DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4765542,45%
Kars
18°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
DTÖ, AB’ye karşı Türkiye’yi haklı buldu
39 okunma

DTÖ, AB’ye karşı Türkiye’yi haklı buldu

ABONE OL
Mayıs 6, 2022 13:00
DTÖ, AB’ye karşı Türkiye’yi haklı buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı tarafından bahisle ilgili yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği tarafından makul çelik eserlerine uygulanan korunma tedbirine karşı Türkiye’nin başlattığı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli, Türkiye’yi haklı buldu” denildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin (AB) çelik eserlerinde 2018 yılında uygulamaya başladığı müdafaa tedbirlerine karşı Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) başlattığı davada kurulan Panelde gelinen basamak hakkında açıklama yapıldı. Panelin Türkiye’nin tezlerini desteklediği ve AB’nin uygulamakta olduğu tedbirlerin memleketler arası ticaret kurallarına alışılmamış olduğuna hükmettiği kaydedilen açıklamada, “29 Nisan 2022 tarihinde tüm DTÖ üyeleriyle paylaşılan Panel Raporunda, AB’nin, tedbirlerini Korunma Tedbirleri Anlaşması’na uyumlu hale getirmesi gerektiğine hükmedilmiştir” tabirleri kullanıldı.

“DAVA SONUCU, ÜLKEMİZ AÇISINDAN DEĞERLİ BİR BAŞARIDIR”

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin DTÖ’nün sistemleri içinde kalarak haklılığını ortaya koyduğu ve bir içtihat oluşmasına katkıda bulunduğu vurgulandı. Bakanlık açıklamasında, “Bu karar sonrası Türkiye, muhafazacı ve memleketler arası kurallara ters uygulamaların arttığı bir devirde kurucu üyesi olduğu DTÖ’nün düzenekleri içinde kalarak haklılığını ortaya koymuş ve bir içtihat oluşmasına katkıda bulunmuştur. Dava sonucu, ülkemiz açısından değerli bir muvaffakiyettir. AB tarafından itiraz görmeyen ve temyiz edilmeyen Panel Raporu önümüzdeki günlerde DTÖ’de Uyuşmazlıkların Halli Organı’nda kabul edilecektir. Kabul edilen Rapor, AB açısından kesin ve bağlayıcı olacak olup, tedbirden etkilenen başta Türkiye olmak üzere birçok çelik ihracatçısı ülke kararın eksiksiz uygulanması ile AB pazarındaki kayıplarını telafi etmeye başlayabilecektir” cümlelerine yer verildi.

“DTÖ NEZDİNDE VE AB İLE İKİLİ İLGİLERİMİZ ÇERÇEVESİNDE GEREKLİ TAKİP YAPILACAKTIR”

Dava sonucu, üye ülkelerin, DTÖ Mutabakatlarını tam olarak uygulamaması, tedbir alırken salt ve keyfi muhafazacı maksatlarla hareket etmesi ve Mutabakatların esneklik içeren kararlarını gayesi dışında kullanmasının engellenmesi açısından değerli bildiriler içerdiği belirtilen Ticaret Bakanlığı açıklamasında şunlar anlatıldı:

“Bundan sonraki evrede, Panel kararının eksiksiz uygulanması istikametinde DTÖ nezdinde ve AB ile ikili bağlarımız çerçevesinde gerekli takip yapılacaktır. Kararın AB’nin tedbirlerini gözden geçireceği Temmuz ayından evvel çıkmış olması da bu manada değerlidir. AB’nin bu karar sonrasında mevcut tedbirlerini uyumlaştırması gerekmektedir.”

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: