DOLAR 13,47080.66%
EURO 15,29530.92%
ALTIN 793,490,46
BITCOIN 517195-10,11%
Kütahya

KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Esaret Yolu. Bir Savaş Esirinin Dönüşü
249 okunma

Esaret Yolu. Bir Savaş Esirinin Dönüşü

Hayat canlılara bahşedilmiş en büyük hediyedir. Velevki tesadüfi, velevki Tanrısal olsun.

ABONE OL
Haziran 16, 2021 07:27
Esaret Yolu. Bir Savaş Esirinin Dönüşü
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Herkese merhebalar!

Evet sevgili dostlar, çoğunuzun malumu olduğu üzere ilk romanım Kitapyurdu.com’dan satışa çıktı. Pek çok sosyal mecrada ve whatsupp gruplarında kafanızı bu hususta şişirdiğim doğrudur. Bundan dolayı affınıza sığınmayı talep ediyorum. Malumunuz reklam yapmadan büyük kitlerere ulaşmak imkansız. Özellikle kitabın yayınını üstlenen Kitapyurdu kitabın tüm haklarını elinde bulundurduğu için reklamı da dolayısı ile sınırlı olmakta. Yani kısacası dostlar, kendi reklamımı biraz da kendim yapmak zorunda kalıyorum.

 

Gel gelelim kitaba sevgili okurlar.

Yüz küsur sene evvelinde cereyan eden bazı hadiselerin, kaderin kıvrımlı cilveleri sayesinde bir noktada buluşması olarak özetleyebileceğim bir roman. Tarihin tozlu sayfalarında kaybolan isimsiz kahramanlar, gün yüzü görmemiş biçare insanlar ve dünyayı kasıp kavuran bir cihan harbi. Kitap, her ne kadar tarihsel roman olarak yayınlansada psikolojik yönü epey ağır basmaktadır. Zira kahramanımızın yolculuğu süresince his ettikleri, rüyaları, hayalleri, hatıraları, korku ve sevinçleri şiddetle betimlediği için, kitaba psikolojik bir roman demek kanımca pek uygundur.

 

Fazla spoiler vermeden kitabın tanıtımını yapmaya çalışırsam karşımıza şöyle bir paragraf çıkıyor. Birinci dünya savaşına çeşitli sebeplerden dolayı katılmak zorunda kalan sıradan bir Anadolu köylüsüsün, Yemen-Hicaz cephesinde dört senelik savaş serüveni ve savaş bitimine yakın esir düşmesi. İngilizlerin kavurucu Arap çöllerinde esir tuttuğu binlerce Osmanlı askerinden biri olan kahramanımızın bir seneye yakın süren bu esaret aylarında, kitapta okuyucuyu sıkmadan ele alınmıştır. Son olarak ta savaş ve esaretten kurtulmayı beceren kahramanımızın nihayet eve dönüş yolculuğu kitabın netice kısmını oluşturmaktadır. Peki beş sene evvel bırakıp gittiği evi, köyü, ve ailesi bu süreler zarfında hala bıraktığı gibi midir? İşte, bir romanın en mühim kısmı olan finalin ehememiyeti bu kitap ta kendini göstermektedir.

 

O dönem Anadolu’da yaşayan insanlar ne düşünoyordu? Ne yiyip, ne içiyorlardı? Nasıl hayalleri, umutları, beklentileri kederleri ve acıları vardı? Dönem edebiyatına olan büyük ilgimin tetiklemesi neticesinde bu sorulara da kitapta cevap vermeye çalıştım. Haliyle hatırı sayılır bir araştırma yapmam gerekti. Bu süreçte hem kişisel gelişim hemde bilgi dağarcığı çerçevesinde kendime kattığım artılar küçümsenmeyecek boyuttadır. Kısaca kitap, dönem insan yapısına bir pencere olmakla beraber tarihsel bir sosyoloji künyesinede sahiptir diye düşünüyorum.

 

Kitabın edebi kısmına gelince…

Bir hikaye anlatmak bazen gerçekten zor olabiliyor. Bu hikayeyi iyi anlatmak da malumunuz daha zor. Ama azim, kararlılık ve inanca bir de o hikaye anlatma hobisi eklenince başarılı olduğuma inanıyorum. Kullandığım dilin sade, anlaşılır olmasına çok ama çok dikkat ettim. Okuyucuyu gereksiz ayrıntılar, sıkboğaz eden ve sonu gelmeyen betimlerle bıktırmadan akıcı yazmaya gayret ettim. Bunun sebebi ise yaşadığımız çağın bilgi ve erişim çağı olmasıdır. Elimizde teknolojik cihazlar sayesinde bir kaç dakikada dönem hakkında milyonlarca görsele ulaşabildiğimiz gerçeği kitabı yazarken aklımın hep bir kenarındaydı.

 

Beklentilerime gelince,

Kitabın milyonlarca adet satarak beni  zenginleştirmesi gibi bir beklentim, her kütüphanede akademik çalışmalar için referans gösterilmesi gibi bir derdim yok. Tabi bunlar gerçekleşirse büyük bir mutluluk duyacağım aşikar. Beklentim kısaca bu sıradışı hikayeyi okuyan herkesin ağzında leziz edebi  bir tat bırakmak, ve okuyucuya kitabı bitirince şöyle bir ”Vay be!” dedirmekten ibarettir. Evet sevgili dostlar kitaptan beklentim kısaca budur.

 

Son olarak kibire kapılmadan kısa bir kişisel gururu sizlerle paylaşmak istiyorum. Kitapyurdu’nun sitesinde ismimin, eserimin Ahmet Ümit, Sabahattin Ali, Victor Hugo, George Orwell ve daha nice yıldızların arasında bir yerde, kuytu bir köşede de olsa görünmesi fevkalade bir hadisedir benim için. Edebiyat ve kitap seven herkesin anlayacağı ve maruz göreceği bir gururdur bu.

 

Kitap hakkında okuyuculardan gelen sorularla ilişkin bir kaç tane de video çekmeyi planlıyorum. Eğer kitabı şimdiden okuyup beğendiyseniz lütfen eş, dost akrabaya önermeyi, hala okumadıysanız lütfen aşağıdaki linkten sipariş etmeyi ihmal etmeytiniz. Tüm bu süreçte desteklerini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkür ederim.

route=product/product&filter_name=esaret%20yolu&product_id=583988

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: