DOLAR 17,9325 0.06%
EURO 18,2604 -0.05%
ALTIN 1.022,19-0,06
BITCOIN 4163231,14%
Kars
24°

AÇIK

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Oluyor da Depremleri Önceden Haber Verebiliyor?
53 okunma

Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Oluyor da Depremleri Önceden Haber Verebiliyor?

ABONE OL
Mayıs 14, 2022 19:00
Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Oluyor da Depremleri Önceden Haber Verebiliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Google Türkiye tarafından zelzeleleri saniyeler öncesinde haber veren sistemin ayrıntıları paylaşıldı. Zelzele jenerasyonundaki bir ülke olmamız nedeniyle bu sistem geçtiğimiz yıl hayata geçirilmiş ve birtakım zelzeleleri haber vermişti. Pekala Google’ın sarsıntı ikaz sistemi nasıl oluyor da sarsıntısı saniyeler öncesinde haber verebiliyor?

Google’ın hakikaten hayatları kurtarabilecek olan zelzele ihtar sistemi geçtiğimiz haftalarda ülkemizde yaşanan bir sarsıntıyı haber vermişti.

Antalya’da gerçekleşen 5,3’lük zelzelenin sarsıntısı şimdi hissedilmeye başlamadan evvel kullanıcılar, zelzele olacağına dair bildirim almışlardı ve saniyeler sonra sarsıntı hissedilmeye başlamıştı. Şimdiyse sistem, bugün erken saatlerde İzmir’de gerçekleşen sarsıntı için saniyeler öncesinde kullanıcılarına bir ikaz gönderdi.

Google’ın ülkemizde de faal hale getirdiği Android sarsıntı İkazları Sistemi sayesinde Android kullanıcılarına bildirim gelmişti.

Google Türkiye tarafından bu sistem hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Google Eser Yöneticisi Boone Spooner da düzenlenen basın toplantısına katılarak ayrıntıları aktardı.

Birinci olarak Android Zelzele İhtarları Sistemi nedir ile başlayalım.

Google’ın Android Sarsıntı İhtarları Sistemi, 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm zelzeleler için kullanıcılarına ihtar göndermeyi amaçlıyor. Bir sarsıntı, Mercalli şiddet ölçeğine nazaran bedellendiriliyor ve şiddet ölçeği 4 ve üzerindeyse, kullanıcılara iki farklı cinste ikaz gönderilebiliyor. Bu iki ihtar, şiddet ölçeğine nazaran farklılık gösteriyor.

  • Mercalli ölçeğine nazaran 3 – 5 ortasında ise (deprem büyüklüğü en az 4,5 olmak şartıyla) kullanıcılara ‘Farkına Var’ uyarısı gönderiliyor. Bu ihtar, telefonun bildirimlerinde gösteriliyor ve kullanıcıya hafif sallantı uyarısı geçiliyor.

  • Mercalli ölçeğine nazaran 5 ve üzeri şiddetteki sarsıntılarda, yani büyüklüğü ortalama 5 ve üzeri olan sarsıntılarda ise kullanıcılara ekranın tamamını kaplayan biçimde “Eyleme Geç” uyarısı gönderiliyor. Bu ihtarda kullanıcılar, kendilerini müdafaaya almaları gerektiği konusunda da uyarılıyor.

  • Kullanıcı, sarsıntı bildirimiyle 4 dakika içinde etkileşimde bulunmadığı takdirde bildirim, ‘Deprem oldu’ bildirimine dönüşüyor ve gerçekleşen zelzele hakkında büyüklük ve uzaklık bilgisi veriliyor.

Gelelim artık asıl soruya: Google zelzeleleri nasıl saniyeler öncesinde bildirimle haber verebiliyor?

Android Sarsıntı İhtarları Sistemi, büsbütün Android aygıtlara bağlı biçimde çalışıyor. Google’ın altyapısına bağlı olan sistem, Android telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin bir manada sismometre olarak çalışmasını sağlıyor. Bir bölgede sallantı hissedildiğinde bu sallantıya dair bilgiler, Google Cloud üzerinden süratli bir halde gönderiliyor. İlgili sallantı bilgileri, sadece prize takılı ve sabit olan Android telefonlardan elde ediliyor.

Birçok Android telefon tarafından gönderilen bilgilerin işlenmesinin akabinde Google, sallantının iddiası şiddetini ve büyüklüğünü belirleyerek zelzelenin beklenen tesir alanını da hesaplıyor. Bu tesir alanında bulunan tüm Android kullanıcıları, zelzelenin merkez üssüne bağlı olacak biçimde 60 saniye içinde bildirim alıyorlar.  Merkez üssü kullanıcıya ne kadar uzak olursa, bildirim alması da o kadar ihtimal dahilinde oluyor.

Zelzele anında zelzelenin şiddeti ve büyüklüğünün arttığı hissedildiğinde de bilgiler güncelleniyor, bildirimler de değişebiliyor. Örneğin sarsıntı giderek artmaya devam ederse Google, anlık olarak sarsıntının tesir alanını da büyüterek daha geniş bir alandaki kullanıcılara bildirim göndermeye başlıyor. Bu sürecin yalnızca birkaç saniye içinde gerçekleştiğini de belirtmek gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: