DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4806493,09%
Kars
13°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Gezgin Muammer Yılmaz kanıtladı: Parasız da çantasız da gezilebiliyor
76 okunma

Gezgin Muammer Yılmaz kanıtladı: Parasız da çantasız da gezilebiliyor

ABONE OL
Temmuz 13, 2021 15:27
Gezgin Muammer Yılmaz kanıtladı: Parasız da çantasız da gezilebiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birinci kitabı ‘80 Günde Parasız Devrialem’in akabinde ‘800 Km Mutluluk’u yayımlayan Muammer Yılmaz “Önemli olan varılan nokta değil, seyahatin kendisidir!” cümlesinin kanlı canlı bir ispatı üzere. Seyahatlerinin belgeselini çekip kitaplarını yazan Yılmaz’ın arkadaşı Milan Bihlmann’la birlikte üç belgeseli var. 20 ülkede, BM ve AB’de konferans verip TEDx konuşması da yapan Yılmaz, bugüne kadar 90 ülkeyi gezmiş. Gezip gördükleriyle hayat ideolojisini de mutluluğa odaklayan Yılmaz’ın anlattıkları ilham verici…

Sizi tanıyabilir miyiz? Nasıl başladı ‘gezgin’ olma öykünüz?

Giresunluyum, Fransa’da doğup büyüdüm. 17 yaşındayken ABD’ye bir seyahat vardı. Babam “Gereken parayı kazanırsan gidebilirsin” dedi. Simit sattım, çikolata sattım, paranın tümünü topladım. Babam da ödül olarak gereksinimim olan kamerayı aldı. Ve öylece iki tutkum başladı; seyahat ve sinema çekmek. O yaşta Amerika’ya gitmek olağan ki çok hoş bir şeydi zira 17 yaşında kazanıp, biriktirip Amerika’ya gidebildiysem tüm dünyada gezebilirdim artık. Öylece devam ettim gezmeye. Tıpkı vakitte direktörüm. Sinemalar de yaptım.

Kaç ülke oldu?

90 ülke gezdim. Fransa, Portekiz ve Rusya’da seyahat programımız yayımlandı. Benim hayalim, TRT’de de yayımlanması.

‘80 Günde Parasız Devrialem’le başlayalım sohbetimize….

Arkadaşım Milan Bilhmann ile dünyada uygun insanların da olduğunu kanıtlamak için cebimizde 5 kuruş olmadan yola çıktık; 4 kıta, 19 ülke gezdik. O kitabın parasıyla Afrika’ya gittik, hayaller gerçekleştirip yardımlar ettik. Sonra da ‘Bir Hayalim Var Afrika’ belgeseli yaptık.

Ne tıp hayallerdi bunlar?

7 ülkede, 18 hayal gerçekleştirdik. Birinin çatısı delikti, onu değiştirdik. Ağaç diktik. Engelli sandalyesi aldık. Tanımadığımız bireyler bize dünya tipinde yardım etti; biz de onlara teşekkür etmek için Afrika’dakilere yardım ettik.

Bir yeterlilik zinciri üzere… Son olarak da yeni kitabınız ‘800 Km Mutluluk’ çıktı…

Yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Geçen sene, yolda yoga öğrendik. Su oruçları ve bunun üzere değişik oruç denemeleri yapıyoruz. Hareket etmeye, spor yapmaya, keyifli kalmaya, müspet olmaya dikkat ediyoruz. Bu yeni kitapta seyahatin dışında bu türlü farklı tecrübelerimizi de paylaşıyoruz.

‘Parasız gezmek’ biraz korkutucu bir fikir. Nasıl karar verdiniz?

Dünyanın her yerinde uygun beşerler olduğuna inanarak… Birkaç gezgin daha evvel bunu başarmıştı, bu bize ilham verdi. Birkaç test yaptık, baktık oluyor, Paris’ten yola çıktık. Kimi bize yemek verdi. Konutlarında yattık. Kimi otobüs yahut uçak bileti ikram etti. Kalbimize, ufkumuza, kanılarımıza, endişelerimize, yeni bir hayata seyahat yaptık.

HER ŞEYİ KABULLENEBİLİRSİN

Seyahatlerinizde yaşadığınız zorluklar oldu mu?

Meskenden parasız çıkmak güç, bir de bu türlü dünya tipine çıkıyorsunuz… Paranız yoksa seçeneğiniz yok. Nereye, ne gelirse, hangi otomobil durursa, hangi konut sizi kabul ederse ve hangi yemek önünüze gelirse kabul edip keyifli oluyorsunuz. Yani anladık ki sonuçta her şeyi kabullenebilir ve küçücük şeylere sevinebilirsin. Her zorluğun ardında bir hoşluk vardır. 1 saat yol kenarında otostop çekersin lakin önüne o denli hoş biri çıkar ki “Ben bunun için bu kadar saat beklemişim” dersin. Hayat her vakit tozpembe olamaz; maksat, zorlukları aşıp tahlil bulmaktır.

Öbür neler öğrendiniz?

Büyük bir otomobilim vardı, sattım. Artık bisikletle geziyorum. Evvelden en hoşu, en güzeli olmaya çalışırdım. Artık kendim olmaya çalışıyorum. Minimalist hayata döndük. Düşünün, üç ay hiçbir şey satın alamadım. Artık bir şey almadan, üç kez düşünüyoruz. Tüketim başından çıktık. Aslında bu soruyla yeni bir kitap yapmak gerekiyor.

Gezdiğiniz ülkelerde sizi en etkileyen neresi oldu?

En misafirperver ülkeler Türkiye, İran ve Kolombiya. Aslında İran’a ve Kolombiya’ya karşı önyargılar çok. Oraya gittiğinde çok misafirperver ve çok cana yakın olduklarını anlıyorsunuz. Yardım etmeyi çok seviyorlar…

‘800 Km Mutluluk’ yoluna tek diş fırçasıyla çıkmışsınız…

Bir diş fırçası, ekstra iç çamaşırı ve telefon şarjı aldık yalnızca. Evvel yeniden kısa denemeler yapıp birkaç kez çantasız çıktık. Her akşam iç çamaşırımızı yıkayıp yenisini giyiyorduk. Kitapta da yazıyor, hem pak kalıp hem de çantasız gezmek mümkün. Doğal ki zorlukları vardı. Fakat çantasız hafif yürüyüş yapmak ne kadar hoş… Gezginler genelde 10-20 kilo ortasında çanta taşıyorlar sırtlarında. Bu da çok zorlaştırıyor yürümeyi. Çanta aç-kapa yok. Sabah kalkıyor, pantolonumuzu giyiyorduk ve hazırdık! Size çantasız çıkın demiyorum ancak çantanızı ne kadar hafifletir, ne kadar küçültürseniz o kadar uygun. Deneyin, yavaş yavaş alışacaksınız. Hem çamaşır olmadan hem de pak kalarak gezilebiliyor, bu mümkün.

OTOSTOP TEHLİKELİ OLABİLİR

Yaşadığınız değişik bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Üçüncü kitap bu sorunun cevaplarından oluşacak. Tüm dünyayı gezdim, yalnızca ve yalnızca Türkiye’de herkes “Aç mısınız?” diye sordu. Bu soruyu öteki yerde bu kadar sık duymazsınız. Bir şeyler verip davet ederler ancak duruma nazaran…

Tehlikeli durumlar oldu mu?

Natürel ki otostop tehlikeli olabilir… Ona nazaran dikkatli oluyoruz. Üzerimizde pahalı eşya olmaması değerli. Dünya çeşidinde Romanya’dan İstanbul’a bir otobüsle geldik. O otobüste kamera çalındı. Genel olarak dünyada o denli fazla kötülük görmedik. Hiç korkmadık.

Gezmek için paraya muhtaçlığımız olmadığını kanıtlıyorsunuz. Bir gezgin olarak gençlere vereceğiniz tavsiyeler neler?

Devamlı yollardayız ve lüksten uzak duruyoruz. Gezginliğin kademeleri var. Parana nazaran gezersin, paran yoksa da gezebilirsin. Biz de bunu ispat ettik. Couchsurfing.com, Wwof.fr, Workaway.com üzere tertipler var. Gençler bunlardan faydalanabilir. Farklı beşerlerle konuşa konuşa yapılan seyahatler en hoşu bence. Bu nedenle otelden çok tanıştığım bireylerin konutunda kalmayı seviyorum. Neler yediklerini, nasıl yaşadıklarını, alışkanlıklarını öğreniyorsun. Tavsiyem, sizi konuk edecek tanıdık, arkadaş varsa oraya gidin.

Bu kitap Santiago Yolu’nu anlatıyor.

30 GÜNDE 1 MİLYON ADIMIN KISSASI

‘800 Km Mutluluk’ta neler anlatıyorsunuz?

İspanya’nın Santiago de Compostela kentinde biten 800 kilometrelik bir yürüyüş. Burası bir hac yolu. 30 gün ve 1 milyondan fazla adım… Bunun günlüğü üzere kitabımız; 30 günün zorlukları, hoşlukları, tanıştığımız insanları ve hayat deneyimlerini içine sığdırdık. İdeoloji dolu, öykü dolu bir kitap. Olağan ki tabiatla iç içe olmak, meyvelerini yemek, sularını içmek çok hoş. Tıpkı vakitte dağları aşmak, yürümek çok güç. Her yerin ağrıyor… Hepsini anlattık. Gezdiklerimizi, gördüklerimizi, yaşadıklarımızı paylaşmayı seviyoruz.

90 ülke, yüzlerce kent gezen Muammer Yılmaz’ı www.muammer.fr’den de takip edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: