DOLAR 13,5415-1.89%
EURO 15,2832-2.18%
ALTIN 776,16-1,64
BITCOIN 6918031,96%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaymakam 29 Ekim Konuşması Nedeniyle Görevden Alındı İdiası
15 okunma

Kaymakam 29 Ekim Konuşması Nedeniyle Görevden Alındı İdiası

ABONE OL
Kasım 4, 2021 04:18
Kaymakam 29 Ekim Konuşması Nedeniyle Görevden Alındı İdiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ordu’nun Korgan İlçesine geçtiğimiz Ağustos ayında atanan Kaymakam Miraç Akbulut, dün akşam saatlerinde birdenbire misyondan alındı. Akbulut’un, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından yaptığı Atatürk vurgulu konuşmasından ötürü vazifeden alındığı ileri sürüldü.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine nazaran, CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, dün akşam saatlerinde birdenbire misyondan alınan Kaymakam Miraç Akbulut’un Atatürkçü ve idealist bir kişiliğe sahip olduğu için vazifeden alınıp soruşturma açıldığını argüman etti.

Korgan’da yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kendisinin de katıldığını ve ilçe halkının çok beğendiğini söyleyen Adıgüzel, gün uzunluğu Atatürk ve Cumhuriyet marşları çalındığını lisana getirdi.

“AKP’liler ve tarikatlar şikayet etmiş”

CHP’li Adıgüzel, Kaymakam Miraç Bulut’un açılış merasimlerinde yaptığı konuşmasında, tekraren Atatürk ve Cumhuriyet kelamlarını kullandığını lakin bir sefer dahi Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini kullanmadığını söyleyerek, “Kaymakam Akbulut, konuşmasında Cumhuriyetin getirdiği kazanımları anlatırken, bir kısmında Atatürk’ün, ‘Türkiye Cumhuriyeti pirler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz’ kelamını kullandı. Sık sık Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu yaptı. İlçede tesirli olan AKP’ye yakın tahrikatlar var. AKP’liler ve bunlar konuşmadan rahatsız oldukları için kaymakamı şikayet etmişler” dedi.

Valilikten tuhaf açıklama

Korgan’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması 

Öte yandan sav ve haberler üzerine Ordu Valiliği de bir açıklama yaptı. Açıklamada, Kaymakam Akbulut’un ‘görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak formdaki tutumu’ gerekçe gösterilirken kelam konusu tavrın ne olduğuna dair somut bir açıklama yapılmadığı görüldü. Valilik açıklaması şöyle:

‘Bazı basın yayın organlarında ‘Ordu Korgan Kaymakamının Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında yapmış  olduğu konuşmadan ötürü vazifesinden alındığı’ istikametinde gerçek dışı haberler yer alşmaktadır. Hiçbir gerçek bilgiye dayanmayan bu haberlere yönelik olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Ordu’nun Korgan ilçesi Kaymakamı vazifenin sorumluluğu ile bağdaşmayacak biçimdeki tavrı nedeniyle soruşturmanın selameti açısından vazifesinden uzaklaştırılmıştır. T__BMM çatısı altında misyon yapan bir milletvekilinin kelam konusu bu misyondan uzaklaştırmayı açıklamalarıyla çarpıtarak olduğundan farklı göstermeye çalışması ise esef vericidir.’

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: