DOLAR 13,72300.39%
EURO 15,53050.01%
ALTIN 780,340,18
BITCOIN 768832-1,55%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Eski MİT’çi Eymür’den İşkence İtirafı: ‘Elektrik Kullanmadım Hiçbir Zaman, Falaka Vardır Klasik’
16 okunma

Eski MİT’çi Eymür’den İşkence İtirafı: ‘Elektrik Kullanmadım Hiçbir Zaman, Falaka Vardır Klasik’

ABONE OL
Kasım 6, 2021 04:54
Eski MİT’çi Eymür’den İşkence İtirafı: ‘Elektrik Kullanmadım Hiçbir Zaman, Falaka Vardır Klasik’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski istihbaratçı Mehmet Eymür, Halk TV yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Eymür, azap yapıp yapmadığına ait soruya; ‘Elektrik kullanmadım hiçbir vakit. Falaka vardır, klasik. Falaka attım. Şayet bir insan ağır bir ceza alacak bir iş yaptıysa, bu insanın konuşması lazımsa, yaptığını biliyorsanız, bunu bir biçimde ikna etmeniz lazım.’ halinde cevap verdi.

T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu‘na bir röportaj vererek değerli açıklamalarda bulunan eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, bugün de Halk TV canlı yayınına katıldı.

Gazetecilerin ‘İşkence yaptınız mı?’ sorusuna Eymür, ‘Elektrik kullanmadım hiçbir vakit. Falaka vardır, klasik. Falaka attım. Şayet bir insan ağır bir ceza alacak bir iş yaptıysa, bu insanın konuşması lazımsa, yaptığını biliyorsanız, bunu bir formda ikna etmeniz lazım. Şayet güzellikse bunu ikna edemiyorsanız daha şiddetli yollara başvuruyorsunuz.’ formunda cevap verdi.

????

Eymür’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

 • Azap, ne kadarı azap olarak kabul ediliyor, onu şey etmek lazım. Ne azap olarak kabul ediliyor? Sorguya alınmak bile bir azap. Gözleriniz kapalı, karanlık bir yerde barınıyorsunuz. (Sistemli işkence) Ortada olmuştur, oldu o tip şeyler. Bütün dünya tarihinde var bu azap, açın bakın Avrupa ülkelerinde yapılan azaplara. Azaptan azaba fark var.

 • (Ziverbey Köşkü) Şuradan çıktı, yakalananlar biz gerillayız diyordu, Memduh Ünlütürk paşa vardı onun başında, cezaevinde kaçanların sorgularını yapan general. O, ‘siz gerillaysanız biz de kontrgerillayız’ diyordu. Özel Harp’te de var kontrgerilla harekatı.

 • Samimi söyleyeyim mi, o kadar çok sorgudan geçtim ki, yaptım dediğim gerçekten yaptım mı yapmadım mı onu da bilmiyorum. Gençken daha şeydim doğal, daha ataktım. Vakit zaman yanlışlar yapmış olabilirim. Elektrik kullanmadım ben, hiçbir vakit. (Yanlış yaptım dediği şeyler) Falakalardır, klasik, attım. Azap alışılmış ki kabahattir.

 • Elektrik kullanmadım hiçbir vakit. Falaka vardır, klasik. Falaka attım. Şayet bir insan ağır bir ceza alacak bir iş yaptıysa, bu insanın konuşması lazımsa, yaptığını biliyorsanız, bunu bir halde ikna etmeniz lazım. Şayet güzellikse bunu ikna edemiyorsanız daha şiddetli yollara başvuruyorsunuz. Sonuçta şöyle bir şey söyleyeceğim, beni bugüne kadar hiç şikayet eden kimse çıktı mı? Dündar Kılıç’ın ne anlattığını hatırlıyor musunuz? Tekerlek sokuyorlar, yuvarlıyorlar diyordu. Birinci sefer duyduğum bir şey.

 • Dündar Kılıç‘ın alınması büsbütün genelkurmayın isteği üzerinedir.

 • Devlet bir ekip prosedürler kullanabilir yani, onu söylemek istiyorum. Öldürme usulü değil tabi. Daha evvel devletin kullandığı Yeşil üzere adamlar bir kadro aksiyonlar yapmıştı, bu üzere.

 • Dünyanın her yerinde o tip cinayetler oluyor, yalnızca Türkiye’de değil. Kennedy cinayetini hatırlat mısınız? Türkiye’ye mahsus değil ki.

 • Uğur Mumcu muteber bir insandı. Kendisini çok takdir ettiğim bir insandı, orta sıra görüşüyordum. Aramız pek uygundu. Uğur Mumcu’nun vefatından sonra ben bunu belirttim, Bulgaristan’la bile ortası berbattı.

 • Mehmet Ağar‘a sormak lazım, ne manada söyledi bilmiyorum. Bizde bir arkadaşımız vardı, Yavuz Cetş diye. Uğur Mumcu cinayetinde kendisi vazifeli olmadığı halde araştırma yapmış. Dikkatimizi çekti o vakit. MİT Müsteşarı da kendisine misyon vermedik niçin gittin diye sormuş.

 • (Abdullah Çatlı) Bu benim dışımda olan bir şey, benimle alakası yok. İstanbul Bölge Lideri Nuri Gündeş’in bir operasyonudur, ben muhaliftim buna. ASALA‘ya karşı kullanıldılar kelamda. Ben başından beri muhaliftim zira uyuşturucu işi yapıyorlardı ve Kürtlerle işbirliği yapıyorlardı bir yerde. Milliyetçi bir küme, Kürtlerle işbirliği yapıyor. Kürtler dediğim PKK’lılarla iş yapıyorlardı. Bu uydurma kimlik, uzmanlıklar bizimkiler (MİT) verdi. Türkiye’ye döndükten sonra şeyi bilmiyorum.

“Yeşil’e bize gelmeden önce başbakanlık kartı verilmişti”

 • Yeşil’i yurt dışında kullandık. Yeşil’e bize gelmeden önce başbakanlık kartı verilmişti. Kolordu toplantılarına katılıyordu Güneydoğu’da. Mahmut Yıldırım’ı kastediyorum evet. Yeşil, birinci bizim Elazığ elemanı olarak vazifeye başlamış gençliğinde. Ondan sonra askerlerle çalışmaya başlayınca bizimkiler bırakmışlar. Sonra Güneydoğu bölgesinden çıkarıldı ve Ankara’ya yerleşti, yerleşince evvelce kendisini tanıyanlar bizim yurt dışı faaliyetlerimizde faydalı olabileceğini söylediler. Prosedürlere uyarak kendisinden faydalandık. Bu türlü adam kullanılır mı diyeceksiniz. Bizim yönetmeliklerimiz son derece uygun, pak adam bizim işimize yaramıyor. Bizim için kabahat işlemedi. Biz bir defa onu sorguya aldık, bu bahislerle ilgili, bir para problemi vardı. Ancak daima bu paraları daha evvel de paylaşıyordu. İbrahim Şahin’le filan hayli paylaştığını anlatıyordu.

 • Babaların merhaba dediğimiz vardı, bilgi aldığımız vardı, sorguya aldığımız vardı.

 • Artık, Kaşif Kozinoğlu‘nun HADEP Lideri’ne aksiyon yapmak için bir astsubaya buyruk verdiğini biliyorum. Bu hususta, çok soruş… Kaşif Kozinoğlu benim emrimde çalışıyor, benim haberim yok. Benim altımda Orhan Çoban diye bir emekli bir albay var. Ona bağlı olarak da Kaşif Kozinoğlu çalışıyor. Onun üzerine sual açtım, bu suallerden bir kısmını verdim Gökçer Bey’e. Bu Orhan Çoban’ı da Danıştay Katliamı olmuştu biliyorsunuz, davası olmuştu, o davada kameraları kapatan adam olarak gözaltına almışlardı.

 • Onun söyledikleri, Fethullah‘tan 50 bin dolar para aldığımı söyleyen bir adamı ne kadar ciddiye alacağım. Ciddiye almak mümkün mü yani.

 • Bu raporu yazan, bu kıssayı yazan daha doğrusu Doğu Perinçek. Büsbütün uydurma, büsbütün palavra. Çiller Özel Örgütü diye bir örgüt yok. Bu türlü bir örgütte Mehmet Eymür’ün Mehmet Ağar ve Abdullah Çatlı’yla birlikte yönetici olması komik. Bu bir tertip, bu tertibi yapan Mikdat Alpay’lan Doğu Perinçek. Sönmez Beyefendi ya bunu okumadan imzaladı, bunu sormak lazım.

 • Sönmez Köksal ise 17 Aralık 1996 tarihli MİT raporu için şunları söyledi: Bunlar basında çıkan tezlerle hazırlanmış bir rapor. Benim imzamın bulunduğu kısımda bu vurgulanır. Raporun verilmesinden sonraki süreç de üzerinde konuşmamam gereken bir süreç.

 • Çiller Özel Örgütü büsbütün montajla yapılan bir şey. Çiller’in yanılgıları varsa bu örgütün, size şeyi de yolladım, bununla ilgili döküman da yolladım, Çiller örgütüyle ilgili. Var diyorsanız sizin bildiğiniz bir şey var, onu anlatın ben öğreneyim. Çatlı’lar var, Mehmet Ağar’lar var, o denli bir örgüt var. Bu örgüt işte, 18 cinayetten hala yargılanan bir örgüt. Sizin sorduğunuz Kaşif Kozinoğlu da bu örgütte çalıştı bir orta.

 • Çakıcı’yı bir operasyonda kullandık, ondan sonra benim aram bozulmuştur Çakıcı’yla. Çakıcı’yı birinci alan, görüşen Atasagun’dur. Operasyonlarda kullanmak için Ankara’ya davet ettik, eğitime aldık, 2-3 tane adamı vardı, yurt dışında bir hareket için. Ancak o vakit eğitirken Korkut Eken onu pek beğenmemişti, eğitimlerini o yapıyordu. O operasyon maalesef istediğimiz üzere gitmedi, sızmalar oldu. Benim kullandığım tek şey o faaliyettir.

 • Ben hiç sessiz kalmadım, daima bir yerlerde bir şeylerle uğraştım, onları da rapor yazaraktan, şey yaparaktan hiçbir vakit sessiz kalmadım. Daima yaptığım şeyleri müdafaa ettim, çok da başım ağrıdı vakit zaman. Teşkilattan ayrıldım tekrar çağırdılar, tekrar gittim. Ben gerçek yaptığımı düşünüyorum, memleketime gerçek hizmet ettiğimi düşünüyorum.

 • (Kılıçdaroğlu’nun siyasi cinayetler açıklaması) Şimdi terörün, çetelerin çok olduğu periyotta her türlü şeyi beklemek lazım. Ben 25 sene evvel söyledim siyasi cinayetlere de tevessül edebilirler diye. Her vakit risk var, şayet denetim edilmiyorsa. Adalet en değerli şey, adalet işlemediği vakit hiçbir şeyi beklememek lazım.

 • Çok enteresan tabi Çakıcı’nın çıkarılma biçimi, art geriye tahliyeler. Çok dikkatimi çekti alışılmış. Zaten Sayın Bahçeli’nin ziyareti bir acayip geldi bana, cezaevinde. O bağlantıyı kuranlara sormak lazım.

 • Sedat Peker‘in takipçisi çok, kendi söylediği üzere çok pirüpak bir insan değil, kan akıtacağız öldürün kardeşlerim diye 15 Temmuz’da bağıranlardan biriydi. Ben bir sefer karşılaştım tanıdığımda. Kendisinin iş adamı olduğunu söyledi, ben de iş adamı 30 kişi ardında gezmez dedim. Gerçekten o denli bir takım halinde dolaştıkları için. Bugünkü savları çok değişik, canı yanmış, canı yanmadan bunları anlatsa daha makbule geçerdi natürel. Çok takipçisi var anladığım kadarıyla, herkes ilgiyle ne anlatacağını bekliyor.

 • Mehmet Ağar’ın demek ki gücü var. Gücü gayrimeşru hayattan geliyor bence. Uyuşturucudan bahsediliyor, aslında bilmiyorum ne kadar yanlışsız, bir burun ameliyatı geçirdiğini biliyorum, doğruluğunu bilmiyorum ancak bu kokain içenlerde olan bir şey, burun şey, çekerek şey ediyorlar ya.

“Perinçek’i daima mahpusta tutmak lazım. O kadar çok kişinin vefatından mesul ki”

 • (Doğu Perinçek) Vallahi o denli bir çelişki görmüyorum ben de. Ortalığı devamlı karıştırdığı için bence daima mahpusta tutmak lazım. O kadar çok kişinin vefatından mesul ki, o kadar çok. Daima teşhir etti, daima amaç gösterdi. Biz onu Robert Kolej’de bir İngiliz hocanın elinde, İstanbul kümesini yakaladık. Bunlar kayıtlarda olan şeyler.

 • (Kızıldere) Müsait değildi, bir dağ köyüydü, geceleyin kaçabilirlerdi, geceleyin de asker çok zorlanırdı, can kaybı da daha fazla olurdu.

 • Yeşil’e (Mahmut Yıldırım) Başbakanlık Kartı verilmişti, Kolordu Komutanlığı toplantılarına katılıyordu.

 • (Sedat Peker) Canı yanmadan bunları anlatsa daha makbule geçerdi. Değişik, çok takipçisi var.

 • Öcalan’ın sorgusunu kim yaptı? Resmi bir sorgu niçin yapılmadı?

Halk TV’deki yayın için ????

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: