DOLAR 13,70540.3%
EURO 15,53910%
ALTIN 781,720,36
BITCOIN 762640-1,36%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hem Filozof Hem İmparator! Marcus Aurelius’un Başyapıt Eseri Kendime Düşünceler’den En İyi 15 Alıntı
9 okunma

Hem Filozof Hem İmparator! Marcus Aurelius’un Başyapıt Eseri Kendime Düşünceler’den En İyi 15 Alıntı

ABONE OL
Kasım 5, 2021 10:24
Hem Filozof Hem İmparator! Marcus Aurelius’un Başyapıt Eseri Kendime Düşünceler’den En İyi 15 Alıntı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marcus Aurelius’u tanıyor musunuz? Kendisi 61-180 yılları ortasında Roma İmparatorluğunu yöneten ve 96- 180 yılları ortasında vazife yapan Beş Yeterli İmparator’dan sonuncusudur. Çocukluk periyodunda güzel bir eğitim alan Marcus, Zenon’un öncü olduğu, memnun olmanın faziletli olmaktan geçtiğini savunan niyet akımı olan Stoa İdeolojisinden etkilendi. Bundandır ki en yeterli Stoacı filozoflarından biri olarak bilinir. İmparatorluğu yönetirken aldığı kararlarda Stoa ideolojisi hayli tesirli oldu. Marcus Aurelius’a ilişkin ”Kendime Düşünceler” isimli felsefi eser ise 170–180 yıllarında savaş sırasında yazıldı. Eser, günümüzde hala büyük hürmet duyulan, okuyan herkesi etkileyen ve içerisinde Stoa ideolojisine dair birçok değerli fikir ve not barındıran bir başyapıttır. İşte sizler için Mark Aurelius’un başyapıtı ”Kendime Düşünceler” kitabından en düzgün alıntılar…

1. ”Sabahları uyandığında hayatta olmanın, sevmenin, keyifli olmanın ve düşünmenin nasıl bir ayrıcalık olduğunu düşün.”

2. ”Öldüğünde oburlarının senin hakkında söyleyeceklerini kaygı etmekten, tabiatın sana artık bahşettiklerini umursamıyorsun. ”

3. “Her şey fanidir, hatırlayan da hatırlanan da.”

4. ”Nasıl uygun bir insan olunacağı hakkında daha fazla konuşma, o denli biri ol.”

5. ”İntikam almanın en âlâ yolu intikam alınacak bireye benzememektir.”

6. “Neyi sık sık düşünüyorsan, aklın da ona emsal bir şey olacaktır: Zira ruhu dolduran niyetlerdir.”

7. ”Kesinlikle gerçekleştirmek istediğin şeyler için hızlan, boş umutları defet, şayet kendinle ilgiliysen, hâlâ mümkünken kendi yardımına kendin koş.”

8. “Oysa memnunluk kolay olandadır. Savaşa gerek duymayandır, kıyaslamayandır, yarıştırmayandır, koşturmayandır, korkutmayandır, meydan okumayandır.”

9.”İşlerini ağırdan alma; kelamlarında bulanık, fikirlerinde kararsız olma. Ruhun her seferinde ne kendi içine kapansın, ne de dışarıya taşsın.”

highexistence.com

10. ”Seni en sonunda sadakati ihmale, saygıyı bırakmaya, bir şeylerden nefret etmeye, kuşku duymaya, lanet okumaya bir şeyleri yapıyormuş üzere görünmeye, duvarların ve perdelerin gerisinde kalması gereken şeyleri arzulamaya zorlayacak uğraşları asla kendine yararlı sayarak yüceltme.”

www.flickr.com

11. ”Ünden hoşlanan kişi, kendi memnunluğunu diğerlerinin coşkusunda arar; zevkten hoşlanan kişi kendi eğilimlerinde; bilge insansa, kendi davranışlarında bulur memnunluğunu.”

12. ”Kesinlikle gerçekleştirmek istediğin şeyler için hızlan, boş umutları defet, şayet kendinle ilgiliysen, hâlâ mümkünken kendi yardımına kendin koş.”

fineartamerica.com

13. ”Herhangi birinin senin hakkında ne düşündüğünü umursama; uzun ya da kısa hayatının geri kalanını kendi tabiatın istediği üzere yaşamak yetsin sana.”

www.chriscureton.com

14. ”Kendi ruhunu yakından takip etmeyenlerin bedbaht olması kaçınılmazdır.”

www.flickr.com

15. ”Ya alıştığın yerde yaşarsın, ya da kendi isteğinle alıştığın yerin dışına çıkarsın; ya da ölürsün ve hizmetin tamamlanır Bunlardan diğer seçenek yok. Bu yüzden yürekli ol.”

www.thevintagenews.com

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: