DOLAR 13,74460.59%
EURO 15,54980.16%
ALTIN 783,140,54
BITCOIN 7821292,48%
Kütahya

AZ BULUTLU

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İzlemeyen Kalmasın! Kesinlikle Daha Fazla İlgiyi Hak Eden Birbirinden Etkileyici 20 Japon Filmi
20 okunma

İzlemeyen Kalmasın! Kesinlikle Daha Fazla İlgiyi Hak Eden Birbirinden Etkileyici 20 Japon Filmi

ABONE OL
Kasım 10, 2021 16:18
İzlemeyen Kalmasın! Kesinlikle Daha Fazla İlgiyi Hak Eden Birbirinden Etkileyici 20 Japon Filmi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japon sineması, ikinci dünya savaşının bitmesi akabinde büyük bir yükselişe geçti. Savaşta mağlup olan Japonlar halkının manevi yaralarını sarması için bir çok sinema çekti. Çağdaş Japon sinemasının temelini atan, günümüz çağdaş sinemasına nazaran eski diyebileceğimiz birtakım sinemalar bugün bile bize mükemmel öykü ve görseller sunuyorlar. Gelin daima birlikte bu sinemalara bakalım. ????

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/lucaiacobucc…

20. Pulse

IMDb: 6.6

Tokyo kenti bir intihar salgınıyla çalkalanmaktadır. Tüm kentteki beşerler kendilerini meskene hapsetmektedir, intiharlar artmıştır. Bunun nedenini araştıranlar, buna internet kullanıcılarının karşısına birdenbire açılan bir web sitesinin neden olduğunu anlarlar.

Web sitesi açılır açılmaz ‘Bir hayaletle tanışmak ister misiniz?’ sorusuyla karşılaşılmaktadır ve tüm kent bu sitenin bağımlısı olmaya başlamıştır.

Sinema, internet yaygınlaşmasıyla birlikte meydana gelen bağlantı bozukluğuna ve izolasyona tenkit getiriyor. Ayrıyeten, Hollywood tarafından 2005 yılında Pulse ismiyle tekrar çekilmiştir.

19. Dark Water (2002)

IMDb: 6.7

Boşanan bir bayan, küçük kızıyla birlikte yeni bir daireye yerleşir ve hayatında yeni bir başlangıç yapar. Taşındıkları apartman başlangıçta problemsiz gözükür, lakin vakitle garip bir grup olaylar baş gösterir. Küçük kız genelde boş gözüken, tekinsiz apartmanda sık sık kaybolmaya başlar. Ayrıyeten etraflarında bir hayaletin dolaştığına dair ipuçları almışlardır. Bayan bu gelişmelerden ziyadesiyle etkilenmeye başlar.

18. Audition

IMDb: 7.2

Aoyoma, 7 yıl evvel veda ettiği karısından beri hiçbir bayanla birlikte olmamıştır. Yakın bir arkadaşı hala depresyonda olan bu adamı kurtarmak için değişik bir plan yapar. Bir tv gösterisi için bir mülakat hazırlıyormuş üzere yaparak Aoyama’ya uygun bir eş bulacaktır. Birçok adaydan sonra Asami isminde epeyce hoş bir bayan kendini gösterir. Aoyama, ikna olmuş üzeredir. Lakin apayrı planları olan Asami, öteki bir gezegenden gelmiş üzeredir.

17. Cure

IMDb: 7.4

Korkuç bir cinayet dalgası, Tokyo’yu tesiri altına alır. Kurbanların her birinin boynuna H harfi oyulmuştur. Her olayda, katil kurbanın yanında bulunur fakat yaşananlara dair hiçbir şey hatırlamaz. Dedektif Takabe ve psikolog Sakuma olayı araştırmakla görevlendirilir fakat yaptıkları çalışmalar bir sonuca varmaz. Son olarak cinayet mahalinin yakınında, kendisi ile temasa geçenler üzerinde tuhaf bir tesir bırakan genç bir adam tutuklanır. Dedektif Takabe, adamın cinayetlerle temasını belirlemek için sorgulamaya başlar.

16. An Actor’s Revenge

IMDb: 7.4

Sansai Dobe (Ganjiro Nakamura), Kawaguchiya (Saburō Date) ve Hiromiya (Eijirô Yanagi) yedi yaşındaki küçük Japon çocuğu Yukitarō’nun anne babasının vefatından sorumludurlar. Bu trajik olaydan sonra Osaka Kabuki tiyatrosunun müdürü Kikunojo Nakamura, Yukitarō’yu evlat edinir. Ortadan yıllar geçer ve Yukitarō, Onnagata ismi verilen bayan kılığına girerek tiyatro oynayan bir oyuncu olur ve sahne ismi Yukinojo olur. Tiyatro turnesinin yolu bir gün, Yukitarō’nun ailesini öldüren üç adamın yaşadığı Edo’ya düşer. Genç adam intikam almakta kararlıdır.

15. House

IMDb: 7.4

Oshare, yaz tatilini teyzesinin konutunda geçirmeye karar veren genç bir kızdır. Lakin teyzesinin yanına tek gitmeyecektir. Bu seyahatte ona sınıf arkadaşları Fanta, KunFuu, Gari, Sweet, Mac ve Melody eşlik eder. Hiçliğin ortasında bulunan büyük konağa gelmelerinden bir mühlet sonra grup, rahatsız edici, doğaüstü olaylarla karşı karşıya kalır.

14. Maboroshi

IMDb: 7.5

Polis, Yumiko’ya eşine bir trenin çarptığını ve bariz bir halde intihar ettiğini bildirir. Ardında bunu neden yaptığını açıklayacak hiçbir şey bırakmaz. Yumiko ve oğulları hayatta kalmak için her şeyi yapacaklardır.

13. Our Little Sister

IMDb: 7.5

Çağdaş Japon sinemasının ustası Kore-eda’nın beklenen sineması Our Little Sister, Yoshida Akimi’nin tıpkı isimli çok satan çizgi romanından uyarlandı. Büyükannelerine ilişkin bir meskende oturan üç yetişkin kız kardeş, yıllardır görmedikleri babalarının cenazesinde onlu yaşlarındaki utangaç üvey kız kardeşleri Suzu ile tanışırlar. Kızı çok sevip yanlarına alan kız kardeşler, ailelerine yeni katılan bu kızla gittikçe yakınlaşmaya başlarlar. Klasik Japon biçimini benimseyen bu sakin ve dokunaklı aile dramı, Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı. Sinemanın başrollerinde Haruka Ayase, Masami Nagasawa, Kaho, Takafumi Ikeda yer alıyor.

12. After Life

IMDb: 7.6

Japon sinemacı Hirokazu Koreeda’nın 1998 tarihli sineması After Life, öldükten sonra sonsuzluğa götürmek istedikleri tek bir anıyı seçmeleri istenen ruhların hikayelerini anlatıyor. Seçtikleri anı, öteki dünyaya geçmeden evvel bekletildikleri istasyonun vazifelileri tarafından, sinemanın tüm görsel hilelerine başvurularak çekilecektir. Koreeda’nın sineması şaşırtan, etkileyici ve her manada eğlendirici bir imal.

11. Night Is Short, Walk On Girl

IMDb: 7.6

Kyoto’da tek bir gecede geçen bu animasyon sineması, iki öyküyü anlatıyor. Birincisi, genç bir bayanın Kyoto sakinleri ile bir dizi büsbütün tesadüfen müsabaka sonucu çıktığı seyahat, başkası ise birine umutsuzca aşık olması, asla ulaşamayacağı genç bir adama.

10. Only Yesterday

IMDb: 7.6

27 yaşındaki Taeko, Tokyo’da yaşayan yalnız bir bayandır. Kentten bir müddetliğine uzaklaşmak isteyen Taeko, uzakta yaşayan üvey kız kardeşinin yanına gitmeye karar verir.

Buraya gelince huzuru bulan Taeko, çocukluk anılarına geri döner. Eski anılarını tekrar yaşamaya başlayan bayan, mesleğine ve özel hayatına dair değerli kararlar alması gerektiğini fark eder.

Hayao Miyazaki’nin üretim şirketi Stüdyo Ghibli’den sıcak bir sinema.

9. Dreams

www.sinemalar.com

IMDb: 7.8

Ünlü direktör Akira Kurosawa’nın müellifliğini ve direktörlüğünü yaptığı 1990 tarihli Yume (Düşler) isimli sinema, insanoğlunun geçmişten bugüne tabiatta yarattığı yıkıma dair çarpıcı metinler sunuyor. ‘Düşler’ isimli sinema, Kurosawa’nın hepsi tabiatla bağlı farklı hayallerini anlattığı 8 kısa sinemadan oluşuyor. Her biri bize, bugünkü görünüme bakıp doğayı tekrar düşünme fırsatı veren bu kısa sinemalardan ‘Su Değirmenleri Köyü’ başlıklı kısa sinemanın sunduğu ise epey noktasal ve çarpıcı bir tesir yaratıyor.

8. Shoplifters

IMDb: 7.9

Osamu ve ailesi hırsızlık yaparak geçinmektedir. Tekrar bir gün Osamu ve oğlu bir marketten yiyecek bir şeyler çalıp konuta dönerlerken küçük bir kıza rastlarlar. Kız dondurucu soğukta dışarıda kalmıştır. Aile küçük kızı konutlarına almayı pek istemez ama yaşadığı sorunları öğrendiklerinde onunla ilgilenmeye karar verirler. Küçük kız kısa müddette ailenin sevinci haline gelir. Onlar hayatta kalabilmek için hata işleyerek zar güç para kazansalar da, küçük kızla birlikte keyifli bir hayat sürerler. Lakin bilinmeyen bir sırrın ortaya çıkması ailenin ve küçük kızın hayatını büsbütün değiştirir.

7. Love Letter

IMDb: 7.9

Hikoro’nun nişanlısı, bir dağ tırmanışı sırasında geçirdiği bir kaza sonucu iki yıl evvel ölmüştür. Eski fotoğraflarına bakarken, nişanlısı ölmeden evvel yaşadığı adrese bir aşk mektubu yazmaya karar verir. Geri gelen yanıt, şu an Hikoru’nun eski adresinde yaşayan ve ve nişanlısını da tanıyan bir bayandan gelmektedir. Güya gereğince garip değilmiş üzere bu bayanın ismi da Hikoro’dur.

6. Millennium Actres

IMDb: 7.9

Direktör Genya Tachibana, ünlü oyuncusu Chiyoko Fujiwara hakkında bir belgesel hazırlamaya karar verir. Chiyoko Fujiwara, bir devirler çok ünlü ve başarılı bir aktrist olmasına karşın, yaklaşık 30 yıl evvel mesleğini bırakmış ve inzivaya çekilmiştir.

Fujiwara’ya ulaşan Genya, aktristin hayat kıssasını ondan dinlemeye başlar. Chiyoko’nun 30’lardan başlayıp 60’lara kadar uzanan hayat kıssasını dinledikçe kendisini de onunla birlikte bir vakit seyahatine çıkmış olarak bulur.

Perfect Blue ve Paprika sinemalarının direktörü anime ustası Satoshi Kon’dan diğer bir anime şaheseri.

5. Late Autumn

IMDb: 8.0

Ozu’nun en sevdiği temanın en hafif versiyonu. Bu defa, baba-kız bağının yerine, dul bir bayanla, annesinin tekrar evlenmesi fikrini bile hakaret sayan kızını irdeler. Bu sinemada yeni tatlar vardır: iki bayanın da geleceğini düzenlemeye çalışan komik, yaşlı serseriler korosu ve sinemanın memnun bir sonla bitmesini sağlamak için geleneği delen ‘modern kadın’ rolünde Mariko Okada. Bu, Ozu’nun bütün karakterlerinin zayıf ve pasif olmadığının delilidir.

4. The Hidden Fortress

IMDb: 8.1

Ortaçağ Japonyası’nda geçen sinemada Derebeyliği lordu Yamana’nın, komşusu Akizuki’yi bozguna uğratmasıyla, Akizuki’nin mirasçısı olan prenses Yukihime hayatta kalarak samuray Rokurota ile birlikte bir kaleye saklanır. Prensesin kabilesine ilişkin 170 pound altın külçeden oluşan savaş servetini alıp Akizukis’in arkadaşı Hayakawa’nın elinde olan komşu vilayetine kaçabileceğini düşünen Yamana altınları sahibiyle birlikte yakalama buyruğu verir. Bu olurken altın Tahei ve Matashichi isimli iki düşük rütbeli samuray tarafından topraktan çıkartılır ancak onların bu sevinci Rokurota’ın kızgınlıkla patlamasıyla erken sona erer.

3. Spirited Away

IMDb: 8.6

Ruhların Kaçışı, Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin en pahalı yapıtlarından biri. Sinema, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmalarıyla açılır. Seyahat esnasında yolda gördükleri bir tünele dikkat eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünyanın içerisinde büyülenirler. Lakin bu kasabada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, bu büyü kısa bir vakit sonra bozulacaktır. Ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak için dehşet dolu bir maceraya atılacaktır.Animasyon tipinin en kıymetli örneklerinden biri olan sinema, 75. Akademi Ödülleri’nde En Güzel Animasyon kolunda Oscar’a; 52. Berlin Sinema Festivali’nde ise Altın Ayı mükafatına layık görülmüştür. Sinema, Japon sinema tarihinin en başarılı sineması olarak da kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor.

2. Harakiri

IMDb: 8.6

1630 yılının Japonyası’nda yaşlı bir samuray harakiri yapabileceği uygun bir yer bulabilmek için Yeterli kentine gelir. Onurlu bir formda hayatını sonlandırmak isteyen bu adamın önündeki tek mani, toprak sahibi lordun huzurunda bu isteğini belirtip, kendisinden müsaade alabilmektir. Fakat bu esnada kendisinden evvel bu taleple gelen genç bir samurayla müsabakası işleri değiştirecektir.Japon kültürünün farklı geleneklerinden biri olan harakiriyi odağına alan sinema, yansıttığı feodalik toplum profili üzerinden gurur, onur, asalet, vefat ve hayat kavramları üzerine kıymetli şeyler söylüyor. Japon sinemasının en kıymetli yapıtlarından sayılan sinemanın direktör koltuğunda dehşet ve tansiyon çeşidine ‘Kaidan’ üzere zımnî bir başyapıt armağan eden gizemli direktör Masaki Kobayashi bulunuyor.

1. Seven Samurai

IMDb: 8.6

Yedi Samuray, haydutların saldırdığı yoksul bir köyü müdafaaya çalışan samurayların kıssasını anlatıyor. Usta Samurai Kambei’nin yüreği ve fedakarlığına şahit bir küme köylü ondan daima olarak haydutlardan köylerini müdafaasını isterler. Kambei bu isteği rastgele bir çıkarı olmamasına karşın kabul eder ve birinci olarak kısa müddet sonra müridi olan genç samurai Katsushiro’yu, akabinde da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, ama sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo’yu yanına alır. Kadrosuna dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından heyecanla karşılanır, herkesin sevgisini kazanır; bir mühlet sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu ortada haydutlar köyün sonlarında dolaşmakta ve yeni hücumları için uygun bir vakit kollamaktadırlar…Akira Kurosawa’nın mesleğinin doruk noktası olarak görülen Yedi Samuray üç saati geçen uzunluğuna karşın bilhassa vaktinde kaliteli örneklerine rastlamanın sıkıntı olduğu savaş ve ‘aksiyon’ sahneleri en dikkatsiz seyircinin bile ilgisini ayakta tutacak pek çok ayrıntı içerirken bir yandan da anlattığı öykünün bütünlüğünden ve sinematografik kaliteden ödün vermeyen bir başyapıt.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: