DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 412576-0,77%
Muğla
31°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Japonya’da Pfizer Üretimi Kovid-19 Aşısı Şişelerinde Yabancı Husus Saptandı
6 okunma

Japonya’da Pfizer Üretimi Kovid-19 Aşısı Şişelerinde Yabancı Husus Saptandı

ABONE OL
Eylül 15, 2021 11:06
Japonya’da Pfizer Üretimi Kovid-19 Aşısı Şişelerinde Yabancı Husus Saptandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya’da, Tokyo ve Osaka’ya yakın ilçelerde uygulanan Pfizer üretimi Kovid-19 aşısının şişelerinde yabancı husus saptandı.

trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

İçeriğinde yabancı unsur saptanan Moderna üretimi kimi aşı serilerinin kullanımının askıya alınması sonrasında, Pfizer aşıları da araştırıldı.

Kyodo ajansının lokal idarelere dayandırdığı haberine nazaran, başşehir Tokyo ile Osaka’ya yakın ilçelerde uygulanan bazı aşılarda yabancı madde saptandı.

Lokal idarelerin araştırmaları sonucunda Tokyo yakınlarındaki Sagamihara ve Kamakura ilçeleri ile Osaka yakınlarındaki Sakai ilçesinde, Pfizer üretimi kullanılmamış 5 Kovid-19 aşı şişesinde yabancı unsur tespit edildi.

Yabancı unsur saptanan şişeler kullanılmadı. İlçe yönetimleri, üretici firma Pfizer’dan, bu şişelerin üretildiği seri numaralarını tahlil etmesini istedi.

Tıpkı seri üretim numaralarına sahip ve yabancı unsur saptanmayan şişelerin ise aşılama kampanyasında uygulandığı aktarıldı.

1,6 milyon Moderna aşısı toplatılmıştı

cdnuploads.aa.com.tr

Japonya Sıhhat Bakanlığı, açılmamış Moderna aşısı şişelerinde geçen ay sonunda kirlenme, birtakım şişelerde ise yabancı unsurlar bulunduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, kullanılmamış 1,6 milyon doz Covid-19 aşısını toplatma kararı almıştı. Kamu yayıncısı NHK, 1,6 milyon doz aşının ülke genelinde 900 sıhhat yerleşkesine dağıtıldığını bildirmişti.

Moderna aşılarının ülkedeki satışından ve dağıtımından sorumlu Japon Takeda firması, birebir üretim bandından çıkan dozların Japonya’daki kullanımına orta verdiklerini duyurmuştu.

Covid-19 Aşılarından Sorumlu Kabine Üyesi Kono Taro, yaptığı açıklamada, ‘potansiyel kirlenme’ saptanan Moderna serisi 500 bin dozdan fazla aşının uygulandığını kaydetmişti.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: