DOLAR 13,74460.59%
EURO 15,54980.16%
ALTIN 783,140,54
BITCOIN 7821292,48%
Kütahya

AZ BULUTLU

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Komünist Başkan’dan Mesai Saati Çıkışı: ‘Çalışma Saatini 8’in Altına Düşüreceğiz’
21 okunma

Komünist Başkan’dan Mesai Saati Çıkışı: ‘Çalışma Saatini 8’in Altına Düşüreceğiz’

ABONE OL
Kasım 9, 2021 16:06
Komünist Başkan’dan Mesai Saati Çıkışı: ‘Çalışma Saatini 8’in Altına Düşüreceğiz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Tunceli Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye çalışanının çalışma saatini 8’in altına düşürmek istediklerini açıkladı. Maçoğlu, ‘Önümüzdeki süreçte 8 saatin de altına inmek istiyoruz. Bir personel ailesine vakit ayırmazsa mutsuzlaşır. Tunceli’de çalışan herkes sendikalıdır. Kimseye zorla sendikalı olun yahut zorla sendikasız olun demeyiz. Sendikalı olmaları için yönlendirme yaparız. Ben de sendika üyesiydim.’ tabirlerini kullandı.

Tunceli Belediye Lideri Fatih Maçoğlu, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın konuğu oldu. Teke Tek programında konuşan Maçoğlu, ‘Toplumun gereksinimleriyle ilgili mahallî idarelerin de vazifesi olduğunu hissettirmek istiyoruz. Artık üreticilerle yapıyoruz. Kriterimiz üretim alanlarını pak tutmak, o besine hiçbir katkı koymadan, tahlillerini yaptıktan sonra satmak. Hissiniz o tarafta değilseniz çok güç. Kendinizi oradaki alanda görmeye başladığınızda size büyük bir memnunluk veriyor. Belediyeler kamusal faydası gözeten çalışma yürüttüğünde önünde fazla mani yok. Personel, köylü, çiftçi, bayanlar, gençlerle üretmek istediğinizde kimse pürüz olamaz, olmuyor da’ diye konuştu.

‘Önümüzdeki süreçte 8 saatin altına inmek istiyoruz…’

İstanbul Kontratı ile ilgili bayan meclisimiz bir ünite kurdu. Bayanlar regl, menapozla ilgili aylık müsaade uyguluyorlar. Neden bir toplulukla ilgili kararı bir öteki topluluk alsın ki? İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili neden erkek bir belediye lideri alsın ki? Bayanlar daha hakikat, daha olgun ve daha sürdürebilir kararlar alıyorlar. Artık kamuda olağan takımlı emekçi alamıyorsunuz, taşeron üzerinden alıyorsunuz. Biz orada planlama yaparken süreç içerisinde evvel 2 bin 800 lira alan çalışanlara 600-700 artırım yaptık. Sonrasında herkese eşit artırım yaptık. 5 bin lira en alt 5 bin 600 lira en üst alan olarak tespit ettik. Senede 4 ikramiye veriyoruz. O maaşların dışında mesai yapılmıyor. Önümüzdeki süreçte 8 saatin de altına inmek istiyoruz. Bir emekçi ailesine vakit ayırmazsa mutsuzlaşır. Tunceli’de çalışan herkes sendikalıdır. Kimseye zorla sendikalı olun yahut zorla sendikasız olun demeyiz. Sendikalı olmaları için yönlendirme yaparız. Ben de sendika üyesiydim. İşyerinde temsilcisiydim. O periyotlardan buraya gelinen süreçte eksik gördüğüm bir şey vardı. Bizler eşitliği savunuyorsak cinsiyet sorunlarında hassas olmalıyız. Yüzde 50 bayan olması lazım.

‘Ülke bedellerine makûs kelam söylemeyiz, kimseyiz kutsamayız…’

Biz sosyalistler baktığınızda bir probleme paha veririz, ülkenin kurucuları, siyasi partilerin genel liderleri, ülkenin kıymetlerine makus kelam söylediğimizi kimse söylemez. Kimseyi kutsamayız. Biz Marks, Lenin ve gibisi birçok ustanın da ismini kutsal mahiyette almayız. Bilimsel, yanlışsız, kamucu yanına bakarız. Eksikliklerini eleştiririz, doğrularını söyleriz. Türkiye’deki süreçte iktidara, genel liderlerine makûs kelam söylemem. Lakin eleştirilecek yanlarını söylerim. Bu tıp tartışmalar zıtlık yaratma gayretidir. Bunu yanlışsız bulmayız. Biz kimseyi ayrıştırarak terslik siyaseti üretmeyiz.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: