DOLAR 13,5359-1.9%
EURO 15,2667-2.24%
ALTIN 777,25-1,50
BITCOIN 6913332,38%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Forza Horizon 5, İşaret Lisanı Kullanılan Birinci Büyük Oyun Olacak
15 okunma

Forza Horizon 5, İşaret Lisanı Kullanılan Birinci Büyük Oyun Olacak

ABONE OL
Kasım 9, 2021 04:00
Forza Horizon 5, İşaret Lisanı Kullanılan Birinci Büyük Oyun Olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün 3. kere Forza Horizon 5 haberiyle karşınıza çıkıyorum. Güne başlarken mutlaka bu türlü bir planım yoktu. Ancak Forza bunu hak ettiğini ortaya koyuyor, bilhassa de bu haber paylaşılmaya bedel bir haber bizce.

Malum, oyunların erişilebilirlik özellikleri son yıllarda kıymetli gündem mevzularından birisi. Bu alanda çok başarılı örnekler gördük, mesela The Last of Us 2 bu bahiste hayli övgü almıştı. Artık de sırada Forza Horizon 5 var üzere görünüyor.

Geçtiğimiz gün Xbox Wire’da Forza Horizon 5’in erişilebilirlik seçenekleri ile ilgili bir metin paylaşıldı. Playground Games’in Kreatif Yöneticisi Mike Brown imzasıyla paylaşılan yazıdaki bilgilere nazaran metinlerin seslendirilmesi, metinden sese yahut sesten metne dönüştürme seçenekleri, oyun suratının ayarlanabilir olması, özelleştirilebilen altyazı seçenekleri, yüksek kontrast modu, renk körü modu, hareketli art planların kapatılması, ihtarların ekranda kalma mühletinin ayarlanması üzere pek çok özellik oyunda yerini almış. Erişilebilirlik özelliklerden birisi de oyuna Amerikan ve İngiliz işaret lisanlarının eklenmesi olacak; oyundaki sinematiklerde işaret lisanına çeviri yapılacak.

Açıklamada, dünya genelinde 400 milyon civarında oyuncunun oyunlara erişime ait pürüzlerinin bulunduğunun iddia edildiği ve buradan hareketle olabildiğince çok kişinin bu oyunlara erişebilmesini temin edecek adımlar atmaya çalıştıkları söyleniyor. Sonuç olarak seçenekler ortasına işaret lisanının de eklenmeye başlaması beğenilen bir atılım olmuş.

Oyun dünyası için hoş gelişmeler bunlar. Umuyorum önümüzdeki periyotta de bu taraftaki teşebbüsler artarak devam eder.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: