DOLAR 13,71060.34%
EURO 15,4866-0.29%
ALTIN 779,990,14
BITCOIN 7716270,28%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gerçek Cinayetleri Konu Edinen Birbirinden İlgi Çekici 19 Film
22 okunma

Gerçek Cinayetleri Konu Edinen Birbirinden İlgi Çekici 19 Film

ABONE OL
Kasım 11, 2021 16:40
Gerçek Cinayetleri Konu Edinen Birbirinden İlgi Çekici 19 Film
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerçekte yaşanmış cinayet olaylarından ilham alınarak çekilmiş birbirinden ilgi alımlı 19 sineması sizin için listeledik. Düzgün okumalar!

19. Pain & Gain (2013)

www.beyazperde.com

Daniel Lugo ve en yakın arkadaşı Adrian Doorbal Florida’da yaşamakta ve beden geliştirme salonunda antrenör olarak çalışmaktadır. Her gün bir başkasının birebir olan bir hayat süren ikili, spor salonundaki hudut bozucu sistemden ve düşük maaşlarından usanmıştır. Kendi Amerikan düşlerinin peşinden gitmeye karar veren grup, hali hazırda hatalı olduklarına inandıkları güçlü bir müşterilerini kaçırıp, işleri de kılıfına uydurarak varlıklı olmanın planını kurarlar. Mahpustan şimdi çıkan Paul Doyle’un da yardımlarıyla işe atılırlar. Fakat aykırı giden tesadüfler sonucu, işler sarpa sarar.Yönetmenliğini Michael Bay’in üstlendiği sinemanın başrollerini Mark Wahlberg, Anthony Mackie’nin ve Dwayne Johnson paylaşıyor. Takımında Rebel Wilson, Ed Harris ve Rob Corddry üzere isimleri de barındıran kara komedi-aksiyon çeşidindeki sinema, gerçek bir öyküden uyarlandı.

IMDb: 6,4

18. Snowtown (2011)

www.beyazperde.com

16 yaşındaki Jamie, annesi ve iki erkek kardeşi Alex ve Nicholas ile Adelaide kentinin kuzey bölümünde yaşamaktadır. Ancak etrafını saran ümitsizlik ve şiddet halinden kurtuluşu hayatlarına yeni giren bir adamda, John’da bulur. John, Jamie ve ailesiyle daha çok vakit geçirmeye başladıkça, aile güvenebilecekleri bir aile babası figürü bulduğunu zanneder. Lakin John hiç de göründüğü üzere yeterlilik ve sevgi dolu bir insan değildir. Jamie gitgide John’un hata ve bela dolu ‘diğer’ dünyasının içine gerçek çekilir…

IMDb: 6,6

17. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019)

www.beyazperde.com

Başrolünü Hollywood’un sevilen yıldızı Zac Efron’un üstlendiği sinema, 1989’da Florida’da idam edilen ünlü seri katil Ted Bundy’nin hayatına odaklanıyor. Karizması sayesinde birçok bayana yaklaşmayı başararak genç kızlara ve bayanlara tecavüz edip onları öldüren seri katil ile uzun devirli kız arkadaşı Liz ortasındaki sıkıntılı ilgiyi anlatan sinemanın direktör koltuğunda Joe Berlinger oturuyor.

IMDb: 6,7

16. Summer of Sam (1999)

Spike Lee’nin imzasını taşıyan ‘Summer of Sam’, 1977 yılında ‘Sam’in oğlu’ lakaplı bir seri katilin terör estirdiği New York’un Bronx bölgesinde yaşayan bir küme gencin kıssasını husus ediniyor.

IMDb: 6,7

15. From Hell (2001)

www.sinemalar.com

1888 yılında Londra’da yoksullar kentin çeteler tarafından rahatsız edilen derme çatma binalarında yaşamaktadırlar ve Mary Kelly’nin (Graham) küçük arkadaş kümesinden birisi öldürülür. Makus ruhlu katil, dahi lakin birebir vakitte sorunlu bir insan olan ve işinde geleceği görme kabiliyetinden yararlanan Müfettiş Abberline’ın (Depp) dikkatini çeker. Abberline derin bir biçimde bu davayla ilgilenir ve gerçeğe yaklaştıkça, Mary ve başka kızlar için tehlike gittikçe büyür. Sanki intikam almak için cehennemden gönderilmiş güç ile başa çıkabilecek midir?

IMDb: 6,8

14. L’adversaire (2002)

L’adversaire (Hasım), yakın tarihin dehşet verici olaylarından birini, 1993 yılında tüm hayatının palavra olduğu açığa çıkarılınca aile üyelerini öldürüp intihar etmeye çalışan uydurma hekim Jean Claude Romand’ın öyküsünü anlatıyor. 

IMDb: 6,8

13. The Iceman (2012)

www.beyazperde.com

O organize cürüm örgütlerinin en tehlikeli katillerinden biri olan Richard Kuklinski. Çocukken bulaştığı yeraltı dünyası onu en acımasız kiralık katillerden biri olarak yetiştirdi. Amerika’nın pek çok eyaletinde işlenen cürümlerde ve yasa dışı aksiyonlarda onun ismi çıkıyor. Polis bir yandan, düşmanları başka yandan Kuklinski’nin peşinde…Sığınak (Take Shelter) sinemasındaki performansıyla çok beğenilen Michael Shannon’ı epeyce farklı bir rolde seyrettiğimiz sinemanın direktörlüğünü Ariel Vromen üstlenirken, takımda Shannon’a eşlik eden oyuncular ortasında Winona Ryder, Chris Evans, James Franco, Stephen Dorff ve David Schwimmer üzere yıldız isimler yer alıyor. Sinema müellif Anthony Bruno’nun gerçek olaylardan esinlenen tıpkı isimli kitabından uyarlandı.

IMDb: 6,8

12. Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)

www.beyazperde.com

Hapishaneden çıkmış olan katil Henry, birkaç yıl evvel burada tanıştığı arkadaşı Otis ile birlikte, Chicago’da yaşamaktadır. Başlarda Henry’nin cinayet dürtüsünden haberdar olmayan Otis, iki fahişeyle birlikte otomobillerinde ilerlerlerken Henry’nin iki bayanı acımasız bir biçimde öldürdüğüne şahit olur. Cinayetlerin devamı gelir, cesetlerden kurtulmaya çalışan Otis’in tek sıkıntısı yakalanmamaktır. Bu vazife muvaffakiyetle sona erer ve Henry, arkadaşına seri katillik sanatı ismini verdiği bu dehşeti tanıtmaya başlar…

IMDb: 7

11. The Boston Strangler (1968)

Boston’da meydana gelen ve arkası gerisi kesilmeyen yabanî cinayetler, lokal halkı paniklendirirken polisi ve otoriteleri de harekete geçirir…

IMDb: 7,1

10. Elephant (2003)

www.beyazperde.com

Sinema, Columbine Lisesi’ndeki bir küme gencin, okul cinayetleri mevzu başlığı altında yaşanan bir günlerine odaklanıyor. Öğrenciler kafeteryada oturmuş sohbet ederlerken içeriye giren iki öğrenci tek söz etmeden ve bir an duralamadan başka öğrencilerin hepsini öldürür. Bu işin aslı temeli nedir? Bu şekil okul cinayetlerinin art planında neler yatmaktadır? Gus Van Sant, epey küçük çaplı bir bütçe ve amatör bir grup ile perdeye aktardığı sinemasıyla Cannes Sinema Festivali’nde Altın Palmiye Mükafatı almıştır.

IMDb: 7,2

9. Polytechnique (2009)

www.beyazperde.com

6 Aralık 1989’da yaşananlar hâlâ Montreallilerin belleğinden silinmedi. O gün, Montreal Politeknik Okulu’nda bir sınıfı basan silahlı bir genç, tam on dört bayanı öldürmüştü. ‘Politeknik Katliamı’ olarak bilinen bu olayı iki öğrencinin gözünden anlatan Polytechnique, büyük tartışmalara yol açmasına karşın Kanada’da en çok gişe geliri elde eden sinemalardan biri oldu. Olayları bakış açılarından izlediğimiz (ve direktör Villeneuve’ün gerçek kurbanların bir bileşimi olarak şekillendirdiği) iki öğrenci Jean-François ve Valérie, şahit oldukları bu katliamın yarattığı travmadan hiç kestirim edilemez biçimlerde etkilenirler. 

IMDb: 7,2

8. Monster (2003)

Seri katil Aileen Wuornos’u bir ‘canavar’a dönüştüren güçlü hayat koşullarını ve Selby isimli genç bayanla yaşadığı alakayı işleyen ‘Monster’, Wuornos rolünde harika bir oyunculuk sergileyen Charlize Theron’a Oscar mükafatını getirmişti. Doksanlarda birçoklarının ‘nefsi müdafaa’ kapsamında olduğunu tez ettiği cinayetleriyle gündeme gelen Wuornos’un kıssasını muvaffakiyetle aktaran sinemanın direktörü, sonradan ‘Wonder Woman’ı yöneterek haklı bir ün kazanan Patty Jenkins.

IMDb: 7,3

7. Heavenly Creatures (1994)

Ünlü direktör Peter Jackson’ın ‘Lord of the Rings’ üçlemesinden birkaç yıl evvel çektiği ‘Heavenly Creatures’, iki genç kızın cinayetle sonuçlanan trajik öyküsünü anlatıyor. 1954’te meydana gelen ve çok sayıda sinemaya ilham kaynağı olan olayda, ilgilerinden rahatsızlık duyan aileleri tarafından zorla ayrılan Pauline ile Juliet ürkütücü bir intikam planı yapmış, soğukkanlılıkla işledikleri bu cinayet devrin tutucu toplumunda infial yaratmıştı. Birebir olayı kaygı cinsinde ele alan 1971 tarihli Fransız sineması ‘Mais ne nous delivrez pas du mal’i (Bizi Berbattan Koruma’) de meraklılarına tavsiye ediyoruz.

IMDb: 7,3

6. To Catch a Killer (2002)

Yakın tarihin en ünlü ve dehşet verici seri katillerinden John Wayne Gacy’e odaklanan ‘To Catch a Killer’, iki kısımlık bir küçük seri halinde çekilmiş. Yapımda  tam 33 cinayet işlemiş Gacy’nin peşine düşen dedektif Joe Kozenczak’nin öyküsünü izliyoruz.

IMDb: 7,4

5. 10 Rillington Place (1971)

www.beyazperde.com

Timothy Evans Londra’da iş arayan Gallerli bir emekçidir. Karısıyla birlikte kalacak yer ararken John Chrisie ile tanışırlar. Christie onlara 10 Rillington Place’de kalacak bir yer ayarlar. Evans’ın eşi hamile kalınca Christie durumu fırsat bilerek kürtaj yapmaya kalkışır. Lakin tek yapacağı bu mudur? Film John Christie isimli seri katilin komşusu Tim ve Beryl ile ortasında geçen gerçek olayları mevzu alır. 

IMDb: 7,5

4. Citizen X (1995)

www.sinemalar.com

‘Ben tabiatın bir hatasıyım, meczup bir hayvanım”

‘Yaptıklarımı cinsel bir tatmin için değil, daha çok huzur bulabilmek için yaptım’

Bu kelamların sahibi Andrei Romanovich Chikatilo, Sovyetler’in ‘tek’ seri katili.1978-1990 yılları ortasında 53 cinayet işlemiş olan Chikatilo’nun bu süreçte nasıl yakalanmadığını ve komünist düzende ‘seri katil’ anlayışını konu alan bir yapım Citizen X.

IMDb: 7,5

3. Zodiac (2007)

www.beyazperde.com

San Francisco’da bir seri katil, farklı gazetelere iletiler göndererek işlediği cinayetleri itiraf eder. Katil, gönderdiği bildirilerin yayınlanmasını ister; aksi taktirde daha fazla insanı öldürecektir. Genç ve utangaç bir gazete karikatüristi olan Robert Graysmith, gazetesine gönderilen iletilerin akabinde katil ile ilgili araştırmalara başlar. Zodiac olarak isimlendirilen katilin peşine düşen muhabir Paul Avery, müfettiş David Toschi ve William Armstrong katilin ayak izlerini takip etseler de bir sonuca varamaz. Yetkililer yavaş yavaş davadan çekilseler de Robert Graysmith, katili yakalamayı takıntı haline getirir.

IMDb: 7,7

2. In Cold Blood (1967)

1959 yılında Kansas’ta işlenen şoke edici cinayetleri bahis edinen sinema, Truman Capote’nin ünlü romanından sinemaya uyarlandı.

IMDb: 7,9

1. Salinui chueok (2003)

www.beyazperde.com

Cinayet Günlüğü’nde Güney Kore 90’lı yılların sonlarında askeri bir idarenin baskıcı tutumunun altındadır. Ülkede sansürler ve baskı her gün ağırlaşarak devam etmektedir. Bir gün bir tecavüze uğramış olan bir bayan vahşice bir cinayete kuran sarfiyat. Olayı çözmek için işin başına lokal bir polis dedektifi olan Park Doo-Man getirilir. Fakat uyguladığı tüm teknikler onu cinayetten uzaklaştırır. Bunun üzerine misyonun başına getirilen Seo, evvelki dedektiften daha başarılı olmak için elinden geleni yapacaktır. Bu tekinsiz ve şahane sinema, ‘Parasite’ ile mükafatları silip süpürmüş Güney Koreli direktör Bong Joon Ho’nun imzasını taşıyor. 

IMDb: 8,1

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: