DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5659170,66%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Doç. Dr. Savaşçı Uyardı: ‘Çocuk Vaka Sayılarında Artış Var’
6 okunma

Doç. Dr. Savaşçı Uyardı: ‘Çocuk Vaka Sayılarında Artış Var’

ABONE OL
Ekim 10, 2021 23:42
Doç. Dr. Savaşçı Uyardı: ‘Çocuk Vaka Sayılarında Artış Var’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, çocuklarda koronavirüs olaylarının artışa geçtiğini belirterek ‘Tabii ki 2 yıldır çocuklarımız konutta. D vitamini alamıyorlar, hareket etmiyorlar, bağışıklık sistemi de baskılı boyutta. Okulda da birtakım kurallara dikkat etmedikleri için virüs de kapılabiliyor’ dedi.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, aşının yan tesirleri ile ilgili birtakım çekincelerin olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘Bu mevzuda İngiltere’de çok hoş bir çalışma yapıldı. 98 milyon doz mRNA aşısının sonuçlarında yalnızca 28 vefat gerçekleşti. Günlük vefat hadise sayılarımıza bakarsak, ne yazık ki 300’e yakın insan hayatını kaybediyor. İngiltere’nin tüm aşılamasında toplamda 28 şahısta ne yazık ki istenmeyen mevt hadisesi gerçekleşti. Bunların bir kısmı tahminen de aşıya bağlanmamış; kalp krizi, beyin kanaması geçirmiş olabilirler. Lakin yan tesir manasında olay sayısı nitekim az. Alışılmış ki kimi yan tesirler oluyor. Lakin bunların hiçbiri hastanede yatmak, ağır bakımda yatmak ve hayatımızı kaybetmekle sonuçlanacak bir olay değil. Bu yüzden aşılarımızı yaptıralım. Zira ne yazık ki çok üzücü olaylar karşımıza çıkıyor.’

‘En büyük sorumluluk ailelere düşüyor’

Doç. Dr. Savaşçı, genç yaşlarda vefatlar ile ilgili ’20 yaşında, altta tahminen obezitesi olan gençlerimiz 3-5 gün içerisinde ağır bakımda yatacak düzeye geliyor. Bu bizim için çok üzücü oluyor. Bilhassa çocuk olay sayılarımızda artış var. Doğal ki 2 yıldır çocuklarımız konutta. D vitamini alamıyorlar, hareket etmiyorlar, bağışıklık sistemi de baskılı boyutta. Okulda da kimi kurallara dikkat etmedikleri için virüs de kapılabiliyor. Ne yazık ki ağır bakıma gönderdiğimiz o cins evlatlarımız da olabiliyor. Bu mevzuda topluma düşen en büyük sorumluluk aslında ailelerin; aşı sırası gelen herkesin aşısını yaptırması. Bilhassa 2 doz tam, hatta 3’üncü, 4’üncü doz da gerekiyorsa kesinlikle yapılmalı. Zira İsrail, şu anda 3’üncü doz mRNA aşısını zarurî tuttu. Sonuçta İsrail üzere bir devlet halkına bunu zarurî tutabiliyorsa biz de aşılama programını aksatmadan mümkün olduğunca yaptırmamız gerekiyor’ diye konuştu.

Savaşçı, koronavirüse karşı geliştirildiği sav edilen Molnupiravir isimli ilaç için de şunları söyledi: ‘Özellikle yabancı bir firma aşı çalışmalarına yöneldikten sonra ilaç çalışmalarına da ehemmiyet verdi. Umutla beklediğimiz bizi çok memnun eden bir ilaç çalışma sonucu ortaya çıktı. Molnupiravir etken unsurlu bir ilaç. Natürel hem üretim kapasitesi düşük kalacak, hem de gelişmiş ülkeler bu ilacı yüklü ölçüde talep etmiş durumdalar. Maliyet manasında ne yazık ki çok ülkeye ulaşamadığı için şu anda topluma yahut bu salgına majör bir tesiri olacağını düşünmüyorum. Bizim buradaki en değerli silahımız hem elimizdeki mevcut aşılar, hem de yerli aşılarımızla kazanacağımız kazanımlar.’

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: