DOLAR 13,5415-1.89%
EURO 15,2832-2.18%
ALTIN 776,16-1,64
BITCOIN 6918031,96%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

İzlemeyen Kaldı mı? Üzerinizde Dune Kıvamında Etki Bırakacak 15 Epik Film
13 okunma

İzlemeyen Kaldı mı? Üzerinizde Dune Kıvamında Etki Bırakacak 15 Epik Film

ABONE OL
Kasım 6, 2021 10:36
İzlemeyen Kaldı mı? Üzerinizde Dune Kıvamında Etki Bırakacak 15 Epik Film
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dune sevdalılarının uzun vakittir beklediği direktörlüğünü Denis Villeneuve’nin üstlendiği devam sineması geçtiğimiz haftalarda vizyona girdi. Bizde de tıpkı Dune kalitesinde olan bazı filmleri sizin için derledik. ????

Not: Sinemaların açıklamaları beyazperde.com’dan alınmıştır.

Kaynak: https://screenrant.com/dune-2021-simi…

15. Dune (1984)

IMDb: 6.4

Uzak bir gelecekte geçen ‘Dune’, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in denetimine sahip olan Paul Atreides’in öyküsünü anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok kıymetli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in denetimi asil aileler ortasında son derece talep görmektedir. ‘Baharat’ ismi verilen bu kaynak, yüksek şuur ve uzun bir ömür mühleti sunarken, beraberinde çok önemli yan tesirleri de getirmektedir. Ayrıyeten yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu ‘baharat’tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis denetimini tekrar kazanması için bir isyan başlatırken, tüm kainatın seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

14. TRON: LEGACY (2010)

IMDb: 6.8

Kült bilgisayar oyunundan uyarlanan birinci sinemanın akabinde, yenilenmiş ve göz kamaştırıcı görsel efektleri ardına almış, 3D ileri teknoloji macerası TRON Efsanesi’nde, Kevin Flynn’in 27 yaşındaki teknoloji meraklısı oğlu Sam Flynn, babasının ortadan kayboluşunu araştırır ve kendini babasının 25 yıldır yaşadığı Tron’un dijital dünyasında bulur. Kevin’in sadık arkadaşı Quorra’yla birlikte, baba ve oğul çok fazla gelişmiş ve son derece tehlikeli bir hale gelen, görsel açıdan üst seviye sanal alemde bir vefat kalım seyahatine çıkarlar…

13. Oblivion (2013)

IMDb: 7.0

Oblivion’da askeri bir idare biri Jack isminde tecrübeli bir askeri , insanoğlunun bir vakitler ‘Dünya’ diye isimlendirdiği terk edilmiş bir gezegene keşif için yollar. İnsanlığın büyük yok oluştan evvel nasıl şartlarda yaşadığını araştırmakla dahası yaşayan her hangi bir canlı olup olmadığını bulmakla vazifelidir. İnsanlığın bir vakitler yuvası olan Dünya gezegeni birtakım uzaylı canlılar tarafından işgal edilmiştir ve gezegende hala varlıklarını sürdürmektedirler. Jack tüm bunları araştırmakla görevliyken, karşısına hiç beklenmediği sürprizler de çıkacaktır…

12. Dawn of the Planet of the Apes (2014)

IMDb: 7.6

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nde genleri değiştirilmiş, isyancı maymun Caesar’ın kaçışının üzerinden on sene geçmiştir. Genetik evrim geçirerek daha da zekileşen Caesar, kendisi üzere hayli akıllı olan öteki maymunlarla birlikte büyük bir maymunlar ordusu kurmayı başarmıştır. Caesar’ın önderlik ettiği bu maymunlar 10 yıl öncesinde yayılan ölümcül bir virüs salgınından kurtulmayı başaran bir küme beşerle karşı karşıya gelir. Ve her iki tıbbın de tek bir hedefi vardır, yeni dünya nizamını oluşturan ve kelam sahibi olan çeşit olmak!

11. Arrival (2016)

IMDb: 7.9

Sinema, ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks’in kıssasını anlatıyor. Birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. Hedeflerinin ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla irtibat kurmanın yolları aranmaya başlar. Uzaylılarla irtibat kurması için ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Doktora yardımcı olması için de fizikçi Ian Donnelly seçilir. İkilinin artık en değerli vazifesi uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunu belirleyebilmektir. Bu süreçte bir başka zorluk da ordunun ısrarcı bir biçimde akın yanlısı olması olacaktır…

10. Blade Runner 2049 (2017)

IMDb: 8.0

Blade Runner 2049’da birinci sinemadaki öykünün üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı’nda vazife yapan Memur K, toplum ömrünü kaosa sokacak olan ve uzun vakittir gizli kalan bir sırrı açığa çıkartır. Bir felaketi önleyebilmesi için eski ödül avcısı Rick Deckard’ı bulup ondan kimi sorularına karşılık alması koşuldur.

9. Nausicaä Of The Valley Of The Wind (1984)

IMDb: 8.1

Rüzgarlı Vadi’de dünya ‘Seven Days of Fire’ isimli yıkıcı bir savaşın akabinde yaşanmaz bir yerleşim yerine dönüşmüştür. Savaş sonrası ortaya çıkan zehirli bir gaz sebebiyle tüm doğal hayat sona ermiş, insanoğlu da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Çok az sayıdaki insan kolonileri bu gazdan arındırılan irili ufaklı adalarda yaşamaktadır. Prense Nausicaa’nın halkı da bu insan topluluklarından biridir. Prenses Nausicaa, doğaüstü güçleri sayesinde canlı olan tüm varlıklarla ve ormanlarla konuşup anlaşabilme yeteneğine sahiptir. O bu zehirli gaz dolu ormanlara karşı hala daha umutludur ve bir kurtuluş yolu bulabileceği inancını taşır.

8. Stalker (1979)

IMDb: 8.1

Stalker’da uzak bir gelecekte, apayrı bir hayat tertibi içerisinde, ismi olmayan bir ülkedeyiz. Dünyaya düşen dev göktaşı ömrü yerle bir ederken Zone isminde gizemli, yeni bir bölge oluşmuştur. Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. İçeride yaşayan ‘güç’ insan zihni tarafından hayal edilmesi mümkün olmayacak güçteki bir varlıktır. Askerler tarafından korunan Zone bölgesine yalnızca gerekli olgunluğa erişmiş cesaretli Stalker’lar girebilmekte, bölgeye giren insanlara eşlik etmektedirler.Kahramanımız Stalker, ailesinin tüm itirazlarına karşın bölgeye girmek isteyen bir bilimadamına ve bir muharrire eşlik etmeye karar verir…

7. Mad Max: Fury Road (2015)

IMDb: 8.1

Mad Max: Fury Road’da, güçlü geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en uygun yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Tekrar de bir halde kendini Furiosa isimli önderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, daima kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir kümenin ortasında bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede kıymetli kaybının peşindedir.

6. 2001: A Space Odyssey (1968)

IMDb: 8.3

2001: Uzay Macerası’nda bir küme primat ıssız bir yerde yemek için arbede etmektedirler. Hengameleri, apansız yanıbaşlarında beliren gizemli siyah bir taş sebebiyle bölünür. Apansız beliren bu taş, primatların birinci sefer alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylelikle evrimin en değerli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.2001’de, bir evvelki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen gizemli sinyallerin gerisinde tıpkı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine yanlışsız yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 isminde, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…

5. Alien (1979)

IMDb: 8.4

Yaratık, bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın hayat gayretini anlatıyor. Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromo vazifesini tamamlamış bir formda Dünya’ya geri dönerken diğer bir gezegenden bir yardım daveti alır. Çağrıyı karşılıksız bırakmayan gemi mürettebatı bu bilinmedik gezegene iniş yapar. Bu davetin bir ikaz sinyali olduğunu geç fark eden grup bilinmeyen bir hayat formuyla karşılaştıklarında olağandışı bir deneyime, ürkütücü bir maceraya atılırlar.

4. Interstellar (2014)

IMDb: 8.6

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve hüneri yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; hedefi iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için şiddetli bir karar alması gerekir…

3. Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977)

IMDb: 8.6

Yıldız Savaşları’nda, Yıldız Kruvazörü Diplomatik vazifeyle yol alan Korvet’i kıstıracaktır. Bu küçük gemide Senato üyesi olan lakin asilerle işbirliği içinde de bulunan, Eski Cumhuriyet’in savunucularından Prenses Leia da bulunmaktadır. İmparatorluk gemisinde ise hem Leia’yı hem de asi casusların kaçırmış olduğu ‘Ölüm Yıldızı’nın planlarını geri isteyen berbat Lord Vader yer almaktadır. Şirin droid R2-D2 ve ortağı C3-PO ise Tatooine gezegeninde, tesadüfler yapıtı Luke Skywalker isimli genç pilot adayına satılırlar. Droidlerin gayesi yüklü olan iletisi Obi Wan Kenobi isimli yaşlı bir keşişe iletmektir. Macera sürat kesmeden devam edecek, bilahare Lucas nesiller boyunca sinemaseverlerin gönlünde taht kuracaktır.

2. Inception (2010)

IMDb: 8.8

Leonardo DiCaprio bu üretimde, çok yetenekli bir hırsız olan ‘Dom Cobb ‘ ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu hayal görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki bedelli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender insanlarda görülebilecek yeteneği, bu seçkin rast gelinebilecek mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Birebir vakitte bu durum onu milletlerarası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi şayet imkansız ‘başlangıç’ı tamamlayabilirse. Kusursuz soygun yerine, Cobb ve ekibindeki profesyoneller bu sefer tam aksisini yapmak zorundadır; misyonları bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Şayet başarırlarsa, kusursuz cürüm bu olacaktır.

1. The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring (2001)

IMDb: 8.8

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın bahtını değiştirecek olan yüzükten kurtulmak için verilen çabayı husus ediyor. Yıllar evvel üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan öteki hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir grup oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan seyahat başlar. Orta Dünya’nın yazgısı, bu insanların ellerindedir.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: