DOLAR 13,5323-1.94%
EURO 15,2507-2.2%
ALTIN 776,35-1,62
BITCOIN 6910492,14%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk Bakışta Sıradan Bir Düğüne Benzese de Gizli Detaylarıyla Hüzünlendiren Tablo: Arnolfini’nin Evlenmesi
25 okunma

İlk Bakışta Sıradan Bir Düğüne Benzese de Gizli Detaylarıyla Hüzünlendiren Tablo: Arnolfini’nin Evlenmesi

ABONE OL
Kasım 16, 2021 22:20
İlk Bakışta Sıradan Bir Düğüne Benzese de Gizli Detaylarıyla Hüzünlendiren Tablo: Arnolfini’nin Evlenmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzyıllardır tartışmalara bahis olan, gizemleri hala çözülemeyen binlerce sanat yapıtı artık internet sayesinde tek tıkla karşımıza geliyor. Biz de şahsen gezemediğimiz müzelerden pahalı bir tabloyu incelemeye aldık: Jan van Eyck’ın 1434 tarihli ‘Arnifolni’nin Evlenmesi’ yapıtı. Merak edilen Arnifolni’nin öyküsüyle bir arada en ince ayrıntılarıyla sizin için derledik. Buyrun içeriğe! ????

Kaynak: https://www.thecollector.com/arnolfin…

Eski çağlar boyunca beşerler sanat yapıtlarını görmek emeliyle uzun yollar kat etmiş, neredeyse servetler harcamış. Lakin bizler içinde bulunduğumuz teknoloji çağı sayesinde şahsen göremediğimiz yapıtların en ince ayrıntılarına tek tıkla ulaşabiliyoruz.

O yüzden sizinle bir arada kıymetli bir tabloyu incelemeye alalım dedik!

Görmüş olduğunuz tablonun ismi ‘Arnolfini’nin Evlenmesi’ ve Belçika doğumlu ressam Jan van Eyck’a ilişkin. Yapıtın sanat tarihi içerisinde büyük ilgi görmesinin sebebi ise hem gizlenmiş simgeleri, hem de ressamın kullandığı özgün perspektif…

1434 yılında tahta pano üzerine yağlı boya ile yapılan eser an itibariyle Londra’da bulunan National Gallery’de sergilenmekte. Yapıtın boyutları ise 82 cm x 60 cm.

Öncelikle tabloya birinci bakışımızda evlenmekte olan bir çifti mevzu aldığını görüyoruz ve isminden anlaşıldığı üzere damat, tüccarlıkla uğraşan Arnolfini ailesinin bir ferdi.

Sanat tarihçilerinin araştırmalarına nazaran fotoğraftaki adam, Belçikalı sanatkarın arkadaşı Giovanni di Nicolao Arnolfini, yanındaki de eşi Costanza Trenta.

Lakin burada kıymetli bir ayrıntı devreye giriyor…

Zira gelin olduğu kestirim edilen Costanza’nın, tablonun çizilmesinden bir yıl evvel yani 1433’te doğum yaparken hayatını kaybettiği ortaya çıkıyor!

Uzun yıllar boyunca düğün portresi olduğu düşünülen tablonun tüm manası bu bilgiyle değişiyor alışılmış. Sanat tarihçisi Margaret Koster, fotoğrafın aslen bir düğün portresi değil de Arnolfini’nin vefat eden eşi Costanza’nın anısına yapılmış bir hatıra tablosu olduğunu öne sürüyor.

Akıllarda soru işaretleri yaratan bir öbür mevzuya, çiftimizin ellerini tutma durumuna geliyoruz. Arnolfini’nin, açık elini tutmasını hayatı ellerinden kayarken hala ona tutunması olarak yorumlanıyor.

Daha evvelce ise sanat tarihçileri çiftin sağ ellerini tutmalarını Antik Roma inanışlarına nazaran evlilik, birlik olma üzere manalara yoruyorlardı.

Çiftin ellerine biraz daha yakından bakalım…

Art planda gözümüze çarpan ‘gargoyle’ ya da Türkçeye geçmiş haliyle çörten, gotik mimarisinde sık sık kullanılan ve vefatı sembolize eden bir yaratık.

Ellerle ilgili göze çarpan bir öbür ayrıntı ise elbisesinin katlanmış kısmını karnının üzerinde tutan Costanza’nın gebe olup olmadığı sorusu.

Constanza’nın çabucak yanında yatağın başında duran Aziz Margaret figürü de doğumu sembolize eden ayrıntılardan bir başkası.

Aslında tüm bu ipuçları, hem Costanza’nın hamileliğini hem de doğum sırasında hayatını kaybettiğini işaret ediyor olabilir.

Arnolfini’nin çabucak yanındaki pencerenin önünde ve yerde duran portakallar aşkı ve evliliği, ayrıyeten Adem ile Havva’nın cennetten kovulmadan evvelki masumiyetlerini simgeliyor.

Biraz da çiftin kıyafetlerine göz atalım. Adamın şapkasına, ikisinin de giymiş olduğu kürklere ve altın yüzüklerine baktığımızda soylu sınıfa mensup bir aile olduğu göze çarpıyor Arnolfinilerin.

Costanza’nın yeşil elbisesindeki ayrıntılara da bir göz atalım;

Ayakkabı olarak fotoğrafta bir çift takunya ve kırmızı saten terlikler bulunuyor;

Zenginliklerinin göstergesi yalnızca kıyafetlerde değil, odanın tavanından sallanan göz alıcı avize ve yerdeki doğuya has halı da dikkat çeken ayrıntılar ortasında.

Avizeye biraz daha yakınlaşarak can alıcı bir ayrıntıya daha değinelim. Avizede Arnolfini’nin başının üzerindeki mum hala yanmaktayken Costanza’nın durduğu tarafta erimiş halde…

Halının çabucak yanında gözümüze ender görünen cinsten bir köpek takılıyor. Köpeğin neredeyse beşere emsal bir sözle direkt olarak karşısındakinin gözlerine bakması da enteresan ayrıntılardan biri.

Köpeğin neyi simgelediği konusunda araştırmacı Koster, Antik Roma devrinde bayanlara öteki dünyaya kadar eşlik ettiği düşünüldüğü için mezarlarında köpeklerin durduğunu söylüyor. Köpeğin ayrıyeten Costanza’nın eteklerinin ucunda durması bunun bir göstergesi olabilir.

Sonlara yaklaştıkça inceleyeceğimiz son ayrıntı, tahminen de fotoğraftaki en kıymetli nesne olan ayna! O periyoda kadar tablolarda kullanılan bir nesne olmamasına ek olarak aynanın yansımasında, ressamımız Van Eyck’ın kendisini de çizdiğini görüyoruz!

Aynanın etrafını saran çerçevedeki 10 ufak dairenin ortasında ise Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini mevzu alan farklı fotoğraflar bulunuyor…

Veee son olarak, aynanın üzerine fotoğrafın tarihiyle bir arada Latince ‘Johannes van Eyck fuit hic’ yani ‘Jan van Eyck buradaydı’ yazarak kendisinden bir imza bırakan ressamın selamıyla bitirelim.

Siz nasıl buldunuz bu tabloyu? Yorumlarda buluşalım!

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: