DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5673540,54%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
Kalp Atışını Ne Kadar Hızlandırdığına Bakılarak Dünyanın En Korkunç 20 Filmi Belirlendi
13 okunma

Kalp Atışını Ne Kadar Hızlandırdığına Bakılarak Dünyanın En Korkunç 20 Filmi Belirlendi

ABONE OL
Ekim 10, 2021 11:48
Kalp Atışını Ne Kadar Hızlandırdığına Bakılarak Dünyanın En Korkunç 20 Filmi Belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Endişe sinemalarını sever misiniz? En uygun endişe sinemalarını mi izlemek istiyorsunuz? ‘Science of Scare’ çalışması sayesinde en güzel endişe sinemalarını ve onları izlerken kalbinizin ne kadar süratli çarptığını öğrenmek mümkün. Araştırmacılar birçok kritere bakarak izlenmesi gereken endişe sinemalarının bir listesini hazırladılar. Daha sonra, 250 katılımcıya kalp atış suratı monitörlerine bağlıyken sinemaları izlettiler. En vahim 20 sinema ve bu sinemaları izlerken insanların nabzının ortalama ne düzeyde olduğunu öğrenmek için okumaya devam…

Not: Sinemaların açıklamaları Beyazperde.com’dan alınmıştır.

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/6…

20. Kaygı Seansı 3: Katil Şeytan (The Conjuring: The Devil Made Me Do It), 2021

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 76

Sinema, şeytan tarafından ele geçirildiği düşünüldüğü bir gencin cinayet zanlısı olduğu davayı araştırırken daha müthiş bir sırrın açığa çıkmasını sağlayan paranomal davaları çözmeye çalıştıran Ed ve Lorraine Warren’ın öyküsünü mevzu ediyor. Ed ve Lorraine Warren, bu vakte kadar baktıkları evraklardaki en sansasyonel olaylardan biriyle karşı karşıyadır. Şeytani bir varlık tarafından ele geçirildiğini söyleyen bir cinayet zanlısı, kendisine yardım etmesi için soluğu Ed ve Lorraine Warren çiftinin yanında alır. Şeytan tarafından ele geçirlen bir çocuğun ruhunu kurtarmaya çalışan çift, kendilerini beklenmedik bir durumuların içinde bulur. Onlar çocuğun ruhunu kurtarmaya çalışırken, geçmişten günümüze uzanan daha karanlık bir sırrın ortaya çıkmasına neden olur.

19. O (It), 2017

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 76

Sinema, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okullarında dışlanan bir kümedir. Lakin en büyük meseleleri bu değildir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği problemlerle, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. Kurbanlarının endişelerine nazaran biçime girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlar. Artık okuldaki problemleri, verecekleri hayatta kalma gayretine oranla bir epey kıymetsiz kalacaktır…

18. Teksas Katliamı (The Texas Chainsaw Massacre), 1974

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 77

Sally ve kardeşi Franklin’in dedelerinin mezarını denetim etmeleri gerekmektedir ve arkadaşları Jerry, Kirk ve Pam’i de yanlarına alıp yola çıkarlar. Sonrasında dedelerinden kalma eski çiftlik meskenini ziyaret etmeye karar verirler. Seyahat esnasında otostop çeken birini otomobillerine alırlar. Hiç olağan görünmeyen bu yolcu Franklin’in çakısını alıp sadece cümbüşüne elini keser, sonrasında ise Franklin’in kolunu yaralar. Bu şiddetli anların akabinde otostopçuyu sıkıntı bela karavandan indirerek yola devam ederler. Lakin tansiyon bununla sonlu kalmayacaktır. Konuta vardıklarında hayal dahi edemeyecekleri bir kabusun ortasında sıkışıp kalacaklardır.

17. Cadılar Bayramı (Halloween), 1978

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 77

Günümüz dehşet sinemasının şablonlarını oluşturmuş bir klasik Halloween. Senaryo ve müzik ile de şahsen ilgilenen yönetmen John Carpenter’ın damgasını taşıyan sinema, mahalleye dehşet saçan sapık ve ona yem olmaktan kurtulma eforu içindeki genç kız ortasındaki kedi-fare oyununu anlatıyor.

16. Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street), 1984

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 77

Los Angeles’taki bir mahallede gençler tuhaf bir halde ölmeye başlarlar. Parmaklarında jilet sertliğinde bıçaklar olan müthiş bir adamın bulunduğu kabuslar uyurken canlarını almaktadır. Rüyalardaki bu hayalet, yıllar evvel çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen sapık Fred Krueger’dan diğeri değildir. Freddy her nasılsa artık geri dönmüş, yeni yetmeleri bir bir düşlerinde öldürerek intikam almaktadır. Eğer Freddy peşinizdeyse tek deva uykuya direnmekte midir? Yoksa onunla kendi kabusunda yüzleşmekte mi?

15. Halka (The Ring), 2002

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 78

Kentte bir efsane dolaşmaktadır. Rivayete nazaran, insanların seyrettiği bir kaset, bu insanların yedi gün sonra vefatına sebebiyet vermektedir. Denilen odur ki, dört genç, sadece bu kasetleri izledikleri için kuşkulu bir biçimde ölmüşlerdir. Rachel yaşanan bu tuhaf olayları bir biçimde aydınlığa kavuşturmaya kararlıdır. Lakin araştırmaları esnasında küçük oğluyla birlikte kaseti izlemek durumunda kalmıştır. Rachel’ın artık bu olayları çözmek için yalnızca yedi günü vardır.

14. Sessiz Bir Yer (A Quiet Place), 2018

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 78

2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir hayat sürmektedir. Şimdi büyüme çağlarında olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir halde konuşmamakta, işaret lisanıyla anlaşmaktadır. Lakin bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Lakin günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Dingin sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini çabucak çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir…

13. Hush, 2016

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 78

Sağır bir bayan olan Maddie, tek başına yaşamak için ormanın içinde bulunan bir meskene yerleşir. Üzerinde çalıştığı kitabını bitirmeye çalışan Maddie, yeni hayatından hayli memnundur. Lakin bir gün bilgisayar başındayken kendine gelen bir bildiri her şeyi altüst eder. İletide o anki halinin fotoğrafı vardır. Konutun dışından birisinin kendisini izlediğin düşünen Maddie çok geçmeden maskeli katil ile karşılaşır. Maddi, meskene girmeye çalışan maskeli adamdan kurtulmaya çalışmak için güçlü bir uğraş vermek zorundadır.

12. Cehenneme Bir Adım (The Descent), 2005

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 79

Kocası, kızı ve arkadaşları ile birlikte tatile çıkan genç ve güzel bir bayan, trajik bir kazaya şahit olurlar. Ortadan bir yıl geçtikten sonra genç bayan tekrar arkadaşları ile bir gün yürüyüşe çıkar. Bir mağara içinde düşen bir kaya nedeni ile orada mahsur kalırlar. Sahip oldukları donanım yetersizliğinden dolayı hayatta kalmak ismine kuvvetli bir gayret başlar. Bu sırada da kana susamış yaratıklarla karşılaşırlar. Kümedeki herkes bir ekip sebeplerden dolayı birbirleri ile zıt düşerler. Artık herkes tek başınadır. Hayatta kalma yolunda kendilerinden sorumlu olduklarınıN farkındadırlar.

11. Karabasan (The Babadook), 2014

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 79

Kocasını 6 yıl evvel kaybeden ve bu süreçte oğlu Samuel’ı yalnız büyüten Amelia, bir gün oğlunun kitapları ortasında Mister Babadook isimli gizemli bir masal kitabı bulur. Kitabı okuduktan sonra, Samuel düşünde Badabook canavarını gördüğünü söyler. Bu günden itibaren gizemli şeyler yaşanmaya başlar. Amelia kitabı yok ettikçe gizemli kitap bir biçimde yine belirmeye başlar. Öte yandan Samuel’ın kabusları gitgide şiddetlenmeye, bu durum Amelia’yı da derinden sarsmaya başlayacaktır. Hem Amelia’nın hem de Samuel’ın kabuslarını süslemeye başlayan gizemli Badadook gerçek olabilir mi?

10. Endişe Seansı 2 (The Conjuring 2), 2016

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 79

2013 yılının en başarılı dehşet sineması Kaygı Seansı’nın devam halkası olan sinema, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren çiftine odaklanıyor. Warren’lar, hayret verici doğaüstü araştırmalarına, makûs niyetli bir ruhun dört çocuk büyüten bekar bir annenin konutuna dadanması üzerine, aileye yardım eli uzatmak için Kuzey Londra’ya gerçek yola koyuluyorlar.

9. Paranormal Activity, 2007

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 80

Paranormal Activity, insanoğlunun bilinçaltındaki en ilkel dehşetlerini gıdıklayarak muvaffakiyete ulaşan, zeki sinema serilerinden. Sinema, çok düşük bütçelerle, yalnızca insanın telaş ve hayalet ve bilinmeyen korkusuna dayalı kurgusuyla bir oldukça ses getirdi dünya ölçeğinde. Micah ve kız arkadaşı Katie San Diego’nun sessiz, sakin ve ıssız yerleşim yerlerinden birine tanışırlar. Başlarda her şey yolunda üzere görünüyordur. Fakat Katie’nin bir sorunu vardır. Genç kız küçük yaşlarından bu yana uhrevi bir mahluk tarafından takip edildiğini hissetmektedir ve bu varlık bu yeni meskende de takiptedir!

8. Sessiz Bir Yer 2 (A Quiet Place Part II), 2021

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 80

Sessiz Bir Yer 2, ses ile avlanan yaratıkların dehşetinden kurtulduktan sonra meskenlerinden ayrılıp, kendilerini tehlikeli bir seyahatin içinde bulunan bir ailenin yaşadıklarını bahis ediyor. Sese karşı hassas yaratıkların meydana getirdiği ölümcül olayları meskenlerinden takip eden Abbott ailesi, yeni bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Meskenlerinden ayrılan Evelyn ve çocukları Marcus ile Regan, Dünya’daki vahşetle yüzleşmek zorunda kalır. Tehlikeli bir seyahate çıkan aile, hayatta kalabilmek için yalnızca ses ile avlanan yaratıklarla değil, yol boyunca karşılarına çıkan birçok tehlike ile savaşmak zorunda kalır.

7. Peşimdeki Şeytan (It Follows), 2014

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 81

Jay, yaşıtları üzere günlerini yakın arkadaşları ve ailesiyle geçiren sıradan bir gençtir. Bir gün hoşlandığı gençle birlikte kent dışındaki bir harabeye sarfiyat ve sonrasında kendini baygın vaziyette bulur. Jay’in sıradan hayatı bu an prestijiyle deneyimlemeye başladığı tuhaf sanrılarla kabusa dönüşür. Peşinde birileri ya da bir şeyler tarafından izlendiğine emindir ve arkadaşlarıyla bir ortaya gelip kendini izleyen ürkütücü şeyden kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

6. Aterrados, 2017

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 82

Bueno Aires’te bir mahallede tuhaf olaylar meydana gelmeye başlar. Kimsenin mana veremediği durumlar yaşanmaya devam ettikçe halkta büyük bir dehşet oluşur. Paranormal olaylar konusunda uzmanlaşmış bir tabip, onun iş arkadaşı ve eski bir polis yaşanan gizemli olayları açığa çıkarmak için bir ortaya gelir. Husus ile ilgili araştırma yapmaya başladıklarında müthiş bir kötülükle karşı karşıya kalırlar. Takım, keşfettikleri bu kötülük yayılmadan evvel onu durdurmanın bir yolunu bulmalıdır.

5. Ayin (Hereditary), 2018

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 82

Graham ailesinin sert maderşahisi Ellen öldüğünde, kızı Annie ve ailesi cetlerinin gizemli ve giderek vahimleşen sırlarını keşfetmeye başlar. Keşfettikleri karanlıklaştıkça, aile üyeleri kendilerine miras kalmış üzere görünen bu vahim yazgıdan kurtulmak için daha fazla gayret etmek zorunda kalır. Ailevi bir trajediyi uğursuz ve derinden sarsıcı bir şeye dönüştüren olaylar, kalan paramparça mirasın gölgesini taşımaktadır…

4. Kaygı Seansı (The Conjuring), 2013

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 84

Konusunu gerçek bir kıssadan alan Endişe Seansı, doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın karşılaştıkları ürkütücü bir hadiseyi ele alır. Ed ve Lorraine Warren bir gün Perron ailesinden bir telefon aldıklarında hayatlarının en korkutucu vazifesine atıldıklarının farkında değildir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik konutu nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle de hayatları tam bir kabusa dönüşmüştür. Bu hadiseyi çözebileceklerine inanan tecrübeli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç fark edeceklerdir…

3. Ruhlar Bölgesi (Insidious), 2010

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 85

Astral seyahat olarak bilinen fenomeni, ürkütücü biçimde gözler önüne seren sinema, genç çift Josh ve Renai’nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir meskene taşınmasıyla başlıyor. Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai’ye konutun hayaletli olduğunu düşündürür ve genç bayan kocasını taşınmaya zorlar. Bu sırada oğulları Dalton hekimlerin mana veremediği bir komaya girer; tüm beden işlevleri yerinde olmasına karşın uyanamamaktadır.

2. Lanet (Sinister), 2012

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 86Ellison Oswalt isimli bir kabahat müellifi, romanına materyal toplamak için işlenen dehşetli cinayetleri araştırmak üzere, eşi Tracy ve iki çocuğuyla birlikte ülkenin bir ucundan başkasına seyahat eder. Kiraladıkları dairede daha evvel yaşayan tüm hane halkı öldürülmüştür. Ellison konutun tavan ortasında gizemli bir kutu bulur. Bulduğu bu kutunun içinden bir adet projektör ve onlarca görüntü kaseti çıkar. Kasetleri izlemeye karar verir ve karşılaştığı sonuç tüyler ürperticidir. Karşısına çıkan şey daha evvel burada yaşayan ailelerinin azap ve vefatlarını kayda alındığı snuff filmlerdir. Kanı donan Ellison cinayetlerin arkasında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya karar verir.

1. Host, 2020

İzleyenlerin ortalama kalp atış hızı: 88

Altı arkadaş, karantina sırasında bir medyumla görüşme yapmaya karar verir. Küme, zoom üzerinden bir seans düzenlemesi için bir medyumla anlaşır. Fakat seans başladıktan bir mühlet sonra işler aksi gitmeye başlar. Beklenmedik durumlarla karşılaşan küme çok geçmeden makus bir ruhun konutlarını istila etmeye başladığını fark eder.

Bu sinemalardan hangilerini izlemeyi düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: