DOLAR 13,73880.53%
EURO 15,56640.23%
ALTIN 783,270,56
BITCOIN 759828-1,56%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

İklim Zirvesi: Ülkeler ‘Hayal Kırıklıkları’ Arasında Anlaşmaya Vardı
17 okunma

İklim Zirvesi: Ülkeler ‘Hayal Kırıklıkları’ Arasında Anlaşmaya Vardı

ABONE OL
Kasım 14, 2021 16:40
İklim Zirvesi: Ülkeler ‘Hayal Kırıklıkları’ Arasında Anlaşmaya Vardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İskoçya’nın Glasgow kentinde iki haftadır süren İklim Tepesi, global ısınmayı 1,5 santigrat derecede sınırlama gayesini canlı tutmayı amaçlayan global bir mutabakatla sonuçlandı. 200’e yakın ülkenin imza attığı muahedenin kömür kullanımıyla ilgili kısmında son dakikada değişiklik yapılmak zorunda kalındı.

İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan COP26’da müzakereler, kimi itirazlara rağmen tüm iştirakçi ülkeler tarafından imzalandı.

Bir muahedeye varmak için belirlenen mühletin cuma 18.00’de sona ermesine karşın, fosil yakıtlarla ilgili uyuşmazlık nedeniyle çıkmaza giren müzakereler bir söz değişikliğiyle tamamlandı.

Hindistan son anda itiraz etti

Hindistan mutabakatın onaya sunulmasına çok az bir vakit kala, metinde, sera gazı emisyonlarının tek başına en büyük kaynağı pozisyonundaki kömür enerjisini “aşamalı olarak durdurmak” yerine “aşamalı olarak azaltılması” formunda değişiklik yapılmasını talep etti. 

Hindistan’ın bu talebi, ortalarında kimi kırılgan küçük ada ülkelerinin de bulunduğu çok sayıda ülkeden ve iklim savunucularından muahedeyi zayıflattığı gerekçesiyle reaksiyon gördü. Ülkeler yapılan değişiklik karşısında hayal kırıklıklarını lisana getirse de metni kabul etti.

İsviçre Etraf Bakanı Simonetta Sommaruga, kömürle ilgili sözün değiştirilmesine ait, ‘Kömür ve fosil yakıt sübvansiyonları konusunda anlaştığımız lisanın şeffaf olmayan bir süreç sonucunda daha da yumuşatılmasından ötürü derin hayal kırıklığımızı söz etmek isteriz’ diye konuştu.

Sommaruga bu durumun dünyayı 1.5C maksadına daha fazla yaklaştırmayacağını belirterek, ‘Bu, amaca ulaşmayı zorlaştıracak’ dedi.

“Derin hayal kırıklığını anlıyorum”

COP Lideri Alok Sharma, anlaşmaya varılmasının akabinde yaptığı konuşmada, ‘Bütün delegelere bu sürecin gelişme formundan ötürü özür dilediğimi ve çok üzgün olduğumu söylemek istiyorum.’ dedi.

‘Derin hayal kırıklığını da anladığını’ kaydeden Sharma, lakin tekrar de muahedeyi müdafaanın hayati kıymet taşıdığını vurguladı.

Ada ülkesi Fiji delegasyonundan yapılan açıklamada ise ‘sadece şaşkınlık değil, birebir vakitte büyük hayal kırıklığı içinde oldukları’ tabir edilerek, ‘Bu bizi 1,5 dereceye yaklaştırmak yerine bu gayeye ulaşmayı zorlaştıracak.’ denildi.

Bununla bir arada birinci kere bir BM iklim mutabakatında fosil yakıtlardan bahsedilmiş oldu. 

Varılan muahedede ülkeler global sıcaklık artışının sanayi ihtilali öncesine oranla 1,5 derece ile sonlandırılması için gelecek yılın sonuna kadar 2030 emisyon azaltma maksatlarını güçlendirmeyi kabul etti.

Yansılar

Greenpeace Memleketler arası İcra Yöneticisi Jennifer Morgan, mutabakata ait, ‘Silik, zayıf ve 1,5 derece gayesi yalnızca nefes alıyor. Lakin kömür çağının sona erdiğine dair bir sinyal gönderildi ve bu değerli.’ açıklamasında bulundu.

Yardım kuruluşu Christian Aid‘in CEO’su Amanda Mukwashi de ‘COP26’nın 1,5 dereceyi canlı tutmak için en yeterli baht olduğu söylendi lakin 1,5 derece hayat dayanağına alındı.’ değerlendirmesini yaptı.

Meksika Dışişleri Bakanlığı Global Sıkıntılar Genel Direktörü Camila Isabel Zepeda Lizama, ‘Şeffaf ve kapsayıcı olmayan bir süreçte kenara itildiğimize inanıyoruz. Hepimizin devam eden telaşları var lakin metni tekrar açamayacağımız söylendi. (…) Örneğin Meksika, insan hakları lisanının güçlendirilmesi gerektiğine inanıyor. Bu cins taleplerin duyulmaması için büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Öbürleri ise hala taahhütlerinin yumuşatılmasını isteyebilir.’ tabirlerini kullandı.

Muahedede neler var?

Bunun yanında mutabakatın olumlu taraflarına dikkat çekenler de var.

Glasgow İklim Mutabakatı, daha fakir ülkeleri tatmin edebilecek seviyede olduğu bedellendirilen mali teşvikler içeriyor. 

Mutabakat ayrıyeten, en fazla karbon salınımı yapan ülkeleri 2022 yılı sonuna kadar emisyonları azaltma istikametinde daha güçlü taahhütler ortaya koymakla yükümlü tutuyor. Muahede, global ısınmaya neden olan sera gazı emisyonlarını azaltma yolunda bugüne kadarki verilmiş taahhütlerin kâfi olmaktan çok uzak olduğunu kabul ediyor ve ülkelerden, şu anki istenen her 5 yılda bir yerine her yıl daha güçlü iklim kelamları vermesini istiyor.

İklim mutabakatı, fakir ülkelere, bugüne kadar verilen kelamlardan daha fazla mali yardımı nihayet alacakları tarafında kelamlar içeriyor fakat bunun için hiçbir garanti vermiyor.

Muahedede varlıklı ülkelere, iklime ahenk konusunda kırılgan ülkelere ayrılan fonun 2025 yılına kadar, 2019 yılındaki seviyenin iki katına çıkarılması daveti yapılıyor. Mevcut fonlar şu anda en fakir ülkelere gidiyor ve iklim fonlarının çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

Ayrıyeten BM’ye bağlı bir komitenin, güçlü ülkelerin 2020’ye kadar kelamını verdiği fakat yerine getirmediği yılda 100 milyar dolarlık iklim fonu katkısının gerçekleştirilmesi konusunda sağlanan ilerlemeyle ilgili gelecek yıl bir rapor hazırlayacağı belirtildi. Bununla birlikte, yılda 100 milyar doların bile fakir ülkelerin gereksinimlerini karşılamada çok yetersiz kaldığı, gereksinimlerin 2030’a kadar 300 milyar doları bulabileceği söz ediliyor.

AA, BBC ve VOA

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: