DOLAR 13,5851-1.59%
EURO 15,3306-1.89%
ALTIN 773,30-2,01
BITCOIN 6928111,79%
Kütahya

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıdem Tazminatında Tavan Ücret Değişiyor
21 okunma

Kıdem Tazminatında Tavan Ücret Değişiyor

ABONE OL
Kasım 10, 2021 10:12
Kıdem Tazminatında Tavan Ücret Değişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl için 8 bin 284 lira olarak belirlenen kıdem tazminatı tavanı Ocak 2022’de 9 bin lirayı geçecek. Beş yıl çalışan biri işten çıkarıldığında 45 bin lira ödeme alacak.

Kıdem tazminatını hak edenlere yapılacak ödemelerde üst hudut olan ‘kıdem tazminatı tavanı’ bütün çalışanları direkt ilgilendiriyor. Tavan tazminat hesaplamasında azamî devlet memurunun aldığı maaş temel alınıyor.

Emekli olmayı düşünenler başta olmak üzere çalışanlar için alacakları kıdem tazminatının en fazla ne kadar olacağı bu tavan üzerinden hesaplanıyor. Memurlara toplu mukavele ve hizmet akitleriyle belirlenen kıdem tazminatının yıllık ölçüsü Emekli Sandığı Kanunu kararlarına nazaran bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor.

Kıdem tazminat tavanı nedir?

Kıdem tazminatı hak eden çalışana yapılacak ödemelerdeki üst sona ‘kıdem tazminat tavanı’ deniyor. Emekli olmayı düşünenler, kimi durumlarda çalışan için alacakları tazminatın en fazla ne kadar olacağı bu tavan üzerinden hesaplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca bu yıl için açıklanan tavan 8 bin 284 lira olup, beş yıl çalışan biri işten çıkarıldığında 41 bin 420 lira tazminat alabiliyor.

Patron isterse fazla ödeme yapabilir mi?

Patronun istemesi durumunda kıdem tazminatı tavan ölçüsü üzerinde ödeme yapmasında bir mani bulunmuyor. Kıdem tazminatının tavana kadar olan kısmı için yalnızca damga vergisi kesintisi yapılıyor. Patronlar tavan meblağın üzerindeki kısım için kıdem tazminatı ödemeye zorlanamaz.

Kıdem tazminatı ne vakit belirleniyor?

Tavan ölçüsü ocak ve temmuz ayı başında belirleniyor. 2020’de 7 bin 639 lira olan tavan fiyatı bu yıl 1 Temmuz ve sonrası devir için 8 bin 284 lira olmuştu. Çalışanlar evlilik, askerlik yahut 15 yıl 3600 gün ile işten ayrılacaksa bu haklarını ocak ve temmuz aylarında kullanmaları lehine olur.

Tavan fiyat neye nazaran belirleniyor?

En yüksek devlet memuruna yıllık ödenecek en az emekli ikramiyesine göre hesaplama yapılıyor. Tavanın belirlenmesinde temel olan meblağ en yüksek devlet memurunun bir hizmet yılı için alacağı azami emeklilik ikramiye meblağıdır. Toplu kontrat, hizmet akitleriyle belirlenen kıdemin yıllık ölçüsü memurlara Emekli Sandığı Kanunu kararlarına nazaran 1 yıl için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: