DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5659170,66%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?
14 okunma

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

ABONE OL
Ekim 11, 2021 23:00
Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En yaygın hudut sistemi hastalıklarından biri olan huzursuz bacak sendromu (HSB), bacakları hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtüyü içerir. Huzursuz bacak sendromu her yaşta görülmekle birlikte, rahatsızlık bilhassa dinlenme esnasında huzursuzluk hissinin artmasına neden olur. Karşı konulmaz bu hareket hissi karşısında hastalar bedenlerini rahat bırakmalıdırlar. Kolay hayat biçimi değişliklerinin yanı sıra hastalığa neden olan etkenlerin tedavisi ile huzursuz bacak sendromunun belirtilerinde azalma sağlanabilir. Pekala, huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? Haberimizde huzursuz bacak sendromu nasıl geçer sorusunun karşılığını bulabilirsiniz. İşte huzursuz bacak sendromu ile ilgili detaylar…

Huzursuz bacak sendromu hastalığında belirtiler kimi bireylerde orta ara, kimilerinde gün içinde devamlı görülmekte, geceleri ise artış göstermektedir. Huzursuz bacak sendromunun kesin olarak neyden kaynaklandığı birçok hadisede tespit edilememiştir. Durumun bilhassa kas hareketlerini teyit etmek için beyinden salgılanan depominde ortaya çıkan bir dengesizlikten meydana geldiği düşünülmektedir. Gebelik periyodunda de görülebilen HSB, anemi, demir eksikliği, alkolizm, genetik faktörler ya da kronik hastalıklar sebebi ile görülmekte ve şahısların ömrünü olumsuz etkilemektedir. Haberimizde huzursuz bacak sendromu nasıl geçer sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. Lakin bazen ömür şekli değişiklikleri huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı için kâfi olmayabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun en besbelli semptomu bacakları hareket ettirme dürtüsüdür. Bunun yanı sıra sık görülen belirtiler şöyledir;

• Bir mühlet hareketsizliğin akabinde görülen duyumlar

• Akşamları berbatlaşan, geceleri artan belirtiler

• Gece bacak seğirmesi

• Belirtileri hafif ya da şiddetli olabilir. Şiddetli hadiselerde HSB hayli rahatsız edicidir. 

• Uykuda bacakları kıpırdatma

Huzursuz bacak sendromu genel olarak ayaklarda ve bacaklarda olağandışı hissedilen duyumlar halinde tanımlanır. Sıklıkla her iki bacakta meydana gelen duyumlar, nadiren kollarda görülebilir. Kimi hastalarda kaşıntı, sürünme hissi, nabız hissi ya da elektriklenme hissi de görülebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

Huzursuz bacak sendromu, demir eksikliğinden kaynaklandığında uygun bir tedavi ile belirtiler azalabilir. İlaç tedavisi de huzursuz bacak sendromunun tedavi seçenekleri ortasında yer alır. Birtakım hadiselerde birkaç kolay hayat stili değişikliğinden öteki bir tedaviye muhtaçlık duyulmaz. Bunlar;

• Kaliteli uyku için kâfi bir uyku ortamı hazırlamak. Belirli saatlerde uykuya geçmek ve kalkmak değerlidir. En az 7 saat uyku almak dinlenmeyi destekleyecektir. 

• Çoka kaçmayacak biçimde sistemli idmanlar yapmak, yüklü olarak geç saatlerde çalışmak belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

• Kahve, çay, alkol ve asitli içecekler kesilmelidir.

• Ilık su eşliğinde banyo yapmak, bacaklara masaj uygulamak kasların gevşemesine tesir eder.

• Soğuk ve sıcak kompresler uygulamak yahut dönüşümlü olarak her ikisini birden uygulamak uzuvlarda duyumların hissedilmesini önleyebilir.

• Ayak kılıfları ayak tabanına baskıyı arttırdığından huzursuz bacak sendromu belirtileri bu kılıf ile azaltılabilir. 

Kronik bir rahatsızlık olan Huzursuz Bacak Sendromu, medikal olarak hekim nezareti ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hangi ilacın kullanılacağı yahut dozajı hekim tarafından belirlenmelidir. Ömür stili değişikliklerine karşın şiddeti gün içinde artan belirtiler için kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: