DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 565462-0,06%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
Gayrimenkul Danışmanı: ‘Ev Sahipleri Kiracı Seçmeye Başladı, Bankalar Gibi Kredi Notu İstiyorlar’
7 okunma

Gayrimenkul Danışmanı: ‘Ev Sahipleri Kiracı Seçmeye Başladı, Bankalar Gibi Kredi Notu İstiyorlar’

ABONE OL
Ekim 10, 2021 23:48
Gayrimenkul Danışmanı: ‘Ev Sahipleri Kiracı Seçmeye Başladı, Bankalar Gibi Kredi Notu İstiyorlar’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp mesken sahiplerinin talepleri hakkında bilgi vererek “Kiralık konut bulmak neredeyse imkânsız hale gelince meskenlerin kıymeti yükseldi. Haliyle mesken sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık kimi konut sahipleri bankalar üzere kredi notu istiyor” dedi.

Son devirde artan talep ve arz eksikliğiyle yaşanan kiralık konut krizi bazı mesken sahipleri tarafından suistimal edilmeye başlandı. Mesken sahipleri tarafından kiracılara evvelce sorulmayan özel bilgiler sorulurken, birtakım konut sahipleri kiracılardan kredi notu istemeye başladı.

Oda TV’nin haberine göre ev sahiplerinin birçok kriteri bulunuyor. Kiracının ne iş yaptığı, münasebet durumu, nereli olduğu, çocuk sayısı birinci sorulan sorular. Lakin kimi konut sahipleri SGK dökümü, bankalardaki kredi puan durumunu gösteren findeks raporu da istemeye başladı.

Konut sahiplerinin talepleri hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Ev sahibinin kiracının ne iş yaptığını sorması, evli olup olmadığı, çocuk sayısı daima alıştığımız şeylerdi. Lakin son aylarda gayrimenkul bölümü büyük bir kriz içerisinde. Kiralık konut bulmak neredeyse imkânsız hale gelince meskenlerin kıymeti yükseldi. Haliyle mesken sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık kimi mesken sahipleri bankalar üzere kredi notu istiyor” dedi.

‘Mülkiyet ve barınma, anayasal bir haktır’

Konut sahiplerinin âlâ niyet çerçevesinde SGK hizmet dökümü isteme hakkına sahip olduğunu aktaran Alp, “Ancak mülkiyet ve barınma hakkı Anayasal bir haktır, ayrıyeten kısıtlama getirmeye kanunda yer yoktur. Herkes temel insani ihtiyaçlarını karşılayabilecek, insan haysiyetine yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir. Mal sahipleri bunun tersine bir kaide ya da şart getiremez. Gerçekten kanunda kontrat serbestisi gereği kiracılar ve kiralayanlar gerekli hukuksal kuralları karşılıklı olarak kanunda yazılı konular dahilinde belirleme hakkına sahiptirler” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: