DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 565462-0,06%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
Hollanda, Çocukları ‘influencer’lardan Korumak İçin Harekete Geçiyor
14 okunma

Hollanda, Çocukları ‘influencer’lardan Korumak İçin Harekete Geçiyor

ABONE OL
Ekim 11, 2021 11:18
Hollanda, Çocukları ‘influencer’lardan Korumak İçin Harekete Geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hollanda hükümeti, çocukları, toplumsal medya platformlarında eser tanıtımı yapan ‘influencerlara’ karşı korumak için yeni bir düzenleme hazırlıyor.

Hükümet, internet üzerinden çocuk personelliği ve çocuk sömürüsüne karşı alınacak tedbirleri ebeveynler, pedagoglar ve öbür ilgili kurum ve kuruluşlarla tartışacak.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre halkın, influencerlarla ilgili berbata kullanım şikayetlerini bildirebilecekleri bir bildirim sınırı oluşturulacak.

“Gizli bir çocuk personelliği ve sömürü sorunu yaşanıyor”

Toplumsal işler ve istihdamdan sorumlu Devlet Bakanı Dennis Wiersma, Hollanda Televizyonu’nda yayınlanan “Kassa” isimli tüketici programında, internet tanıtımlarındaki çocuk personelliği ve sömürüsüne dikkati çekti. Hollandalı bakana nazaran çocuklar, YouTube’daki aile vloglarında yahut Instagram’daki paylaşımlarda, ebeveynleri tarafından eser tanıtımlarının bir kesimi haline getiriliyor. Bu durumda da zımnî bir çocuk personelliği ve sömürü sorunu yaşanıyor.

Hollanda’da reklamlar yahut TV programları konusunda 13 yaşından küçük çocuklar için katı kurallar var. Çocukların bu mevzularda ticari alanda yer alması fakat Toplumsal İşler ve Çalışma Müfettişliği’nin (SZW) özel müsaadesiyle mümkün.

“Anne influencerler da çocuklarını tanıtım aracına dünüşürüyor”

Çocuk işçiliğini önlemeye dönük bu tedbirler, aslında internet ortamını da kapsıyor. Lakin, toplumsal medyada bu kurallara her vakit uyulmuyor. Bilhassa YouTube’daki görüntülerde günlük hayatlarını gösteren ve bundan gelir elde eden aileler, çocukları reklamların bir kesimi haline getiriyor.

Yine “anne influencerler” (mom-fluancerler) da, çocuklarını Instagram paylaşımlarında tanıtım aracına dönüştürüyor. Bunların resmi makamların müsaadesi olmadan gerçekleştiğini ve bu alandaki çocuk personelliği ile çocuk sömürüsünün gizlendiğini vurgulayan hükümet, 2022 başından itibaren yeni düzenlemeleri hayata geçirecek.

İhbar sınırı kurulacak

SZW Müfettişliği’nin meclise gönderdiği yasak düzenleme önerisi uyarınca, yılbaşından itibaren ulusal çapta bir ihbar ve yardım sınırı kurulacak. Toplumsal medyada çocuk personelliği ya da sömürüsü ile ilgili şikayetler bu sınır sayesinde ilgili mercilere iletilebilecek.

Bakanlık, toplumsal medyada çocukların kullanıldığı reklamları veren şirketleri de takibe alacak. Hem influencerler hem de reklam veren şirketlere karşı yaptırım olasılıkları gündeme gelecek.

Ebeveynler, pedagoji uzmanları ve başka ilgili kuruluşlarla tartışarak tedbirlere son formunun verileceğini belirten Bakan Wiersma, Fransa’da halihazırda uygulanmakta olan çocuk sömürüsüne karşı maddeleri da inceleyeceklerini söyledi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: