DOLAR 13,72300.39%
EURO 15,53050.01%
ALTIN 780,340,18
BITCOIN 768832-1,55%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Dünyada Ekonomisi En Kırılgan 5. Ülkeyiz
13 okunma

Dünyada Ekonomisi En Kırılgan 5. Ülkeyiz

ABONE OL
Kasım 10, 2021 10:30
Dünyada Ekonomisi En Kırılgan 5. Ülkeyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Scope Ratings’in 2021 raporuna nazaran kırılganlıkta 95 ülke içinde Türkiye 91’inci. Geride bırakabildiğimiz 4 ülke var: Lübnan, Angola, Zambiya ve Kolombiya.

Türkiye iktisadı küresel piyasalarda risk ve kırılganlık sıralamalarında kendi gücünün çok altındaki bir lige savrulmuş durumda. Almanya merkezli kredi derecelendirme şirketi Scope Ratings, 2021 yılı için en riskli ülkeleri sıraladığı raporunu açıkladı.

Türkiye, Arjantin ile birlikte en riskli birinci 10 ülke ortasında yer alıyor

Sözcü’den Hasret Ermiş Beyhan’ın haberine nazaran raporda Türkiye, Arjantin ile birlikte en riskli birinci 10 ülke ortasında yer alıyor. 95 ülkenin yer aldığı raporda ülkelerin cari açıkları, dış borçları ve çekebildikleri dış yatırımlar dikkate alınarak kırılganlık notları da verildi. Türkiye bu sıralamada 91’inci sırada. Türkiye’nin geçebildiği 4 ülke ise şöyle: Kolombiya, Zambiya, Angola ve Lübnan.

“Yanlış yönetimden”

Scope, riskli ülkelerin ortak özelliklerini şöyle sıraladı: Para ünitelerinin zayıflaması, cari açıktaki artış, sermaye çıkışı riski, düşük döviz rezervleri ve artan dış borç.

Raporda, 2022 yılında merkez bankalarının hem varlık alımlarını azaltmaya başlaması hem de faizlerin yükselecek olması ile global piyasalarda ‘taper tantrum’ (azaltma öfkesi) şekli yüksek bir oynaklık yaşanabileceğine ve bu durumun kırılgan ekonomileri sarsacağına dikkat çekildi.

Türkiye ile ilgili raporda şu tabirler kullanıldı: “Türkiye’nin risk notu 2020’den beri zayıflıyor. Türkiye’nin risk profilindeki bozulma yanlış idareden, yüklü olarak tüm güçlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’da toplanmasından kaynaklanıyor. Eylül ayından bu yana 300 baz puan faiz indirimi (ufukta daha fazla indirimin mümkün görünmesi) Cumhurbaşkanı’nın merkez bankacılığına müdahalelerini ortaya koydu. Türkiye’nin gerçek siyaset faizi -%3.2’ye (son durum: -%3.8), global olarak gelişen piyasalarda en düşük düzeye gerilerken, enflasyon ve sermaye çıkış riskini artırdı. Çok gevşek para siyaseti döviz üzerinde baskı yaparken enflasyonu yükseltiyor ve dengesizlikleri besliyor.”

Türkiye bölgenin kırılgan 4’lüsü içinde

Rapora nazaran Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya olarak belirlenen bölgenin “kırılgan 4’lüsü” içinde yer alıyor. Türkiye ile birlikte Gürcistan, Belarus ve Ermenistan, “kırılgan 4’lüyü oluşturuyor. Raporda Türkiye’ye dair “Merkezi hükümetin borçlarının yüzde 58’inin döviz üzerinden olduğu ve TL zayıfladıkça bu oranın arttığı, bunun yanında özel bölümün net döviz yükümlülükleri dikkate alındığında durum bir sorunu ortaya koyuyor” tabirlerine yer verildi. Buna rağmen Türkiye’nin güçlü bankacılık sisteminin döviz likiditesi manasında merkez bankasına büyük bir dayanak vererek riskleri azalttığının altı çizildi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: