DOLAR 13,5233-2.01%
EURO 15,2532-2.24%
ALTIN 777,14-1,52
BITCOIN 6965992,87%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

İnşaat Sektöründeki Bahar Havası Geçti: Maliyetlerdeki Artış Sektörü Sınırlıyor
15 okunma

İnşaat Sektöründeki Bahar Havası Geçti: Maliyetlerdeki Artış Sektörü Sınırlıyor

ABONE OL
Kasım 3, 2021 04:42
İnşaat Sektöründeki Bahar Havası Geçti: Maliyetlerdeki Artış Sektörü Sınırlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi sürecinde yaşanan olağanlaşma ve tam açılmanın akabinde inşaat bölümü üzerindeki olumlu tesiri giderek ortadan kalkıyor. Bölümdeki mevcut işler ve alınan yeni iş siparişleri ekimde tekrar düşeşe geçti. Bölüm temsilcilerine nazaran inşaat maliyetlerindeki artış da yeni iş başlangıçlarını sınırlıyor.

İnşaat kesimi temmuz başından itibaren tam açılmaya geçilmesiyle birlikte kıymetli bir sıçrama göstermiş, temmuz-eylül devrinde mevcut işler kıymetli ölçüde artmıştı.

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği tarafından hazırlanan ‘Türkiye İMSAD Ekim 2021 Kesim Raporu‘na nazaran ise inşaat kesimindeki yükseliş eğilimi yerini düşeşe bıraktı.

Ekimde 3 puan azaldı

Rapora nazaran kesimde inanç endeksi ekimde bir evvelki aya nazaran 1,5 puan gerileme gösterdi. Mevcut inşaat işleri düzeyi ekimde 3 puan azalırken, yeni iş siparişleri de 1,6 puan geriledi.

Raporda şu tabirlere yer verildi:

“İnşaat maliyetlerindeki artış yeni iş başlangıçlarını sınırlamaya başladı. Mevsimsellik de birtakım bölgelerde tesirini gösterdi. Buna bağlı olarak inşaat kesiminde mevcut işler klasik gerileme sürecine girdi.”Alınan yeni iş siparişleri eylül ayındaki durağanlaşmanın akabinde ekim ayında bir evvelki aya nazaran 1,6 puan gerileme gösterdi. Mevsimsellik de birtakım bölgelerde tesirini göstermeye başladı. Olağanlaşma ve tam açılmanın yeni alınan iş siparişleri üzerindeki olumlu tesirinin de giderek ortadan kalktığı görüldü.”

12,43 milyar dolarlık kredi yapılandırıldı

Raporda, inşaat dalının finansal borçlarının yine yapılandırılması imkanından yararlanmaya devam ettiği de belirtildi.

Eylül 2021 itibariyle inşaat bölümünde toplam 41 firmanın 12,43 milyar lira büyüklüğündeki kredisi tekrar yapılandırıldı. Büyük ölçekli uygulama kapsamındaki firma sayısı 34 ve kredi hacmi 12,36 milyar lira olurken, yapılandırmaların daha çok büyük ölçekli inşaat firmalarında yapıldığı görüldü.

İnşaat firmaları bölümde 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan daralma nedeniyle finansal açıdan baskı ile karşı karşıya kalmıştı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: