DOLAR 13,5323-1.94%
EURO 15,2507-2.2%
ALTIN 776,35-1,62
BITCOIN 6910492,14%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

İntiharın Nedeni Şiddet ve Baskı: Mahkeme, Askerin ‘Şehit’ Sayılmasına Karar Verdi
11 okunma

İntiharın Nedeni Şiddet ve Baskı: Mahkeme, Askerin ‘Şehit’ Sayılmasına Karar Verdi

ABONE OL
Kasım 10, 2021 16:00
İntiharın Nedeni Şiddet ve Baskı: Mahkeme, Askerin ‘Şehit’ Sayılmasına Karar Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ramazan Özbek, 2004 yılında Siirt’te askerlik yaparken intihar etti. Özbek’in ailesi, oğullarının baskı ve şiddet gördüğü için intihar ettiği teziyle dava açtı. Mahkeme askerin ‘şehit’ sayılmasına karar verdi.

Ramazan Özbek, Siirt 3. Komando Tugayı’nda piyade onbaşı olarak zarurî askerliğini yaparken 5 Mayıs 2004 tarihinde operasyon esnasında intihar etti. Hayatını kaybeden Özbek’in ruhsal problemlerinden kaynaklı ilaç kullandığının bilinmesine karşın operasyona çıkarıldığı belirtildi. Argümana nazaran Özbek üstlerinin de şiddetine maruz kaldı lakin baskılardan haberdar olan kumandanlar, rastgele bir tedbir almadı.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine nazaran aile, oğullarının baskı ve mobbing münasebetiyle intihar ettiğini belirterek vefatından 14 yıl sonra ‘şehitlik’ unvanı için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurdu. SGK, bu talebi kabul etmedi. Aile mevzuyu yargıya taşıdı.

Emsal niteliğinde

Ankara 23. Yönetim Mahkemesi, açılan davayı reddetti. İstinafa taşınan belgenin ile ilgili dava 3 yıl sürdü. Ankara 11. İdari Dava Dairesi ret kararının bozulmasına karar verdi. Özbek’in “vazife malulü” sayılmaması tarafındaki SGK kararı iptal edildi. Mahkeme, Özbek’e şiddet uygulayanlar hakkında da kamu davası açılmasına karar verdi. Ankara 11. İdari Dava Dairesi ayrıyeten intiharın ‘askerlik vazifesi’nden soyutlanamayacak bir nedensellikle meydana geldiğine de hükmetti. Bu kararla birlikte Özbek, 17 yılın akabinde ‘şehit’ sayıldı.

Kararı kıymetlendiren ailenin avukatı Tamer Mahmutoğlu, “Ramazan Özbek intihar ettiğinde bu vefat incelenip hakları o devirde verilmeliydi. 17 yıl sonra verilen kelam konusu karar, birebir durumda olan aileler için emsal niteliğinde bir karar” dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: