DOLAR 16,6124 -1.64%
EURO 17,6069 -1.33%
ALTIN 980,35-1,16
BITCOIN 349659-3,39%
Kars
19°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Galata’daki Saraya Hırsızlar Dadandı! Önce Merdiven Korkuluklarını Şimdi de Ceneviz Armasını Çaldılar
55 okunma

Galata’daki Saraya Hırsızlar Dadandı! Önce Merdiven Korkuluklarını Şimdi de Ceneviz Armasını Çaldılar

ABONE OL
Temmuz 14, 2021 12:11
Galata’daki Saraya Hırsızlar Dadandı! Önce Merdiven Korkuluklarını Şimdi de Ceneviz Armasını Çaldılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cenevizliler tarafından 1316 yılında Galata’da yaptırılan Podesta Sarayı, hırsızların hedefinde. Daha önce sarayın merdiven korkuluklarını götüren hırsızlar, şimdi de paha biçilemeyen dev Ceneviz armasını çaldı.

Orijinal adı Palazzo del Comune olan Podesta Sarayı, Cenova’daki Palazzo del Giorgio örnek alınarak, 1316 yılında, Cenevizli yönetici Montani de Marinis için İstanbul’un Galata semtinde inşa edildi. 1880 yılında, şimdiki Bankalar Caddesi’nde atlı tramvaylar için düzenleme yapıldı. Tramvay hatları döşenirken Podesta Sarayı’nın bir kısmı yıkıldı. Cumhuriyet döneminde iş hanı ve atölye olarak kullanılan Podesta Sarayı’nın bir kısmı da bakımsızlık nedeniyle hasar aldı.

Restorasyon izni çıkmadı

Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım, 15 yıl önce binayı satın aldı. Duvarları yıkılan, temeli zarar gören Podesta Sarayı’nı restore etmek için başvuru yaptı ancak reddedildi. Nizam Hışım, madde bağımlılarına karşı eski sarayın çevresini levhalarla kapattı. Ancak sonuç alamadı.

Hırsızlar dadandı

Oda TV’nin haberine göre binanın tarihi merdiven korkulukları geçen yıl hırsızlar tarafından çalındı. Hırsızlar yakalanamadı. Hürriyet’in haberine göre, 3 gün önce de binanın dışındaki Ceneviz arması, sökülerek çalındı. Polise şikâyetçi olan Nizam Hışım, “Bu armanın değeri çok yüksek. Paha biçilemez. Daha önce de merdivenlerin demir korkulukları çalınmıştı. Bunlar tarihi korkuluklardı. Şimdi de yapının en önemli unsuru olan arma gitti. Binayı restore etmek için çok uğraştım ama izin alamadım. Beyoğlu Müzesi yapmak istiyordum. Tarihin yok olmasına çok üzülüyorum” dedi.

Evsizler kalıyor

Galata’da esnaf olan Halil Demirci ise “Bu binada önceden madde bağımlıları kalıyordu. Sonra etrafı çevrildi ama yine de binaya giriyorlar. Binada yaşanan hırsızlıklara üzüldük. Hırsızları gören olmamış. Armayı yerinden söküp götürmüşler” diye konuştu.

Zenginliğin simgesiydi

1316 yılında, Cenevizli yönetici Montani de Marinis için Galata’da inşa edilen Podesta Sarayı, Osmanlı döneminde de kullanıldı ve uzun yıllar zenginliğin sembolü olarak anıldı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: