DOLAR 13,5415-1.89%
EURO 15,2832-2.18%
ALTIN 776,16-1,64
BITCOIN 6918031,96%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hakimleri Hedef Göstermişti: Fatih Tezcan Hakkında 3 Yıla Kadar Hapis Talebi
29 okunma

Hakimleri Hedef Göstermişti: Fatih Tezcan Hakkında 3 Yıla Kadar Hapis Talebi

ABONE OL
Kasım 3, 2021 04:54
Hakimleri Hedef Göstermişti: Fatih Tezcan Hakkında 3 Yıla Kadar Hapis Talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Provokatif açıklamalarıyla Türkiye’nin kutuplaşmasında kıymetli rol oynayan Fatih Tezcan hakkında ‘Terörle Uğraşta vazife almış şahısları maksat göstermek’ kabahatinden re’sen başlatılan soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, kuşkulu Tezcan’ın 3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 23 Mayıs 2021 tarihinde kuşkulu Fatih Tezcan’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Fatih Tezcan’ın ‘FETÖ’cü yargıçları araştırıp mahkemede yüzlerine karşı ‘Ben senin karşında ayağa kalkamam! Sen FETÖ’cüsün’ diyen şahsıma, ‘Sen kimsin ki yargıçları araştırıyorsun’ demenin iki manası olabilir: 1: Mesleğimi unutmak. 2:Tezgahları bozulacağı, planları ifşa olacağı için tutuşmak. Hangisi?’ ve ‘5 Nisan 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve öbür sanıkların beraat kararlarını bozan İstinaf Mahkemesi kararına ve heyetin isim listesine ulaştım. Heyet Lideri Hâkim M.H.Y’yı ve üye hâkimler A.S ve A.A’nın temaslarını araştırıyoruz.’ şeklinde paylaşım yaptığı belirtildi.

Yakalama kararı çıkartılmıştı

Bu paylaşımları nedeniyle kuşkulu Tezcan hakkında ‘Terörle Çabada misyon almış şahısları amaç göstermek’ hatasından re’sen soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede, şüphelinin olabileceği adreslerde arama yapıldığı lakin tüm aramalara karşın ulaşılamadığı, bu nedenle hakkında sözünün alınması için yakalama kararı çıkartıldığı kaydedildi.

‘Kimseyi gaye göstermedim’

Kuşkulu Fatih Tezcan’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü’nce 29 Haziran 2021 tarihinde yakalandığı söz edildi. Kuşkulu Tezcan’ın tabirinde, ‘Bahse bahis tweetleri kendisinin atmış olduğunu, bu tweetlerin Anayasa’ya, AİHM kanun, karar ve içtihatlarına uygun olduğunu, bir cürüm ögesi bulunmadığını, kamu güvenliğini tehlikeye atacak hiçbir bilgi paylaşmadığını, kimseyi gaye göstermediğini’ söylediğine yer verildi. Şüphelinin savcılıktaki sözünde de ‘Herhangi bir kabahat işlediğini düşünmediğini’ belirttiği anlatıldı.

‘Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak’

İddianamede, kuşkulu Fatih Tezcan’ın toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlar ile kime yönelik olduğu anlaşılacak formda terörle çabada vazife almış görevlilerin hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak maksat gösterme cürmünü işlediği belirtildi. Kuşkulu Tezcan’ın ‘Terörle Uğraşta vazife almış şahısları amaç göstermek’ hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. Kuşkulu Tezcan önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: