DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5668060,67%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Dünyanın En Büyük Çay Bardağı Guinness’e Aday: ‘Şehrin Tanıtımında Simge Olacak’
12 okunma

Dünyanın En Büyük Çay Bardağı Guinness’e Aday: ‘Şehrin Tanıtımında Simge Olacak’

ABONE OL
Ekim 10, 2021 23:18
Dünyanın En Büyük Çay Bardağı Guinness’e Aday: ‘Şehrin Tanıtımında Simge Olacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de çayın yetiştirildiği Rize’de, ‘Çay Çarşısı’ projesi kapsamında 30 metre yüksekliğinde inşa edilen ve sona gelinen ince aşikâr çay bardağı biçimindeki 7 katlı bina için Guinness Rekorlar Kitabı’na resmi müracaat yapıldı. Rize Ticaret Borsası Lideri Mehmet Erdoğan, ‘Rize’den bir yapının Guinness Rekorlar Kitabı içerisine girmesi bizim içinde gurur kaynağı olacak’ dedi. Rizeliler ise çay bardağı binası için ‘Biraz demli oldu’, ‘Paris’in Eyfel Kulesi varsa, bizim de çay bardağımız var’ yorumlarında bulundu.

Rize Ticaret Borsası’nca hazırlanan ‘Çay Çarşısı’ projesi inşaatı sürüyor. Proje kapsamında 9 bin 500 metrekarelik alanda kurulan çarşıda, Türk çayı tanıtılacak. Her çeşit çayın tadımının yapılacağı çay konutları, satış reyonlarıyla birlikte Rize bezi, bakır işlemeciliği, yöresel yemekler, taş değirmen, kemer köprü üzere kültürel öğelerin de yer alacağı çarşıda, 30 metre yüksekliğinde ince aşikâr çay bardağı biçiminde inşa edilen binada sona gelindi. 7 katlı çay bardağı binasının içerisinde çay müzesi, çayın topraktan bardağa serüvenini anlatan 13D çay sineması ve seyir terası yer alacak. Bina için Guinness Rekorlar Kitabı’na resmi müracaat yapıldı.

‘Çay bardağı binasıyla çayımızı simgeledik’

Rize Ticaret Borsası Lideri Mehmet Erdoğan, çay bardağı binasıyla kentin sembolü olan çayı simgelediklerini belirterek ‘Çay Çarşısı’nın turizme paha katacağını söyledi. Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduklarını tabir eden Erdoğan, “Yıl sonuna yanlışsız Guinness’ten denetim için gelecekler. Biz onlara yapının genel durumundan bahsedeceğiz. Bunu başarabilirsek, Rize’den bir yapının da Guinness Rekorlar Kitabı içerisine girmesi bizim için de gurur kaynağı olacaktır. Nisan-Mayıs aylarında netleşmiş olur” tabirlerini kullandı.

‘Rize’nin tanıtımında simge olacak’

Çay bardağı binasının Rize’nin tanıtımı açısından sembol olacağını belirten Erdoğan, “Binamızı kültürümüze yerleşen ince aşikâr çay bardağı formunda tasarladık. Bu bardağı burada gören insanlarımız geceli gündüzlü ışıklandırmasıyla birlikte orada bir selfie çekmeden, toplumsal medyada paylaşmadan gitmeyecek. Çay bardağı Rize’nin tanıtımı açısından bir sembol olacak, turizme katkısı olacak” dedi.

‘Namı duyulur’

Rize’de vatandaşlar da çay bardağı binası için enteresan yorumlarda bulundu. Bina önünde fotoğraf çektiren Salih Can Keskin, ‘Çay bardağı binası Rize’nin hoş bir simgesi oldu. Paris’in Eyfel Kulesi varsa, bizim de çay bardağımız var. Bizim de en çok kullandığımız ince belirli çay bardağı olmuş ancak güya biraz demini fazla kaçırmışlar. Guinness Rekorlar Kitabı’na da girerse namı her yerde duyulmuş olur” diye konuştu.

Naciye Arıkan Horoz ise ‘Rize’miz için çay çok kıymetli. Çayın simgesi olan çay bardağı biçiminde yapılmış bina çok uygun bir fikir. Çok güzelimize gitti. Camları takılınca biraz koyu oldu demini güya fazla kaçırdılar ancak çok hoş oldu. Daha bina açılmadan toplumsal medyada da ağır ilgi görüyor’ dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: