DOLAR 13,5197-2.02%
EURO 15,2636-2.23%
ALTIN 777,41-1,48
BITCOIN 6929772,00%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Diriliş Ertuğrul’ Hayranı Pakistanlı Doktor, Türkçe Öğrenmek İçin Çorum’a Geldi
17 okunma

‘Diriliş Ertuğrul’ Hayranı Pakistanlı Doktor, Türkçe Öğrenmek İçin Çorum’a Geldi

ABONE OL
Kasım 14, 2021 22:40
‘Diriliş Ertuğrul’ Hayranı Pakistanlı Doktor, Türkçe Öğrenmek İçin Çorum’a Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 “Diriliş Ertuğrul” dizisi ile Türkiye’ye ilgi duymaya başladığını söyleyen Pakistanlı bir tıp hekimi, Türkçe öğrenmek için Çorum’a geldi.

Hitit Üniversitesi’ndeki Türkçe kursuna katılan Pakistanlı tıp tabibi İman Baloch, İHA‘ya yaptığı açıklamada, Pakistan’da, Tıp Fakültesinde eğitim gördüğü periyotta yayımlanan Diriliş Ertuğrul dizisi sayesinde Türkiye’yi yakından tanıma imkanı bulduğunu söyledi.

İnternetten yaptığı araştırmalar sonrasında, Türkiye’de tıpta uzmanlık eğitimi almaya karar verdiğini anlatan Baloch, ‘Yaptığım araştırmalardan sonra Türkiye’ye yeterlice inanç duymaya başladım. Burada, Türkçeyi öğrendikten sonra TUS imtihanına girip kardiyoloji alanında bir mühlet çalışmayı planlıyorum. Burada alacağım eğitim ve deneyimle ülkeme gitmek istiyorum” diye konuştu.

“Türkçeyi, Türk dizilerinden öğrenmeye başladım”

Türkiye’yi ve Çorum’u beklediğinden çok daha sıcak ve sevecen insanların olduğu bir yer olarak bulduğunu lisana getiren Baloch, şunları söyledi:

“Pakistan’da Diriliş Ertuğrul dizisini izlerken Türkçeye merakım oluşmuştu. Türkçeyi çok enteresan biçimde izlediğim Türk dizilerinden öğrenmeye başlamıştım. Akabinde Türk yemeklerine ve Türk kültürüne yakın ilgi duydum. Gördüğüm kadarıyla Türkiye ve Pakistan kardeş ülkelerin birbirine yakın kültürleri var. Buraya geldiğim için memnunum.”

Pakistanlı tabibin kardeşi de Hitit Üniversitesi’nde eğitim görüyor. Baloch, Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye beraberinde kız kardeşi Bakhtawar Baloch ile birlikte geldiğini belirterek, “Ben Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye gelmeye karar verince, kardeşim de lisans eğitimi için Hitit Üniversitesi’ni tercih etti. Eğitim lisanı yüzde 100 İngilizce olan Milletlerarası Bağlar Kısmı 1. sınıfta eğitim görüyor” dedi.

“Diziler önemli rol oynuyor”

Hitit Üniversitesi Milletlerarası Bağlantılar Ofisi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Murat Toman da hususla ilgili yaptığı açıklamada, Hitit Üniversitesi’nde eğitim gören milletlerarası öğrenci sayısının her geçen yıl daha da arttığını belirterek, bu artışta en kıymetli faktörlerden birinin Türk dizi kesiminin yurt dışındaki başarısı olduğunu söyledi.

Hitit Üniversitesi’nde birinci periyotlarda 60-80 civarında olan milletlerarası öğrenci sayısının, bu yıl bini geçtiğine işaret eden Dr. Öğretim Üyesi Toman, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin son periyotta etkin dış siyaseti, kamu diplomasisi alanındaki başarısı dünyadaki pozisyonunu giderek güçlendiriyor. Türk kamu diplomasisinin muvaffakiyetinde değerli bir diyalog ve kültürel tanıtım aracı olan dizi bölümü, önemli rol oynuyor. Üniversitemize eğitim için gelen memleketler arası öğrencilerin çoğunluğunun Türk dizileri sayesinde Türk halkını tanıma imkanı bulduğunu ve bu vesileyle lisans eğitimi için, Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye geldiğini görüyoruz. Bu epey dikkat çeken bir seviyede. Şu anda dünyanın dört bir tarafından gelen milletlerarası öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor.”

????

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: