DOLAR 13,47080.66%
EURO 15,29530.92%
ALTIN 793,490,46
BITCOIN 517195-10,11%
Kütahya

KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Halit Ziya Uşaklıgil- Kırık Hayatlar
138 okunma

Halit Ziya Uşaklıgil- Kırık Hayatlar

Halit Ziya Uşkalıgil Kırık Hayatlar

ABONE OL
Haziran 7, 2021 18:37
Halit Ziya Uşaklıgil- Kırık Hayatlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sevgili dostlar, bugün sizlere tavsiye edeceğim kitap, Halit Ziya Uşaklıgil’in kaleminden müthiş bir dönem romanı olan, Kırık Hayatlar adlı eser. Halit Ziya,  Aşk-ı Memnu ve Mai ve Siyah’tan sonra bu romanda da toplumun, yani mahallenin insan üzerindeki etkilerini çarpıcı bir şekilde  ele alıyor.

 

Pek çok eleştirmen tarafından, yazarın  kullandığı dil sebebi ile Türkçeyi zenginleştirdiği ileri sürülmektedir. Kendi hayatından izler taşıyan bu romanın merkezinde aile, toplum ve birey deinlemesine ele alınıyor ve madalyonun öteki yüzü açığa çıkıyor. Yayınlandığı ilk yıllarda sansüre uğrayan bu romanın gösterişli hayatların arkasındaki trajedileri dikkat çekiyor.

Halit Ziya Uşaklıgil kimdir?

Doğum          :1866 İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm             :27 Mart 1945 (79 yaşında) İstanbul, Türkiye
Takma ad     :  Mehmed Halid (Ziyaeddin)
Meslek          :Yazar
Milliyet         :Türk
Dönem          :Servet-i Fünûn, cumhuriyet dönemi
Edebî akım   : Realizm, sembolizm

 

 

 

 

Yaşamı.

İstanbul’un Eyüpsultan semtinde doğdu. Uşşâkizâdeler diye anılan ve bir kolu İzmir’e yerleşerek halı ticaretiyle uğraşan Uşaklı Helvacızâdeler ailesine mensuptur. Babası halı tüccarı Halil Efendi, Uşak’tan İzmir’e göçmüş varlıklı bir ailedendi. Halid Ziya, o sırada İstanbul’a yerleşmiş olan Halil Efendi ile Behiye Hanım’ın üçüncü çocuğu olarak Dünya’ya geldi.

 

Mahalle mektebindeki ilk eğitiminin ardından Fatih Askeri Rüştiyesi’ne devam etti. 93 Harbi’nin başlaması ile Halil Efendi’nin işleri bozulunca aile, İzmir’e yerleşti ve Halit Ziya öğrenimini İzmir Rüştiyesi’nde sürdürdü. Ardından İzmir’de Ermeni Katolik rahiplerinin çocukları için kurulmuş yatılı bir okula devam ederek Fransızcasını geliştirdi; Fransız edebiyatını yakından tanıdı.

Edebî Kişiliği

Altmış yıllık yazı hayatında şiir dışında pek çok eser kaleme alan Halid Ziya modern Türk edebiyatına romanları ve hikâyeleriyle damgasını vurmuş bir yazardır. Türk romanının büyük ustası olarak kabul edilir.

Edebiyata Fransızcadan ve İngilizceden bâzı küçük hikâyeler çevirmekle girmişti. Çeşitli konularda yazı ve makalelerin ardından nesir niteliğinde şiirler yazmış, bu ürünlerine “mensur şiirler” adını vermişti. Bu hazırlıklardan sonra ilk roman denemelerini yaptı.

1886-1908 yılları arasında sekiz roman kaleme alan yazar, bu türdeki ilk eserlerini Fransız realistleri ve natüralistlerinden etkilenerek yazdı. Acemilik dönemi ürünü olan ilk romanlarından sonra Ferdi ve Şürekâsı ile olgunluk dönemine girdi ve ardından Servet-i Fünûn‘un edebî beyannâmesi olan Mâi ve Siyah’ı kaleme aldı. Romanlarında olaya dayanan anlatım yerine kahramanların iç dünyasını sanatkârane üslûpla tahlile dayanan yeni bir anlayış benimsenmiştir. Eserlerinde toplumsal mesaj verme endişesi taşımaz. Romanı, insanın iç dünyasına ait bir tür olarak görmüştür.

Hikâye türünün de Türk edebiyatındaki ilk gerçek temsilcisi olarak kabul edilir. Hikâyeleri, romanlarına oranla daha doğal ve yerlidir.

Roman ve hikâyeleri dışındaki en önemli eserleri anılarıdır. Türk edebiyatında anı türünde en çok eser vermiş yazarlardandır

 

 

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: