DOLAR 13,71850.32%
EURO 15,4920-0.33%
ALTIN 781,170,29
BITCOIN 7710620,22%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Köpek Nasıl Temizlenir? Köpek Nasıl Yıkanır?
13 okunma

Köpek Nasıl Temizlenir? Köpek Nasıl Yıkanır?

ABONE OL
Kasım 3, 2021 22:36
Köpek Nasıl Temizlenir? Köpek Nasıl Yıkanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biri de köpeklerdir. Tarih boyunca insanlara eşlik etmiş olan köpekler yaklaşık olarak 12 bin yıldır varlığını sürdürmektedir. Dünyada 400’den fazla köpek çeşidi bulunmaktadır. Birçok insan köpekleri arkadaşı olarak görmekte ve onları sadık bir dost olarak tanımlamaktadır. İnsan canlısı olan köpekleri bakmaya karar verdiğinizde bilmeniz gereken kimi noktalar bulunuyor. Bunlardan en değerlisi de köpeklerin temizlenme konusu oluyor. Birinci sefer köpek sahiplenen bireyler köpeklerin nasıl temizlendiğini ve nasıl yıkandığını merak ediyor. Pekala köpekler nasıl temizlenir? Köpekler nasıl yıkanır? Tüm bu soruların yanıtını haberimizde sizler için derledik…

Birinci olarak avlanma gereksiniminden ötürü insanların yanına aldığı köpekler birinci evcilleştirmenin bir örneği sayılabilir. Çok eski vakitlerde beri insan ırkıyla birlikte varlığını sürdüren köpekler adeta insanların bir kesimi olmuştur. Günümüzde de birçok insan köpek sahiplenerek kendilerine arkadaş edinmiş oluyorlar. Hayli eğlenceli ve zeki olan köpekleri bakarken bilmeniz gereken birtakım püf noktalar bulunuyor. Bilhassa temizlenme konusu köpekler için başlı başına kıymet arz ediyor. Yeni köpek sahiplenen şahısların çokça araştırdığı köpeklerin nasıl yıkandığına ve nasıl temizlendiğine dair tüm ayrıntılara içeriğimizde yer verdik…

Köpek Nasıl Yıkanır?

Geçmişten günümüze insanların sadık dostu denilince akla birinci gelen hayvan köpekler oluyor. Tarih boyunca insanın yanında olmuş ve çeşitli emeller için gereksinim duyulmuş köpekler günümüzde de evcil hayvan olarak epey tercih ediliyor. Birinci sefer köpek sahiplenen bireyler ise kimi hususları merak ediyor. Bunlardan biri de köpekler nasıl yıkanır yahut temizlenir? Sorusu oluyor. Köpeklerin temizlenmesi onlar için epey değerlidir. Lakin dikkat edilmesi gereken kimi püf noktalar bulunuyor.

Öncelikle köpekler banyo yapmaya alışana kadar yıkanma sürecini pek sevmezler. Bunun için yapmanız gereken şeyler ona sakin ve olumlu bir ses tonuyla konuşmanız, çeşitli ödül mamaları vermeniz olabilir. Köpeklere banyoda ne kadar uygun davranırsanız o da banyoya o kadar alışacak ve ödüllendirildiği için de bir sonraki banyo sürecinden korkmayacaktır. Köpeklerinizi banyoya başlamadan evvel bilhassa uzun tüylüyse tarayarak banyo sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Dilerseniz tarama sürecini banyo esnasında da yapabilirsiniz.

Köpeğiniz için bir banyo alanınız yoksa köpek küvetleri alabilirsiniz. Köpeğinizi yıkamadan evvel suyun sıcaklığını âlâ ayarlamanız gerekiyor. Su çok sıcak yahut soğuk olmamalıdır, tıpkı bebek üzere düşünebilir ve orta sıcaklıkta bir su ayarlamanız gerekir. Bundan sonra köpeğinizi yavaş yavaş ıslatmaya başlayın. Bunu yaparken tüylerini okşayıp onu sevebilir ve onunla konuşabilirsiniz. Köpeğinizi ıslattıktan sonra bir köpek şampuanıyla yıkamaya başlayabilirsiniz. Köpeğinizi yıkarken katiyetle sabun ve kendi eserlerinizden kullanmayın bunlar köpeğinizin cildine ziyan verecektir.

Köpek Nasıl Temizlenir?

Akabinde köpeğinizi yavaş yavaş hatta masaj yaparak köpürtebilirsiniz. Her yeri köpüklendikten sonra suyla güzelce arındırın. Köpeğinizi yıkadığınız sırada kulaklarına su kaçmamasına ihtimam göstermelisiniz. Köpeğinizin yüzüne çok köpük ve su getirmemeye çalışın. Kulaklarına gözlerine ve burnuna su kaçması güzel olmayacaktır. Bu yüzden köpeğinizin başını durularken yahut temizlerken elinizle su alarak temizleyebilirsiniz. Köpeğinizin köpükten âlâ durulandığına emin olun zira şayet köpük kalıntısı kalırsa yeniden cildi hasta olabilir. En son patilerini de üstten aşağı gerçek severek yıkayıp durulayabilirsiniz.

Banyo süreci bittikten sonra köpeğinize bir ödül maması vererek onu ödüllendirmeyi unutmayın. Bunu yapmanız onun bir sonraki banyoya alışmasını sağlar. Köpeğinizi bir havluya sararak tüylerinde duyu uygunca alın tek bir havlu yetmezse bir kaç havluyla suyunu yeterlice emdirin. Köpeğinizin hava soğuksa banyodan sonra direkt olarak soğuğa çıkmamasını sağlayın ve sıcak yerde tutun zira üşütebilir. Bu yüzden köpeğinizi güneşli ve sıcak günlerde yıkamaya itina gösterin. Şayet uzun tüylü bir köpeğe sahipseniz kurutma makinasının düşük ayarında onu kurutabilirsiniz. Bu biçimde köpeğiniz vakitle banyoya alışacak ve size sorun çıkarmayacaktır.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: