DOLAR 13,5851-1.59%
EURO 15,3306-1.89%
ALTIN 773,30-2,01
BITCOIN 6928111,79%
Kütahya

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

DYSON’IN YENİ ÖZEL SERİSİ, İLHAMINI ARABADAN ALIYOR
24 okunma

DYSON’IN YENİ ÖZEL SERİSİ, İLHAMINI ARABADAN ALIYOR

ABONE OL
Kasım 11, 2021 04:40
DYSON’IN YENİ ÖZEL SERİSİ, İLHAMINI ARABADAN ALIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tasarım yalnızca bir şeyin işleyişiyle değil, tıpkı vakitte nasıl göründüğüyle de ilgilidir. Trendler, moda yahut tanınan kültür akımlarından etkilenmeyen; bunun yerine kendine has ton, doku ve dokunuşlar oluşturarak, dizaynda yenilik yapmak için var olanın ötesine bakmayı kendine vizyon edinen Dyson; bu yılki özel serisinde daha evvel geliştirdiği elektrikli araba projesinden ilham aldı.

Dyson’ın 2016’da başladığı ve muvaffakiyetle üretilmesine karşın 2019 sonunda ticari geçerliliği olmadığı gerekçesiye durdurulan elektrikli otomotiv projesi; yaratıcılığını perçinlediği yeni bir mühendislik grubuyla bugün Dyson Supersonic saç kurutma makinesi, Dyson Airwrap saç şekillendirici ve Dyson Corrale saç düzleştirici özel serilerinde farklı bir formda tekrar hayat buluyor.

Dyson; Prusya mavisi ve parlak bakır renklerinde tasarlanan özel serilerinde sadece fonksiyonel özellikleriyle fark yaratmakla kalmıyor, renk ve dizaynlarıyla da sunduğu tecrübeye yeni bir soluk kazandırıyor. Pekala, geçmişin izleri bugüne nasıl yansıyor?


Teknoloji ve Renk Kombinasyonu

Dyson, 2016’daki elektrikli araba projesi kapsamında İngiltere’deki Hullavington Yerleşkesi’nde birinci özel renk, materyal ve kaplama (CMF) mühendislik grubunu kurdu. Makinelerin mühendislik ayağıyla entegre çalışan marka, renkleri kavramsallaştırdığı yeni bir bakış açısı edindi.

CMF grubu, Singapur ve Malezya’daki Dyson mühendislik ve üretim takımlarıyla iş birliği içerisinde geliştirilen eserlerin renklerini ve materyallerini kavramsallaştırmak üzerine çalışıyor. Bu biçimde hakikat gereç seçimleriyle tasarım ve estetik ögelerin eserlerin performansını etkilememesi sağlanıyor. CMF takımı yakın bir vakitte resmileşmiş olsa da, marka 20 yıldan uzun bir mühlet evvel parlak ve cesaretli renkli elektrikli süpürgeleriyle ortaya çıkan eşsiz bir renk paleti mirasına sahip…

Prusya mavisi ve parlak bakırdan oluşan renk kombinasyonu birinci olarak Dyson elektrikli otomotivin iç dizaynında kullanıldı. CMF takımı, James Dyson’ın da yönlendirmeleriyle, araçlarda tipik olarak siyah rengin hakim olduğu bir dünyaya vakitsiz ve lüks bir alternatif oluşturmaya çalıştı. Bedelli metallerde görülen tonlardan yola çıkarak elektrikli aracın iç yeri için, mavi döşemelerin yanında şık bir bakır aksam kullanmaya karar verdiler. Arabanın dışı da tıpkı Prusya mavisi renginde tasarlanarak iç dizayndaki yüzeylerle uygun hale getirildi.


Dyson’ın tasarım ideolojisi, Prusya mavisi pigmentinin bulunuşuyla nasıl paralellik gösteriyor?
Dyson mühendisleri, tecrübelerini kullanarak ve daha evvel yapılan dizaynlardan öğrenerek, güçlü testlerden ve sağlam bir deneme yanılma sürecinden geçiyorlar. Tekrar eden tasarım süreçlerinde iyileştirmeler yapıyor, sıkıntıları tanımlıyor, tahliller üretiyorlar. Tıpkı, Prusya mavisinin bugüne olan seyahatindeki üzere…

“Prusya mavisi” pigmenti, 1706’da Berlin’de “Diesbach” olarak bilinen bir boya üreticisinin kırmızı yerine kazara koyu mavi bir renk yaratmasıyla ortaya çıktı. Bu pigment Diesbach tarafından keşfedilmeden evvel, ressamlar kıymetli bir taş olan ve lavicerttaşı olarak da bilinen Lapis Lazuli de dahil olmak üzere bu rengi oluşturmak için çeşitli gereç kombinasyonları kullanırlardı. Üretmesi bir oldukça kıymetli olan bu eşsiz koyu mavinin keşfi, birçok ressam için de değerli bir sorunu çözmüş oldu.

Dyson mühendisleri, şirketin misyonu olan “Başkalarının görmezden geldiği problemleri çözmek” doğrultusunda gerçek sıkıntıları uygunlaştıran öncü teknolojiler yaratmak için daima yeni yollar deniyorlar. Yeni Prusya mavisi ve parlak bakır renk buluşu, başarısızlıktan muvaffakiyete ulaşmayı ve uygulamalı personellik yoluyla mühendisliğin bir göstergesi olarak hizmet eden renk oluşturma sürecini de kutlayarak bu misyonu yine hayata geçiriyor.


Dyson Corrale kablosuz saç düzleştirici
Öncü esnek bakır plaka teknolojisine sahip Dyson Corrale saç düzleştirici, saçı şekillendirmek ve bir ortaya getirmek için esneyerek her geçişte tüm saç tellerine eşit ısı ve gerginlik uyguluyor. Dyson Corrale saç düzleştirici, bilinen düzleştiricilerin tersine, esnek bakır plakalarıyla daha fazla denetim sağlayıp şekillendirmeden alınan sonucu artırmak için ısı gerekliliğini azaltıyor; saçta oluşabilecek hasarı ve boyalı saçlarda renk solmasını önlemeye yardımcı oluyor. Akıllı ısı denetim teknolojisine sahip Dyson Corrale saç düzleştirici, 165 °C, 185 °C ve 210 °C olmak üzere üç hassas ısı ayarı sunuyor.

Dyson Airwrap saç şekillendirici
Dyson Airwrap saç şekillendirici, farklı başlık seçenekleriyle kuaförünü dilediği yere taşıyarak saçında hacimli bukleler, doğal dalgalar yahut düz bir tarz yaratmak isteyenlerin tercihi oluyor. Eser, “Akıllı Isı Kontrolü” teknolojisiyle şekillendirme sırasında saçı çok ısı hasarına karşı koruyup, sağlıklı görünmesini sağlıyor. Coanda tesiri ismi verilen aerodinamik bir olguyu kullanarak havayı ısıyla birleştiriyor ve saçın doğal parlaklığını ortaya çıkarıyor. Coanda tesiri sayesinde hava yanlışsız sürat ve basınçla saça uygulandığında, saç başlığa tabiatıyla sarılarak sağlıklı bir tarza kavuşuyor.

Dyson Supersonic saç kurutma makinesi

Farklı saç tipleri için tasarlanan Dyson Supersonic saç kurutma makinesi, süratli lakin odaklanmış bir hava akımı kullanıyor. Ergonomik yapısıyla elde tutarken kullanım kolaylığı ve istikrar sağlarken, Akıllı Isı Denetimi teknolojisiyle çok ısı hasarını önleyerek saçın doğal parlaklığını koruyor. Dyson’ın patentli Air Multiplier teknoloji, ısıya olan bağımlılığı azaltıp süratli kurutma ve şekillendirme yeteneği sunuyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: