

Yayın tarihi 1869

 

 

Alphonse DaudetyAZAR HAKKINDA 

Tanınmış Fransız romancısıdır. Nimes’te doğdu. On altı yaşında öğretmen yardımcılığı yaparak hayata atıldı. Paris’e yerleşip şiir, öykü, roman yazmaya başladı. Yazdığı ilk şiirler Âşıklar (Les Amoureuses) başlığı altında, 1958′de yayınlandı. Böylece kendini edebiyat dünyasında tanıtmış olan Daudet, “Figaro” gazetesinde çalışmaya başladı.

Daudet, edebiyat dünyasında gerçekçi bir yazar olarak kabul edilir. Ancak, gerçekleri duygulu bir şair açısından görmesi, onu döneminin gerçekçi yazarlarından ayırır. Eserlerinde kişilerin davranışlarıyla birlikte zamanının geleneklerini de vermiş, olayları bir şair duygusallığı içinde aktarmıştır. Daudet, çok sevilen ve tutulan çocuk öyküleri de yazmıştır.

Daudet’nin roman sayılabilecek ilk uzun eseri “Le Petit Chose” (Küçük Şey) dir. 1868 yılında yayınlanan bu eserinde, kendi gençlik yıllarını büyük bir içtenlikle ve dokunaklı bir biçimde dile getirmiştir.

Başlıca eserleri

Değirmenimden Mektuplar (Lettres de mon Mouline), Taraskonlu Tartarın (Tartarın de Tarascon), Şehirli Kız (L’Arle’sienne), Pazartesi Hikâyeleri (Contesdu Lundi), Jack, Le Nabab, Sapho…

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: