DOLAR 13,2685-2.96%
EURO 15,0495-3.39%
ALTIN 758,69-2,56
BITCOIN 756849-3,61%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan ‘Hileli Anketler’ Dedi: ‘Kamuoyu Araştırmalarına Güvenim Kalmadı’
12 okunma

Erdoğan ‘Hileli Anketler’ Dedi: ‘Kamuoyu Araştırmalarına Güvenim Kalmadı’

ABONE OL
Ekim 17, 2021 17:48
Erdoğan ‘Hileli Anketler’ Dedi: ‘Kamuoyu Araştırmalarına Güvenim Kalmadı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yaptığı davete reaksiyon gösteren  Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP başkanının ‘suç işlediğini’ savunarak ‘Şimdi bir de tarih veriyor. Haydi bakalım, göreceğiz. Ne yapacağını göreceğiz’ dedi. 

Kamuoyu araştırmalarına da itimadının kalmadığını söyleyen Erdoğan, ‘Hileli anketlerle milleti yönlendirebileceklerini sanıyorlar’ tabirlerini kullandı.

Ayrıyeten ABD’nin Türkiye’ye F-16 teklifi olduğunu söyleyen Erdoğan, ‘Neticede ortada ödenmiş para var’ açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika gezisi öncesi havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Başbakanlığım dahil bugüne kadar 28 Afrika ülkesine 38 ziyaret gerçekleştirdim. Ziyaretimizin birinci tipinde Angola, Batı Afrika çeşidimizin ikinci cinsinde Togo’da bulunacağız. Afrika tıbbımızın son durağını İslam petrol ihraç eden ülkeler (OPEC) değerli üyelerinden Nijerya’ya olacak. Nijerya geçtiğimiz yıl 2 milyar dolar ticaret hacmiyle Sahra Altı Afrika’da en büyük ticaret ortağımız oldu. Nijerya ile askeri, savunma sanayi ve terörle uğraş alanında gelişmiş bağlantılarımız olduğunu söylemek istiyorum.

Türkiye Afrika için stratejik bir ortak olarak öne çıkıyor. Biz Afrika bölgesi ile münasebetlerimize asla kısa müddetli olarak bakmıyoruz. Afrikalı kardeşlerimizle yürümek isteğindeyiz.

“Vesayet davetinden öbür bir şey değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplumsal medyada paylaştığı görüntü ve Merkez Bankası lideri ile görüşmesine ait soruyu şöyle yanıtladı;

‘Bu açıklama vesayet zihniyetinin olduğunun açık itirafıdır. Bürokrasiyi, seçilmiş hükümete karşı çıkmaya davet etmek vesayet davetinden diğer bir şey değil. Bu CHP birinci daveti değildir. Kamu nizamına tehdittir.

Milletimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için tercihini ortaya koydu. Bunun emeli vesayet sistemini ortadan kaldırmaktır. Milletimiz de bunlardan bıktığı için başkanlık sistemini tercih etti. Yeni sistem ise bürokrasinin siyaset yapmasının önüne geçti.

Biz CHP’nin hasretini çektiği vesayet nizamının defterini çoktan dürdük. Türkiye bir hukuk devletidir, bunu Bay Kemal’e hatırlatıyorum. Bir kabile devleti değildir. Bay Kemal’in adeta oyun oynadığı bir alan da değildir. Heves ettiğiniz günler ki, vesayet günleridir ki onlar da geride kaldı.

Herkes misyonunu hukuka uygun yapmak mecburiyetindedir. Bu tüm siyasetçiler için de geçerlidir. Kılıçdaroğlu’nu tehdidi siyasi garabetini bir kenara bıraktım, açıkça bir hatadır. Sen nasıl olur da bu ülkenin memurlarını tehdit edersin? Sen kimsin, bu türlü bir şeyi nasıl yaparsın?

Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışıyorsun. Randevu istediğin gün sana randevu verdi. Bağımsız olmasaydı sana bu randevuyu vermeyebilirdi. Palavra yanlış açıklamalarla da ziyaretten çıktıktan sonra hala medyayı, halkı kandırmaya kalkıyorsun. Verdiğiniz sayılar palavra yanlış.’

Kılıçdaroğlu, Twitter’dan bir görüntü paylaşarak bürokratlara, “Emir almıştım diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, pazartesi prestijiyle durun” diye seslenmişti. ????

“Hileli anketlerle milleti yönlendirebileceklerini sanıyorlar”

Son devirlerde çıkan seçim anketlerine ait soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  kamuoyu araştırmalarına itimadının kalmadığını belirterek ‘Son devirde, ortaya atılan anketlerin kimler tarafından ne gayeyle yapıldığı ortadadır. Manipülasyonlardan önemli manada bıktık. Gerçekçi anketler bunların manipülasyonlarını ayaklar altına alacaktır. Birçok anket şirketi bu işin ticaretini yapar hale geldi. Palavra terörü algı operasyonları, kişi kurum suikastlarıyla AK Parti’ye ve hükümetimize saldıran şirketler artık de algı operasyonuna devam ediyorlar. Milletin gönlüne giremeyen palavra yanlış, hileli anketlerle milleti yönlendirebileceklerini sanıyorlar’ dedi.

“1,35 milyar dolar F35 ödemesi yaptık”

Türkiye’nin ABD’den 40 adet F16 almasına ait, ‘1,35 milyar dolar F35 ödemesi yaptık. Biz ülkemizin savunma gereksinimlerini gidermek için ne gerekiyorsa, hangi adımları atmamız gerekiyorsa bu adımları da atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de savaş uçağı filomuzu her vakit ve çağdaş pozisyona getirmek için çalışıyoruz. Elimizdeki F16’ların modernizasyonu ve yeni F16’lar alarak filomuzu genişletme uğraşı içindeyiz. F35 kapsamında ödediğimiz parayı almamız gerekiyor. Sorunun tahlili için diyaloğu önemsiyoruz. Bu görüşmeler devam ediyor. Ortada yapılmış bir ödeme var, bu ödemenin de iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor.’ sözlerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarının tamamı ????

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: