DOLAR 17,3562 0.08%
EURO 18,2720 -0.03%
ALTIN 1.025,710,42
BITCOIN 357306-2,22%
Kars
18°

HAFİF YAĞMUR

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
‘Dijital obezite’ eğitim forumu
52 okunma

‘Dijital obezite’ eğitim forumu

ABONE OL
Mayıs 14, 2022 17:00
‘Dijital obezite’ eğitim forumu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından düzenlenen dijital obezite bahisli 5’inci Milletlerarası Eğitim Forumu’nda okulların toplumdaki en eşitlikçi kurumlar olarak varlığını sürdürmeye devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:
“Eğitim forumunun teması olan dijital obezite konusu, dijital enstrümanların okul ortamı yerine ikame edilip edilemeyeceğinin tartışması bağlamında da bize çok büyük fırsatlar sunuyor. Dünya daha evvel hiç deneyimlemediği bir devirden geçti. Hazırlık yapmadan, salgının başlamasıyla tüm dallar çok derinden etkilendi ve bu derinden etkilenmeyle birlikte yeni yanıtlar üretmek için çalıştı. Sosyoloji değişti, bağlantı usulleri değişti. Bu süreçten en fazla etkilenen eğitim kesimi oldu. Türk toplumu okulların ne kadar kıymetli olduğunu, okulların yalnızca bir öğrenme yeri değil bir ülkenin geleceğini inşa eden gençlerin psikososyal gelişimlerini, akran eğitimini, kültür, sanat ve sporla ilgili gelişimlerini tamamladığı yerler olduğunu ve hiçbir eksiksiz dijital platformun yüz yüze eğitimin yerine ikame edilemeyeceğini çok derin bir biçimde deneyim etti.”

‘OKULLARI AÇIK TUTTUM’
Bir şeye en fazla muhtaçlığı olanın, o imkândan mahrum olmasının en büyük maliyete sebep olduğunu tabir eden Bakan Özer, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Eğitimdeki eşitsizlikler tüm dünyada derinleşti. Dijital aygıtlara erişimde herkesin eşit olduğunu varsaysak bile dijital okuryazarlık becerilerindeki farklar ortaya çıkmaya başladı. Öğretmenlerin dijital okuryazarlığındaki farklar ortaya çıkmaya başladı. Onun için vazifeye geldiğim günden itibaren 3 tane telaffuz üzerinde istikrarlı bir biçimde devam ettim. Periyot teslim merasiminde dedim ki: Okulları açık tutmak için olayların sıfır olmasını beklemeyeceğiz. Daha sonra Sıhhat Bakanı ve Sıhhat Bilim Heyeti ile yaptığımız toplantıdan sonra okullar birinci açılması gereken ve son kapatılacak yerlerdir kelamını söz ettim. Ve gerekli tedbirleri alarak süreci başlattık. Son kelam olarak da şunu söyledim: Türkiye’de okulların açık kalması bir eğitim sorunu olmaktan çıkmış bir ulusal güvenlik sıkıntısına dönüşmüştür. Gerekli tedbirleri alarak 7,5 aydan beri bir gün bile eğitimi kesintiye uğratmadan bugünlere gelebilmenin büyük memnunluğunu duyuyorum. Bir Ulusal Eğitim Bakanı olarak geriye döndüğüm vakit, bugün vazifeden ayrılsam ve bu ülkeye ne yaptım diye baksam söyleyeceğim şey: Okulları açık tuttum. Toplumdaki eşitsizliklerin derinleşmesine imkân tanımadım ve öğrencilerimizin, gençlerimizin geleceğimizi inşa edecek uzun vadede büyük maliyetler ödeyeceği bir sürecin gerçekleşmesine müsaade vermedim. Bu sürecin en büyük kahramanları eğitim sistemimizin en pahalı varlıkları olan kıymetli öğretmenlerimiz. Süreç boyunca maske ile ders anlattılar. pahalı öğretmenlerimize bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum.”

PANDEMİDE BİLİM KAZANDI
İki yılı aşkın müddettir dünyayı tesiri altına alan COVID-19 salgınıyla çabaya dikkat çeken TED Genel Lideri Selçuk Pehlivanoğlu da konuşmasında şunları söyledi:
“Hayal bile edemeyeceğimiz günlerden çıktık. Teknolojinin kucakladığı bu yüzyılda yaşarken, günlük hayatımızda en kıymet verdiğimiz mevzuların başında sürat geliyor. O nedenle salgının bizlerde bıraktığı yıkıcı tesirleri görmek hepimiz için güç oldu. Lakin bilim kazandı. Teknoloji ve dijitalleşmenin hakikat kullanımı, insan azmiyle birleşince bizi salgının kucağından çekip çıkardı.

DİJİTALLEŞME KURTARICI MI YOKSA SALGIN MI?
Avcumuzun birinde, hayatımızı kolaylaştıran bir ilaç tutarken, başkasında, dozunu güzel ayarlamadığımızda bizi hasta edecek öteki ilacı tutuyoruz. Biz bu ilaca dijitalleşme diyelim. Pandemi sürecinde eğitimden sıhhate, iktisattan siyasete, spordan sanata, aklınıza gelebilecek her alanda tam bir sanal gerçekliğin içine düştük. Neredeyse hiçbir iş kolunda büyük çaplı aksamalar yaşanmadı. Manzaralı bağlantı teknikleri sayesinde birbirimize dokunabildik. Okullar kapalıydı, sıralar boştu ancak öğretmenler ve öğrenciler ders saatinde ekran sınıflarda bir ortaya geldi. Dünya üzerindeki farklı ülkelere bir internet adresi sayesinde seyahat ettik. Saydıklarım, biz dijitalleşmeye hükmettiğimizde, ömrü kolaylaştırıyor. İş aksine döndüğünde ise durum çok iç açıcı değil. Bu yüzyılda insanlara dokunan, ayrıcalıklı, farklı çalışmalar yapan işler ayakta kalmaya devam edecek.

BİLGİ TSUNAMİSİNE MARUZ KALIYORUZ
Dijital obezite; dijital içeriklerin çok tüketimi sonucu ortaya çıkan bir durum. Bu mevzuyla ilgili bizim temel vurgu ise zihin şişmanlığıdır. Teknolojinin çok kullanımına bağlı olarak bir an bile teknolojiden kopamaz hale gelmek, bizi birer bağımlıya dönüştürüyor. Hepimiz dijital ortamlarda bir tıp bilgi tsunamisine maruz kalıyoruz. Bu durum bizleri dijital obezite üzere öteki bir global salgı tehdidiyle karşı karşıya getiriyor. Bu riski ciddiye alıp üstesinden gelme yollarını konuşmazsak dijital obezite hayatlarımızı fizikî obeziteden bile daha olumsuz etkileyecek.

RİSKİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ
Hayatı kolaylaştıran taraflarıyla hepimizi içine çeken dijitalleşme; bilgi kirliliği, bilgi yoğunluğu, ekran süresindeki artış, ziyanlı içerik, hak ihlali, siber zorbalık üzere kısa ve uzun vadede ortaya çıkabilecek riskleri içinde barındırıyor. Bu riski fırsata çevirmenin yolu ise dijital obezitenin hayatımızı kuşatan bir tehdit olmasına müsaade vermemek. Dijital tüketim alışkanlıklarımızı risklerden arındırarak sağlıklı bir seviyeye çekmektir.

TAHLİL DİJİTAL OKUR MÜELLİFLİK
İş birliğine dayalı, yaratıcı öğrenme tecrübeleri sağlayan bir sınıf ortamı oluşturulmalı. Ezbere dayalı öğretim tekniklerinden vazgeçilmeli. Bunun için öğretmenlerimizin de dijital teknolojileri aktif kullanımı sağlanmalı. Teknoloji kullanımında başarılı olmak, dijital okuryazar olmak demek değil. O nedenle hem eğitimcilerin hem ailelerin hakikat dijital okur müelliflik marifeti kazanması kural.

DİJİTALLEŞEN SİYASETİ KONUŞMAK KIYMETLİ
Siyasette dünya başkanları açıklamalarını bu platformlar üzerinden yaparken; savaşta olan ülkeler birbirlerine iletilerini toplumsal medya üzerinden iletiyor. Fakat dijital çağa doğan çocuklar için siyasetçilerin yeni telaffuzlar geliştirmesi kaide oldu. Siyaset ve Dijitalleşmeyi ya da dijitalleşen siyaseti konuşmak bu nedenle çok kıymetli. Bilhassa seçim sürecine giren Türkiye’de önümüzdeki devirde üç nesil birlikte sandığa gidecek. Hele birinci kere oy kullanacak gençliği düzgün kıymetlendirmek, ülkenin geleceğine adım atmak demek olacak. Gençlerin problemlerini tahlil edip, ezber telaffuzlardan vazgeçmek gerek.”

BİR ÇOCUĞA HAYAT UZUNLUĞU EĞİTİM BURSU
Konuşmaların akabinde TED Lideri Pehlivanoğlu, Bakan Özer’in ismine TED Burs Fonuna bağış yapılarak bir çocuğun eğitim hayatı boyunca okutulacağını söyledi. Bakan Özer de hayatında aldığı en hoş armağan olduğunu belirtti.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: